moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rada Bezpieczeństwa: tak dla strategii

„Plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa” odpowiada na współczesne zagrożenia – uznał prezydent Bronisław Komorowski i zapowiedział budowanie szerokiej koalicji politycznej na rzecz jego realizacji. W środę o dokumencie dyskutowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego.


Dokument przygotowany przez MON i BBN jest odpowiedzią na toczący się za wschodnią granicą konflikt rosyjsko-ukraiński. We wtorek strategię przyjął rząd. Główne założenia planu przedstawił dziś Radzie wicepremier Tomasz Siemoniak, szef MON.

Prezydent, który przewodniczył posiedzeniu Rady, zapowiedział, że będzie zabiegał o poparcie dla programu wszystkich liczących się sił politycznych, także partii opozycyjnych. Będzie ono potrzebne m.in. przy przyjmowaniu przez parlament ustawy zwiększającej od 2016 roku wydatki na obronę z 1,95 proc. na 2 proc. PKB. Po zakończeniu spotkania prezydent powiedział, że konieczne będzie ustalenie „planu minimum wspólnego działania na rzecz strategicznego wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Polski”.

– Zamierzam w tym obszarze być aktywny i wspierać możliwości budowania szerokiego porozumienia, wykraczającego poza obszar czysto koalicyjnego porozumienia w sprawie obronności, tak by uniknąć albo przynajmniej zminimalizować różnego rodzaju skutki podmuchów polityczno-wyborczych dla spraw obronności i bezpieczeństwa – podkreślał prezydent. Nawiązał do przyszłorocznych wyborów: prezydenckich i parlamentarnych. Zdaniem prezydenta kampania wyborcza może zburzyć jedność konieczną do realizowania strategii wzmacniania bezpieczeństwa kraju. – Osiągnięcie szerokiego porozumienia wszystkich sił politycznych jest jednak możliwe – przekonywał Komorowski i przypomniał, że już w 2001 roku wszystkie partie poparły plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych oraz ustawę gwarantującą nakłady na obronność na poziomie 1,95 proc. PKB.

Prezydent nazwał plan wzmacniania bezpieczeństwa „adekwatnym zarówno do możliwości Polski, jak i do obecnych zagrożeń”. Nie ujawnił jednak szczegółów, bo strategia jest dokumentem tajnym. Do publicznej wiadomości podano jedynie jej najważniejsze założenia.  – Rada zgodnie uznała, że priorytetem jest zamysł zbudowania w Polsce własnego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – relacjonował po spotkaniu Bronisław Komorowski. W przyszłym roku MON ma rozstrzygnąć przetarg na dostawę systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. W 2015 roku ma się także rozpocząć procedura dotycząca kupna rakiet systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”.

Innym elementem, który ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski, jest rozwój infrastruktury wojskowej. Na taką konieczność wskazywały także ustalenia ze szczytu NATO, który miał miejsce we wrześniu w Newport. Budowa dróg, sieci baz paliwowych czy poprawa infrastruktury lotniczej częściowo będzie finansowana ze środków natowskich. Sojusznicy będą mieli prawo korzystać z niej w razie zagrożenia.

Na spotkaniu omawiano także organizację ćwiczenia pod kryptonimem „Kraj 2015”. Ma ono sprawdzić „skuteczność kierowania obroną państwem”. Wśród zadań wytyczonych w strategii znalazły się także – o czym mówił gen. Stanisław Koziej, szef BBN – podejmowanie inicjatyw społecznych głównie w środowiskach proobronnych. – Ewentualna społeczna aktywność wojskowa nie może funkcjonować poza regularnymi siłami zbrojnymi, jako lokalne grupy zbrojne broniące ludności. Jednakże sama idea terytorialnych oddziałów wojskowych powinna zostać wdrożona – podkreślał minister Koziej.

W dzisiejszym posiedzeniu Rady – prócz prezydenta – brali udział premier, marszałek Sejmu, ministrowie obrony, spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych oraz przedstawiciele ugrupowań parlamentarnych. Rada Bezpieczeństwa Narodowego to konstytucyjny organ doradczy prezydenta.

REKLAMA

JT

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska / prezydent.pl

dodaj komentarz

komentarze

~12 baza lotnicza
1418310480
Przepraszam,ale do piły jest 60 km ,po drugie tu chodzi głównie o przejezdność i remont linii,po trzecie ,wojsko jest instytucją budżetową także zawsze bedzie miało środki nie zależnie,ile jest potrzeba to się robi i nikt nie patrzy na koszty,po czwarte są jeszcze mieszkańcy którzy by mogli zagłosować za szynowym transportem publicznym,po piąte ,gdzie jest aspekt ochrony środowiska-ekologia a po szóste gdzie jest więcej informcji na temat opłacalności i po siódme czy komenda w przyszłości skorzysta z dostaw koleją,czy to już poczatek konca tej linii i sposobu dostaw,dziękuję.
D9-B5-DC-CE
~Katol
1418285340
~12 baza lotnicza - kołowy jest tańszy. Na 45 km to się na 100 % nie opłaca koleją. Wbij się w temat a zobaczysz.
4B-26-E9-39
~12 baza lotnicza
1418227680
Zamiast przywrócić przejezdność linii kolejowej kalisz pomorski-złocieniec i wozić paliwo koleją ,to wożą samochodami do 12 bazy lotniczej,nie liczą się mieszkańcy którzy mogliby w przyszłości skorzystać z szynobusów,nie liczy się środowisko-Tam akurat jest słynny bioregion,NiE LICZĄ SiĘ KOSZTY na armie .Podatnicy dzięki wam nas stać na wszystko.
D9-B5-DC-CE

Debata nad wyzwaniami przyszłości
 
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Świąteczne prezenty od AMW
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Armia donatorów krwi
Jakie zmiany w umundurowaniu?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Piekło „Pługa”
Attention, Controlled Flight
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Proobronni wspierają potrzebujących
Obrady ministrów obrony NATO
13 medali żołnierzy na ringu
HackYeah, czyli programiści na start!
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Laserowa artyleria US Army
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Wojskowi wspierają medyków
F-16 kończą misję w Estonii
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Dominatorzy biegów na orientację
Start w nieznane
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Jakie zmiany w mundurówce?
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Święto sportowców w mundurach
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Sąd nad systemem
Żołnierze spieszą z pomocą
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Żołnierze pomagają w walce z pandemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO