moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Siemoniak o bezpieczeństwie

Mamy największy kryzys bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny, dlatego bezpieczeństwo militarne jest priorytetem rządu – mówił wicepremier Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej. Dodał, że w tym roku o 30 procent wzrośnie liczba ćwiczeń wojskowych. A od 2016 roku wydatki na obronność zostaną podniesione do 2 procent PKB.


Film: MON

– Jest coraz mniej perspektyw na pokojowe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie – stwierdził Tomasz Siemoniak, wicepremier i minister obrony narodowej, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kancelarii Premiera. Jak dodał szef MON, celem Rosji jest zablokowanie europejskiej drogi Ukrainy.

Konsolidacja bezpieczeństwa

Wicepremier przypomniał, że w grudniu rząd przyjął plan wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. – Mamy największy kryzys bezpieczeństwa w Europie od zakończenia zimnej wojny i bezpieczeństwo militarne jest priorytetem polskiego rządu – zaznaczył szef MON.

Dlatego przewidziano zwiększenie w tym roku o 30 procent liczby ćwiczeń wojskowych, a od 2016 roku wzrost wydatków na obronność do 2 procent PKB. Jedna czwarta tych środków zostanie przeznaczona na modernizację armii.

Budowaniu bezpieczeństwa służy też współdziałanie z organizacjami proobronnymi. Jak poinformował Tomasz Siemoniak, powołany został pełnomocnik MON ds. współpracy z tymi podmiotami. 20 marca w Warszawie odbędzie się ogólnokrajowa konferencja organizacji proobronnych.


Siemoniak powiedział też, że obywatele zainteresowani działaniami dla obronności państwa będą mogli od 1 marca rejestrować się w WKU i odbyć dobrowolne ćwiczenia wojskowe. – Zwiększamy także liczbę szkolonych rezerwistów. W tym roku planujemy powołać na ćwiczenia 12 tysięcy osób, a od następnych lat po 38 tysięcy – dodał Siemoniak.

Wsparcie Sojuszu

Wicepremier podkreślał również, że kluczem do bezpieczeństwa Polski jest obecność w NATO. – Jedne z najważniejszych decyzji, które zapadły na szczycie w Newport, to zapewnienie ciągłej rotacyjnej obecności sił sojuszniczych na naszym terytorium i tworzenie sił natychmiastowego reagowania – wyliczał.

W przyszłym tygodniu w Brukseli szefowie resortów obrony NATO będą dyskutowali nad wdrażaniem tych postanowień. – Chcemy, aby do kolejnego szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku zaczęły obowiązywać główne ustalenia z Newport dotyczące Polski – stwierdził wicepremier.

Tomasz Siemoniak zapowiedział też kolejne ćwiczenia z sojusznikami. W zeszłym roku na terytorium Polski szkoliło się ok. 7000 żołnierzy z państw sojuszniczych, w tym roku będzie ich blisko 10 tys., m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Niemiec.

Pomoc dla Ukrainy

Minister Siemoniak podkreślił, że Polska angażuje się w utrzymanie światowego bezpieczeństwa m.in. biorąc udział w misji Air Policing w krajach bałtyckich, tworząc Wyszehradzką Grupę Bojową, uczestnicząc w misji w Republice Środkowoafrykańskiej i NATO-wskiej misji doradczej „Resolute Support” w Afganistanie.

Jednocześnie dodał, że zależy nam na współpracy wojskowej z Ukrainą. Jednym z elementów jest tworzenie brygady polsko-ukraińsko-litewskiej.

Polska przeznaczyła już 17 mln zł na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Tomasz Siemoniak zaznaczył, że nie ma też przeszkód do sprzedaży broni dla Ukrainy przez polski przemysł.

Rakiety i okręty

Obecny na konferencji wiceminister Czesław Mroczek mówił o planowanych zakupach modernizacyjnych dla armii. – W pierwszym półroczu tego roku zostanie rozstrzygnięte postępowanie na przeciwlotniczy zestaw rakietowy średniego zasięgu oraz dostawę 70 śmigłowców wsparcia bojowego i zabezpieczenia – podał minister Mroczek.

Przypomniał, że resort obrony uruchomił już procedury na dostawę bezzałogowych statków powietrznych, a niedługo rozpocznie się postępowanie na budowę trzech okrętów obrony wybrzeża i trzech okrętów patrolowych. – Dla marynarki wojennej budowany jest też niszczyciel min „Kormoran II” oraz wykonano wodowanie techniczne okrętu patrolowego „Ślązak” – mówił wiceminister.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
 
Poprad w kolejnej jednostce
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Trzy cele na ścieżce
Sześć dekad pod wirnikiem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
H.E.L.P. na pandemię
Iran uderza w USA
AMW wspiera przedsiębiorców
As w potrzasku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Rakiety w celu
Następca RPG-7
Obradowała Rada Gabinetowa
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Certyfikacja na „Tarczowni”
Nieoczekiwany test z gotowości
Strategiczny most powietrzny
Gorąca północ
PKW Orlik na półmetku
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Programiści w walce z koronawirusem
Defense Without Politics
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
„Gwiezdne wojny” Reagana
Rajd porucznika „Podkowy”
Gen. Mika jest już zdrowy!
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Walka z niewidzialnym wrogiem
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
USA nie zacznie wojny z Iranem
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Misje w cieniu pandemii
Początek katyńskiej zbrodni
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Terytorialsi nie stracą dodatku
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Sukcesy sportowców w mundurach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nowy wiceminister w MON
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Nowa misja polskich żołnierzy
Sztuka szukania niedoskonałości
Wirtualny dzień otwarty
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Legioniści wciąż się szkolą
Żadnej kapitulacji
Jakie podwyżki dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO