moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Porozumienie już jest, pokoju jeszcze nie ma

Zawieszenie broni od połowy lutego i wycofanie ciężkiej artylerii – to najważniejsze ustalenia jakie zapadły w Mińsku podczas spotkania przywódców Ukrainy, Niemiec, Francji i Rosji. Zdaniem kanclerz Angeli Merkel porozumienie daje nadzieję na zakończenie trwającego od blisko roku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Rozmowy z udziałem Angeli Merkel, Petra Poroszenko, Francoisa Hollande i Władimira Putina trwały całą noc i do ostatniej chwili nie było pewne, czy politykom udało się osiągnąć porozumienie. Jeszcze w czwartek rano prezydent Poroszenko mówił dziennikarzom, że przedstawione warunki są nie do zaakceptowania przez Ukrainę. Ostatecznie o możliwości podpisania rozejmu pierwszy poinformował Władimir Putin. - Osiągnęliśmy ogólne porozumienie na temat zawieszenia broni i całościowego rozwiązania politycznego dla kryzysu ukraińskiego – potwierdził godzinę później prezydent Hollande.

Co ustalono w Mińsku?

Najważniejszym ustaleniem jest zawieszenie broni od 15 lutego i wycofanie ciężkiej artylerii ze strefy buforowej (pasa szerokości 50-70 km) oddzielającej żołnierzy ukraińskich od separatystów. Wycofanie sprzętu wojskowego ma nastąpić w ciągu dwóch tygodni. Strefa zdemilitaryzowana ma być kontrolowana przez obserwatorów międzynarodowych – OBWE.

Grupa negocjacyjna zgodziła się także na postulat Putina, by Ukraina przeprowadziła „reformę konstytucyjną gwarantującą szanowanie praw ludności na wschodzie”. Chodzi o utworzenie strefy zdemilitaryzowanej oraz nadanie specjalnego statusu dla republik donieckiej i ługańskiej. Na te warunki długo nie chciał się zgodzić Petro Poroszenko, nazywając je niekorzystnymi dla Ukrainy. Prezydent otrzymał jednak zapewnienie, że do końca roku Kijów będzie mógł wznowić kontrolę graniczną na granicy z Rosja. Oznacza to odzyskanie pełnej kontroli nad tym terytorium. Wkrótce dojdzie też do zwolnienia jeńców – zarówno ukraińskich (w tym słynnej pilotki Nadii Sawczenko), jak i walczących po stronie separatystów.

Początkowo porozumienia nie chcieli zaakceptować także separatyści. Domagali się oni m.in. wycofania ukraińskich wojsk z Debalcewa, strategicznego miasta na Wschodzie kraju. Co więcej, gdy w Mińsku negocjowali prezydenci, separatyści prowadzili ostrzał ukraińskich żołnierzy.

Dokument wprowadzający rozejm ma zostać podpisany po oficjalnym zakończeniu rozmów czterostronnych. Najprawdopodobniej stanie się to jeszcze w czwartek.

Porozumienie zakończy konflikt?

Nie wiadomo czy zawarte porozumienie zakończy wojnę na wschodzie Ukrainy, czy podzieli los tego, które podpisano we wrześniu 2014 roku. Kanclerz Merkel po zakończeniu rozmów powiedziała, że "jest cień nadziei dla Ukrainy", ale „nie mamy złudzeń, przed nami dużo do zrobienia, by zakończyć kryzys na Ukrainie”. Prezydenci ustalili, że będą konsekwentnie monitorować wypełnianie warunków rozejmu. W tym celu będą się regularnie spotykać.

W czwartek w Brukseli na temat konfliktu na Ukrainie miała rozmawiać Rada Europejska. Jeśli spotkanie w Mińsku zakończyłoby się fiaskiem, Rada miała zaostrzyć sankcje wobec Moskwy. W tej sytuacji, prawdopodobnie do tego nie dojdzie.

– Każde zawieszenie broni, które powstrzymuje rozlew krwi jest dobre. Jednak zasadniczą kwestią jest to, czy będzie ono realizowane. Wszyscy pamiętamy, że porozumienie, które podpisano we wrześniu ubiegłego roku nie było respektowane. Dlatego społeczność międzynarodowa musi obserwować czy zobowiązania zaciągnięte dziś w Mińsku będą przestrzegane i realizowane – ocenia poseł Cezary Tomczyk (PO), członek sejmowej komisji obrony. – Przy okazji warto zauważyć, że Rosja zgodziła się na wycofanie sprzętu, którego przecież tam nie było – dodaje.Tłumaczenie tekstu porozumienia za Gazetą Wyborczą:

1. Natychmiastowe i pełne wstrzymanie ognia w poszczególnych rejonach obwodu donieckiego i ługańskiego; jego pilne przestrzeganie zaczyna się od północy 15 lutego czasu kijowskiego.

2. Odsunięcie wojsk przez obie strony w celu utworzenia strefy bezpieczeństwa (50 km w przypadku systemów artyleryjskich o kalibrze 100 mm i większych oraz 140 km dla wyrzutni rakiet). Wyprowadzenie wojsk powinno się zacząć nie później niż drugiego dnia od zawieszenia broni i zakończyć się przed upływem 14 dni. Procesowi mają towarzyszyć obserwatorzy OBWE [Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie]. Ma go także wspierać grupa kontaktowa [składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji i OBWE].

3. Zapewnienie efektywnego monitoringu zawieszenia broni poczynając od pierwszego dnia przez OBWE.

4. Rozpoczęcie już pierwszego dnia po odsunięciu wojsk dialogu na temat przeprowadzenia miejscowych wyborów zgodnie z ukraińskim prawem oraz ustawą „O tymczasowym trybie lokalnego samorządu w poszczególnych rejonach donieckiej i ługańskiej republik” [przyjętej w zeszłym roku po podpisaniu na początku września pierwszego porozumienia w Mińsku; przewidywała ona wprowadzenie szczególnego statusu władz samorządowych w tym regionie na okres trzech lat oraz zwolnienie od odpowiedzialności karnej uczestników trwających tam wydarzeń; potem prezydent Poroszenko anulował ustawę, bo rebelianci nie dotrzymali warunków umowy z Mińska]. Nie później niż w ciągu 30 dni od daty podpisania dokumentu należy przyjąć postanowienie Rady Najwyższej ze wskazaniem terytorium, które obejmie szczególny tryb zgodnie z prawem Ukrainy „O tymczasowym trybie lokalnego samorządu w poszczególnych rejonach donieckiej i ługańskiej republik".

5. Zapewnienie amnestii poprzez wprowadzenie prawa o zakazie prześladowania osób w związku z wydarzeniami mającymi miejsce w donieckiej i ługańskiej republikach.

6. Zapewnienie uwolnienia i wymiany wszystkich zakładników i osób przetrzymywanych bezprawnie na zasadzie „wszyscy za wszystkich". Ten proces powinien zostać zakończony w ciągu pięciu dni od zawieszenia broni.

7. Zapewnienie dostępu, dostawy, przechowywania i rozdzielenia pomocy humanitarnej w oparciu o mechanizmy międzynarodowe.

8. Określenie modelu odbudowy relacji społecznych i ekonomicznych, włącznie z wypłatami socjalnymi takimi jak emerytury i inne. W tym celu Ukraina odbuduje zarządzanie systemem bankowym w rejonach objętych konfliktem i możliwe, że zostanie wprowadzony międzynarodowy mechanizm ułatwiające dokonywanie przelewów socjalnych.

9. Przewrócenie pełnej kontroli Ukrainy nad granicą w całej strefie konfliktu. Proces powinien się zacząć pierwszego dnia po miejscowych wyborach i zakończyć się do końca 2015 r.

10. Wyprowadzenie jednostek wojskowych innych państw, techniki wojskowej oraz najemników z terytorium Ukrainy pod nadzorem OBWE. Wszystkie nielegalne grupy bojowników powinny zostać pozbawione broni.

11. Przeprowadzenie konstytucyjnej reformy na Ukrainie. Zmiany mają wejść w życie do końca 2015 r. Mają zakładać decentralizację (z uwzględnieniem szczególnych cech poszczególnych rejonów donieckiej i ługanskiej republik), a także przyjęcie ustawy o szczególnym statusie poszczególnych rejonów obwodów donieckiego i ługańskiego do końca 2015 r.

12. Na podstawie ustawy Ukrainy ƒ„O tymczasowym trybie lokalnego samorządu w poszczególnych rejonach donieckiej i ługańskiej republik" sprawy dotyczące miejscowych wyborów będą omawiane i uzgadniane z przedstawicielami poszczególnych rejonów donieckiej i ługańskiej republik w ramach trójstronnej grupy kontaktowej. Wybory zostaną przeprowadzone z dotrzymaniem standardów OBWE i przy monitoringu z jej strony.

13. Intensyfikowanie działalności trójstronnej grupy kontaktowej, w tym utworzenie grup roboczych ds. realizacji mińskich porozumień.

JT, TVP Info

autor zdjęć: kremlin.ru

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1423830840
cyt;'Napoleon Bonaparte Żeby pro­wadzić wojnę pot­rze­ba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy."
4B-26-E9-39
~Katol
1423813440
proponuje : I. Utworzenie europejskiego funduszu militarnego. Każde państwo europejskie zmuszone do płacenia 0.2 % PKB. II. Z tych środków : 1. utworzenie europejskich sił zbrojnych. 2. Europejskiego systemy antyrakietowego - najlepiej wespół z USA.
4B-26-E9-39
~Luke
1423751820
I wonder if Putin will get his ships now? I think he will!
89-B5-6E-3D

Nauka zimowego pływania
 
Militaria na Zamku Królewskim
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Własne interesy Europy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Krwawe walki o Monte Cassino
They Train Together, They Fight Together
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Stulatka hydrografia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Chciałem walczyć z Niemcami
Podziemna potęga
Śmierć bohatera
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
„Bolko” w służbie
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Arsenał Iranu
JWK z odznaką pamiątkową
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Security Game
Obradowała Rada Gabinetowa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Ważka bliżej
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
We Are All Darfur
Rozpoznają skażenie Rosomaków
For the Right Cause
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Darłowo czeka na śmigłowce
Defense Without Politics
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Double Eagle po nowemu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Pretorianie na Mazurach
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nowy wiceminister w MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Symulatory strzelań Rosomaków
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO