moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Odprawa kadry testem przed szczytem NATO

W 2016 roku Warszawa będzie gospodarzem spotkania przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego. Odprawa kadry resortu obrony ma być próbą przed tym wyjątkowym dla Polski wydarzeniem. Chcemy przetestować możliwości organizacyjne – mówi gen. dyw. Anatol Wojtan, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.



Po ubiegłorocznej odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kierowniczej kadry resortu obrony narodowej prezydent Bronisław Komorowski przestrzegał przed pokusą patrzenia na wojsko i jego problemy wyłącznie przez pryzmat sytuacji na Ukrainie. W tym roku zdystansowanie się od bieżących wydarzeń będzie jeszcze trudniejsze.

Gen. dyw. Anatol Wojtan: Horyzont zmian, jakim operujemy w wojsku wykracza daleko poza bieżącą sytuację. Modernizacja techniczna, reforma dowodzenia i struktur Wojska Polskiego to procesy długofalowe, rozłożone na wiele lat. Nie możemy jednak odcinać się od rzeczywistości i nie reagować na zmiany w środowisku bezpieczeństwa. W naszych analizach bierzemy to pod uwagę. Te zagadnienia zostały ujęte w planie wzmocnienia bezpieczeństwa Polski.

Jak ocenia Pan stopień realizacji głównych zadań, które w czasie poprzedniej odprawy postawiono przed wojskiem, czyli kontynuację modernizacji technicznej oraz dokończenie wdrażania reformy dowodzenia i kierowania armią?

Kilka dni temu w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego odbyła się odprawa kierowniczej kadry sztabu oraz jednostek podporządkowanych szefowi SG WP. W jej trakcie podsumowaliśmy minione dwanaście miesięcy i mimo splotu wielu okoliczności – start nowego systemu dowodzenia, eskalacja konfliktu na Ukrainie, szczyt NATO w Newport – uważam, że dobrze wykonaliśmy nasze zadania. Generalną ocenę, wystawioną przez naszych przełożonych, poznamy na odprawie.

Co, poza konsekwencjami konfliktu na Ukrainie, będzie w centrum uwagi wojskowych w trakcie tego spotkania?

Cały czas pracujemy nad modernizacją techniczną armii. Tu nie może być mowy o żadnym spowolnieniu. Procedowana jest także ustawa o dowodzeniu armią w czasie wojny. To niezbędne uzupełnienie reformy z 2014 roku. Przed nami szereg nowych wyzwań, wynikających przede wszystkim z ustaleń szczytu w Newport i przyjętego tam Readiness Action Plan. Musimy przygotować się do powstania sił NATO najwyższej gotowości (VJTF) oraz wystawienia grupy bojowej Unii Europejskiej wspólnie z państwami Grupy Wyszehradzkiej. W Polsce odbędzie się wiele międzynarodowych ćwiczeń wojskowych. Każde z tych przedsięwzięć wymaga przygotowania i będziemy o tym dyskutować na odprawie.
Nie zapominajmy, że w 2016 roku Warszawa będzie gospodarzem szczytu NATO. Odprawa ma nas do tego przygotować, nie tylko jeśli chodzi o wyznaczenie zadań. Samo to spotkanie ma być próbą organizacyjną przed tym wyjątkowym dla Polski wydarzeniem.

Czy to główny powód, dla którego odprawa odbędzie się nie w jednym z wojskowych kompleksów, a w państwowym centrum konferencyjnym przy Stadionie Narodowym?

Chcemy przetestować możliwości organizacyjne. Korzystamy z doświadczeń Brytyjczyków, którzy organizowali szczyt w Newport. Było tam około 1000 osób o statusie VIP z ponad 60 krajów, 4000 członków delegacji, obsługi, dziennikarzy. Wszystko musiało być zgodne z bardzo rygorystycznymi przepisami bezpieczeństwa. Organizacja takiej imprezy to wielkie wyzwanie i chcemy się do tego możliwie najlepiej przygotować.
Stadion Narodowy to nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt, który zapewnia niezbędną infrastrukturę i zaplecze, by przeprowadzić tam szczyt. Odprawa kadry resortu obrony nie będzie miała oczywiście aż takiego rozmachu, ale pozwoli nam przetestować wszystkie wrażliwe elementy – transport, zakwaterowanie, logistykę, łączność. Będzie to także dobry sprawdzian dla naszych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo takich spotkań. Przypomnę, że Stadion Narodowy był już areną wielu międzynarodowych wydarzeń, m.in. w 2013 roku odbył się tam szczyt klimatyczny ONZ. Potwierdziło się wówczas, że to świetnie przystosowany do takich imprez obiekt, dający organizatorom szeroki wachlarz możliwości, a gościom zapewniający niezbędny standard obsługi i bezpieczeństwa.
Poza tym, w tegorocznej odprawie weźmie udział znacznie więcej uczestników niż dotychczas. Ma to związek z jednej strony z nową strukturą dowodzenia, z drugiej jest wynikiem zakresu tematów, jakie chcemy w jej trakcie poruszyć.

Odprawa będzie szczególna z jeszcze jednego powodu. Gościem honorowym będzie Ursula von den Leyen, minister obrony narodowej Niemiec. Jak należy odczytywać tę wizytę?

To jest gest wzajemności, bo wicepremier Tomasz Siemoniak uczestniczył w roli gościa specjalnego w podobnej odprawie Bundeswehry w ubiegłym roku, w Berlinie. Tak bliskie kontakty szefów resortów świadczą o więzi łączącej oba nasze kraje i zakresie współpracy. Jesteśmy założycielami, wspólnie z Danią i Niemcami szczecińskiego Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, nasi żołnierze ćwiczą ramię w ramię na wielu poligonach.

Odprawa kadry resortu obrony i Wojska Polskiego to coroczne spotkanie kierownictwa MON, dowódców i szefów wojskowych instytucji. Uczestniczą w nim także najwyższe władze Polski: Prezydent RP, jako zwierzchnik sił zbrojnych, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu. Wojsko reprezentowane jest przez dowódców wysokiego szczebla do dowódców brygad włącznie. Celem odprawy jest podsumowanie działań zrealizowanych w minionym roku oraz wyznaczenie najważniejszych zadań na następny.

rozmawiał Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Krzysztof Wojciewski

dodaj komentarz

komentarze


Sukces Polaka w biegu z marines
Formoza – 50 lat morskich komandosów
„Horyzont” przeciw dywersji
Wojskowy bus do szczęścia
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Plan na WAM
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Mundurowi z benefitami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nowe zasady dla kobiet w armii
„Road Runner” w Libanie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
My, jedna armia
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Gdy ucichnie artyleria
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Studenci ewakuowali szpital
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Marynarze podjęli wyzwanie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Brytyjczycy na wschodniej straży
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Razem na ratunek
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Ułani szturmowali okopy
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Merops wdrażany natychmiast
Kapral Bartnik mistrzem świata
Żołnierze pomagają w akcji na torach
Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
Is It Already War?
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Niebo pod osłoną
Nieznani sprawcy wysadzili tory
„Zamek” pozostał bezpieczny
Dostawa Homarów-K
Torpeda w celu
Mity i manipulacje
W Zamościu już wiedzą, jak się chronić
Dodatkowe zapory
Dywersja na kolei. Są dowody
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Ogień z Leopardów na Łotwie
Polski „Wiking” dla Danii
Militarne Schengen
Dzień wart stu lat
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Najmłodszy żołnierz generała Andersa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO