moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska i Niemcy: bliscy sojusznicy w NATO

List intencyjny o współpracy sił lądowych Polski i Niemiec to efekt wizyty Tomasza Siemoniaka w Berlinie. Porozumienie dotyczy wymiany oficerów, ćwiczeń i szkoleń. – Po raz pierwszy będziemy też wymieniać się batalionami. W ramach ćwiczeń polska jednostka zostanie podporządkowana niemieckiej brygadzie i wzajemnie – powiedział wicepremier.


– Polacy widzą w Bundeswehrze swojego najbliższego europejskiego sojusznika – mówił wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak w Berlinie. Szef resortu obrony spotkał się w stolicy Niemiec z Ursulą von der Leyen, szefową niemieckiego MON i uczestniczył w otwarciu dorocznej konferencji podsumowującej działalność niemieckiej armii.

Wymiana batalionów

Podczas spotkania ministrowie podpisali list intencyjny o współpracy sił lądowych obu krajów. Dotyczy ona wymiany oficerów, wspólnych ćwiczeń i szkoleń. – Po raz pierwszy będziemy też wymieniać się batalionami. W ramach ćwiczeń jedna polska jednostka zostanie podporządkowana niemieckiej brygadzie i wzajemnie – powiedział wicepremier Siemoniak.

Oba kraje do przyszłego roku uzgodnią, które jednostki będą brane pod uwagę w ramach wspólnych ćwiczeń. Podobne postanowienie już jest i dotyczy współpracy marynarek wojennych Polski i Niemiec. Podpisali je w maju 2013 roku minister Siemoniak i ówczesny szef niemieckiego MON Thomas de Maiziere.

Konferencja Bundeswehry

Podczas otwarcia konferencji Bundeswehry szef polskiego resortu obrony podkreślił, że silna Europa potrzebuje silnej Polski i silnych Niemiec. Zdaniem ministra jest to konieczne nie tylko w związku z obecnym kryzysem ukraińsko-rosyjskim, ale też w świetle przyszłych zagrożeń. – Dlatego należy wzmocnić obronę kolektywną i wprowadzić zapowiedziany na szczycie NATO w Walii tzw. „Plan działań na rzecz gotowości” – podkreślił Siemoniak. Dodał, że NATO powinno być bardziej obecne we wschodniej Europie. Zdaniem wicepremiera Siemoniaka dotyczy to ciągłej rotacyjnej obecności wojskowej sił Sojuszu, powstania szpicy, czyli sił natychmiastowego reagowania oraz rozmieszczenia na terenie wschodnich sojuszników elementów systemu dowodzenia i kierowania.


Minister mówił też o wzrastającej roli szczecińskiego Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodni, w którym wspólnie służą m.in. polscy i niemieccy wojskowi. Na szczycie w Newport postanowiono, że korpus podwyższy swoją gotowość, będzie też mógł dowodzić siłami natowskiej szpicy.

Jednocześnie wicepremier przypomniał, że Polska jest gotowa do wypełniania swoich zobowiązań m.in. od 2016 roku zostaną podniesione wydatki na obronność do 2 proc. PKB, a do 2022 roku na modernizację sił zbrojnych Polska wyda ok. 35 mld euro.

Silny sojusznik

Mówiąc o wojskowej współpracy polsko-niemieckiej minister podkreślał konieczność aktywnego zaangażowania Bundeswehry w sferę bezpieczeństwa. – Chcemy silnej i aktywnej niemieckiej armii – stwierdził.

– W tej kwestii Polska może na nas polegać, a dwustronne partnerstwo z waszym krajem jest częścią naszego bezpieczeństwa – zapewniała Ursula von der Leyen. Dodała, że nasze kraje mają wspólne cele dotyczące obronności m.in. wdrażanie ustaleń szczytu w Walii.

Pani minister nawiązała do zobowiązania, jakie podjęli członkowie NATO w kwestii podniesienia w ciągu 10 lat wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Obecnie Niemcy wydają na wojsko ok. 1,4 PKB. – Zdolność sojusznicza jest dla nas priorytetem i dlatego w średnim okresie czasu konieczne będzie zwiększenie nakładów na obronę. Jest to tym ważniejsze, że niemiecka armia ma problemy ze sprzętem – przyznała von der Leyen. Odniosła się w ten sposób do doniesień niemieckich dziennikarzy, którzy pod koniec września dotarli do poufnego raportu dotyczącego luk w zaopatrzeniu wojska.

Zgodnie z tym dokumentem część wyposażenia armii niemieckiej nie nadaje się do użytku i wymaga napraw lub wymiany. – To rzuca złe światło na Bundeswehrę i będziemy musieli wyciągnąć w tej sprawie konsekwencje – stwierdziła szefowa niemieckiego MON.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1414777140
Jak świat światem Niemiec Polaka nigdy nie był bratem :-(
4A-57-54-77
~Katol
1414652400
Przydałoby się , by ekipa od Pumy przejrzała naszego Andersa co można by go wdrożyć najpóźniej w 2017.
4B-26-E9-39
~Jo
1414612440
BRAWO
48-77-D4-55

Ukraina zgodziła się na ekshumacje w Hucie Pieniackiej
„Kryzysowy” Jaśmin
Siatka niewidka dla wojska
Młodzi medycy na poligonie
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Dwa marzenia spełnione naraz
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Abordaż z polskim wsparciem
Gorący lipiec PKW Łotwa
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Flanka pod strażą
Armia testuje naziemne drony
„Wicher” na wodzie
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Azjatycka szansa
Legion Medyczny na poligonie
Moskwa w poszukiwaniu partnerów
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Coraz więcej Alpha Scramble
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Siatka antydronowa
Z prądem i pod prąd
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Rok 2027 bez Air Show Radom
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
MON: planujemy zakup kolejnych F-35
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Drony na autopilocie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Akustyczna tarcza dla wojska
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Patrioty pod Płockiem
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Razem dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO
Cztery brygady, jeden cel
Sojusznicza tarcza antydronowa
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Tarcza i miecz
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Łzy na treningu to cena, jaką warto zapłacić za sukces
Aukcja dla weterana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO