moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Początek „Ratownika”

Rozpoczęła się budowa ORP „Ratownik”. Okręt pomoże załogom wojskowych i cywilnych jednostek na Bałtyku, w szczególności okrętom podwodnym z programu „Orka”. – W obliczu nasilających się zagrożeń hybrydowych na Morzu Bałtyckim nowa jednostka wzmocni nasze zdolności w zakresie ochrony morskiej infrastruktury krytycznej – uważa wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pierwsze palenie blach to symboliczne wydarzenie, oznaczające początek budowy nowego okrętu w stoczniowej hali. Dziś na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni przedstawiciele przemysłu stoczniowego, Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Marynarki Wojennej RP uczestniczyli w takiej uroczystości, poświęconej budowie przyszłej jednostki z programu „Ratownik” (B-108).

– Dzisiaj, rozpoczynając proces budowy, jesteśmy na zaawansowanym etapie realizacji programu „Ratownik”. Projekt techniczny jest już gotowy, tworzymy projekt roboczy – mówił Marcin Ryngwelski, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Dodał, że już w lutym 2026 roku nastąpi położenie stępki. – Wodowanie planujemy na drugą połowę 2027 roku, a przekazanie marynarce wojennej nastąpi na koniec 2029 roku – zapowiedział prezes.

W trakcie uroczystości odczytano list wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza, który stwierdził, że dzisiejsza uroczystość stanowi ważny moment w historii polskiej marynarki. „Inaugurujemy budowę jednostki, która stanie się istotnym elementem systemu zabezpieczenia operacyjnego”, napisał szef MON-u.

Jak przypomniał minister, w najbliższych latach marynarka wojenna wzbogaci się również o fregaty wielozadaniowe programu „Miecznik”, kolejne niszczyciele min „Kormoran II” oraz okręty rozpoznania radioelektronicznego „Delfin”. „Budowany okręt ratowniczy stanowi strategiczne uzupełnienie tych zdolności, zapewniając możliwość prowadzenia kompleksowych operacji ratowniczych oraz wsparcie dla działań operacyjnych okrętów podwodnych” – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Kontrakt na budowę ORP „Ratownik” został podpisany 27 grudnia 2024 roku w Akademickim Centrum Technologii Podwodnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Nowy okręt ma zastąpić służące w polskiej marynarce od ponad pół wieku jednostki ORP „Lech” i ORP „Piast”.

„Ratownik” będzie miał niemal 100 m długości i 19 m szerokości, wyporność 6500 t i zasięg 6000 Mm. Załoga okrętu będzie liczyła 100 osób. Na pokładzie jednostki znajdzie się lądowisko dla śmigłowca, a w wyposażeniu będą m.in. pojazdy podwodne, urządzenia hydrologiczne i gaśnicze.

ORP „Ratownik” z założenia będzie niósł pomoc jednostkom wojskowym i cywilnym na Bałtyku, jednak dzięki specjalistycznemu wyposażeniu ma być jednostką przeznaczoną w szczególności do zabezpieczenia ratowniczego działalności operacyjnej okrętów podwodnych z programu „Orka”.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: Jakub Zagalski, materiały producenta

dodaj komentarz

komentarze


Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Używane Strykery dla Polski, a Rosomaki na eksport
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Amerykański szogun
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Morskie roboty do walki z minami
Nowe Abramsy na horyzoncie
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
W cieniu dumy floty
Terytorialsi wspierają samorządy w walce z zimą
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
Człowiek, który sprzedał ciszę
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
PKW „Noteć” – koniec misji
Przeżyj to sam
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Nowe Daglezje na nowy rok
Oskarżony Maduro
Dyplomatyczna gra o powstanie
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Góral z ORP „Gryf”
Sprzymierzeni z GROM dla kolegów z PTSD
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Polsko-amerykańska odpowiedź na rosnące cyberzagrożenia
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Piątka z czwartego wozu
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Odpalili K9 Thunder
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Czas podwodniaków
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Co nowego w przepisach?
Koniec bezkarności floty cieni?
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
USA: chcemy Grenlandii
Na tronie mistrza bez zmian
Wojsko kontra śnieżyce
Szukali zaginionych w skażonej strefie
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO