moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Brudne wojny. Współczesna taktyka

Na Ukrainie rosyjskie siły specjalne dokonały ukrytej agresji, uderzając w podstawy jej funkcjonowania, terroryzując funkcjonariuszy i mieszkańców. To prawdziwa brudna wojna i przykład wykorzystania sił specjalnych – uważa gen. Roman Polko, były dowódca GROM-u, autor kilku książek, m.in. ostatnio wydanej, napisanej wspólnie z żoną Pauliną Polko, „Szefologiki, czyli logiki szefowania”.

Kilka tygodni temu na polskim rynku ukazała się publikacja Jeremy’ego Scahilla „Brudne wojny”. Autor ostro ocenia w niej siły specjalne, które walcząc z terroryzmem, często nie przestrzegają norm i zasad obowiązujących w międzynarodowym prawie. Amerykanie samobiczują się, jednak prawdziwa brudna wojna ma miejsce na terenie Ukrainy, gdzie rosyjskie siły specjalne dokonały ukrytej agresji na obce państwo, uderzając w podstawy jego funkcjonowania, terroryzując funkcjonariuszy i mieszkańców, budując V kolumnę oraz zastraszając tych, którzy stawiają opór. Wspierają je regularne siły, które uczestnicząc w manewrach na granicy, dają realne poczucie, że w każdej chwili mogą wkroczyć na terytorium Ukrainy. Ale to siły specjalne – w tym przypadku pozbawione oznak przynależności do armii, którą reprezentują – są tymi, którzy wykonują całość roboty.

Co to dla nas oznacza? Że kierunek, który przyjęliśmy kilka lat temu, stawiając na rozwój sił specjalnych i tworząc z nich oddzielny rodzaj wojsk, równorzędny z wojskami lądowymi, siłami powietrznymi i marynarką wojenną, był właściwą drogą rozwoju polskiej armii. Rosjanie robią dzisiaj dokładnie to samo – gromadzą jednostki specjalne pod jednym dowództwem, wydzielają je z regularnych wojsk. Spójny system szkolenia oznaczał przełom w rozwoju polskich sił specjalnych. Świadczą o tym także sukcesy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i GROM-u w Afganistanie oraz wyrazy uznania napływające od dowódców tej misji. Szkoda, że reforma narodowego systemu dowodzenia zatrzymała proces elitaryzacji naszych sił specjalnych. A naprawdę mamy być z czego dumni: JWK z Lublińca swoim wyszkoleniem nie ustępuje dzisiaj GROM-owi, Formoza rozwija się jak nigdy w swojej historii, powstały jednostki „Agat” i „Nil”. W NATO jesteśmy odpowiedzialni za siły specjalne. Takiej szansy nie można zaprzepaścić. Nasze siły specjalne zapracowały na to, aby je specjalnie traktować.

gen. dyw. rez. Roman Polko
były dowódca GROM-u, autor kilku książek, m.in. ostatnio wydanej, napisanej wspólnie z żoną Pauliną Polko, „Szefologiki, czyli logiki szefowania”

dodaj komentarz

komentarze

~paulzuk
1400973660
Jeremy Scahill (przypomina mi Sylwestra Latkowskiego) wydał przed "Brudnymi Wojnami" książkę nt. Blackwater, opisując w wyjątkowo polityczny sposób rozwój firm prywatnych wojskowych kontraktorów (ang. PMC). Była ona odczytana, pomimo pewnych pozytywów, jako atak na Erik'a Prince, (właściciela wtedy Blackwater, potem Xe. Teraz firma nazywa się Academi, Brigadier General (ret.) Craig Nixon został jej CEO w 2012), jego polityczne poglądy i jego społeczny rodowód jak i administrację i samego prezydenta Bush'a. "Brudne Wojny" jest również w moim mniemaniu polityczną manipulacją, biorąc pod uwagę m. in. zdziwienie jej autora istnieniem i funkcjonowaniem JSOC - wtedy pod William'em McRaven, (wystarczyło gdyby sprawdził Wikipedię) jak i wyraźne próby manipulacji widza. Produkt medialny, bo trudno nazwać to dokumentem, a funkcjonuje jako książka i połączony z nią film, oraz seria towarzyszących mu zjadliwych "wykładów" - część z nich dostępna na yt, wymierzony jest tym razem nie w urzędującego prezydenta i jego administrację (jak w przypadku Blackwater) a bezpośrednio w struktury armii USA i wywiad. J. Scahill znany jest ze swoich lewicowych poglądów, i mimo części publiki nie odmawiającej mu dotknięcia istotnych problemów, trudno jego ostatnią produkcję traktować bardziej poważnie niż quasi-dokumenty Michael'a Moore. Sytuacja na Ukrainie wymaga szerszej analizy, i nic mniej nie oczekuję od p. R. Polko, biorąc pod uwagę zaangażowanie USA i Victorii Nuland, rzecznika DoS (Dept. Stanu), tak przemilczane przez media głównego nurtu (słynna już wyciekła rozmowa, z której media "wycieły sobie" TYLKO zwrot "Pieprzyć UE". Mimo naszego zaangazowania w sojusz z US, uważam, że czasy politycznej poprawności w komentarzch czy analizach poważnych komentatorów kalibru gen. Polko powinny przeminąć wraz z komuną. Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie uważam, że Rosja zachowuje się dobrze, po prostu uwazam, że czytelnicy zasługują na pełniejszy obraz sytuacji. Pozdrawiam.
8E-0D-50-0A
~pieśńżeńcy
1398871440
czyli sukces w brudnej - jak uważa sam autor - wojnie ma być argumentem za tym, żebyśmy i my byli w stanie równie skutecznie się brudzić?
62-5C-1D-1D

Orka po koreańsku
 
Futsal na zakończenie rywalizacji
Ekspresowa pomoc
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Out of the Shadow
Unijna pomoc dla Ukrainy
Polsko-koreańskie rozmowy
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Kolejne zakupy dla wojska
Misja: obronić Finlandię
PKW Orlik gotowy na misję
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Polski dzień strzelania w Rumunii
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
„Pług” idzie na śmierć
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wiara bez wiedzy
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Terytorials na etacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
„Sokół” wylądował
Uwolnić zakładników
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
Fiński debiut w Sojuszu
Szef MON-u o planach obrony kraju
PKW Orlik już w Estonii
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
PGZ rośnie w siłę
Sokół czuwa w Tatrach
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Saperzy na wschodzie Polski
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Pierwszy polski Homar
32 krążki pływaków-żołnierzy
Zielony talizman Polaków
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Abramsy jadą na ukraiński front
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Realia, a nie teoria
Najdłuższa noc
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Wszystkie Pilice w wojsku
Narodziny polskich sił morskich
Podchorążowie świętują
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Porozumienie Sikorski-Stalin
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Zanim wyruszą do Bagdadu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO