moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zadanie: zdobyć lotnisko

Z pokładu lecącej na wysokości 1500 metrów Casy desantują się spadochroniarze. Ich zadaniem jest zdobycie lotniska na terenie przeciwnika. Wspierają ich samoloty F-16, śmigłowce Mi-24, Mi-8 oraz pięć amerykańskich Black Hawków. Tak szkolą się polscy, amerykańscy i kanadyjscy spadochroniarze w Drawsku Pomorskim.

W szkoleniu z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej biorą udział pododdziały amerykańskiej 173 Brygady Powietrznodesantowej i 3 batalionu królewskiego kanadyjskiego pułku – w sumie około 400 żołnierzy. Międzynarodowe ćwiczenia spadochroniarzy trwają w systemie rotacyjnym od kwietnia.

– Trening dotyczy działań typowych dla wojsk powietrznodesantowych. Obecnie w Drawsku Pomorskim szkolą się pododdziały typu ciężkiego, czyli spadochroniarze z 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej i kompanii z 91 Regimentu Kawalerii amerykańskiej brygady. Ze względu na specyfikę tych jednostek, w czasie zajęć żołnierze wykorzystują także pojazdy typu HMMWV – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady.

Podczas poligonowych manewrów żołnierze z trzech krajów stworzyli tzw. Wzmocnioną Kompanijną Grupę Powietrznodesantową, którą dowodzi kpt. Marcin Wilga z 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej. Jakie dostali zadanie? – Musimy zdobyć lotnisko przeciwnika i najważniejsze obiekty lotniskowej infrastruktury, czyli wieżę kontroli lotów i wartownię – mówi kpt. Wilga.

Jako pierwsi do akcji ruszyli polscy spadochroniarze z grupy awangardowej. Desantowali się na spadochronach AD-2000 z pokładu samolotu transportowego C-295M CASA lecącego na wysokości 1500 metrów. – Żołnierze muszą rozpoznać teren przeciwnika, a potem przygotować i zabezpieczyć desantowanie dla pozostałych skoczków – wyjaśnia jeden ze spadochroniarzy.

Podczas operacji, wzmocniona Kompanijna Grupa Powietrznodesantowa podzielona została na dwa elementy, a każdy z nich musi przeprowadzić szturm na wyznaczone obiekty. Wcześniej jednak ze wsparciem nadlatuje para myśliwców F-16. – Przeciwnik skutecznie się broni, dlatego zaraz po myśliwcach, żołnierze muszą wezwać dwa śmigłowce Mi-24 – opisuje kpt. Gil. – Dodatkowo na pokładzie dwóch śmigłowców Mi-8 i dwóch Black Hawk przylatuje wsparcie. 

Operacja zakończyła się zrzutem ładunków – z pokładu transportowców desantowano zasobniki z bronią i amunicją. Z pokładu C-295M Casa zrzuconych zostało sześć zasobników ZT-100 (każdy po 100 kg), a z pokładu C-130 Hercules desantowano trzy kontenery CDS. Każdy ważył blisko tonę.

– Takie szkolenia są dla nas bardzo ważne. Uczymy się wzajemnie od siebie, doskonalimy współpracę. To kiedyś zaprocentuje, gdy przyjdzie nam się spotkać podczas sojuszniczych działań bojowych – dodaje ppłk Ryszard Burczy, dowódca 18 Batalionu Powietrznodesantowego.

Międzynarodowy trening spadochroniarzy obserwował Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski. W Drawsku Pomorskim odbyła się dziś roczna odprawa rozliczeniowa, w której uczestniczyli wszyscy dowódcy jednostek bezpośrednio podległych DG RSZ.

6 Brygada Powietrznodesantowa współpracuje ze swoją amerykańską odpowiedniczką już od 12 lat. Żołnierze spotykali się m.in. podczas międzynarodowych manewrów oraz podczas misji w Iraku i Afganistanie. Polscy spadochroniarze regularnie szkolą się także z Kanadyjczykami. Co roku uczestniczą między innymi w szkoleniach w Quebecu oraz w kursach w warunkach subarktycznych.

MKS

autor zdjęć: kpt. Marcin Gil

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Mobilne dowodzenie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rajd ku czci saperów
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Gry wojenne w szkoleniu
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Orzeł dla bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Na straży nieba
„Ta ziemia do Polski należy…”
Zmiany w dodatkach stażowych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO