Polacy ukończyli Boston Maraton Afganistan

10 żołnierzy XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie ukończyło 118. edycję Maratonu Bostońskiego, którego jedyna odsłona na świecie została zorganizowana w amerykańskiej bazie lotniczej w Bagram.

Afgańską odsłonę Maratonu Bostońskiego udało się zorganizować dzięki inicjatywie kapitana Łukasza Willenberga, kapelana 10 Dywizji Górskiej (10th Mountain Division) armii USA, która obecnie tworzy trzon Dowództwa Regionalnego Wschód (Regional Command East). Ponad 600 chętnych biegaczy z różnych państw i jednostek zmierzyło się z dystansem 42,195 km po drogach największej amerykańskiej bazy w Afganistanie. Żołnierze Task Force White Eagle (Polskich Sił Zadaniowych „Biały Orzeł”) bardzo aktywnie włączyli się w organizację maratonu poprzez wsparcie medyczne i logistyczne.

Punktualnie o godz. 3.00 nad ranem 18 kwietnia wystartowało 516 zawodników w kolejnej edycji Maratonu Bostońskiego w Bagram. Sportową walkę rozegrano na wysokości 1492 m n.p.m. Podczas biegu spośród polskich żołnierzy najlepszą formą psychiczną i fizyczną wykazał się major Rafał Śmiałkowski, który ostatecznie ukończył maraton z czasem 3:11:46, co dało mu 12. miejsce w klasyfikacji generalnej i 2. miejsce w kategorii wiekowej 40–49 lat. Kolejny żołnierz XIV zmiany PKW Afganistan kapitan Michał Fabiszewski przekroczył linię mety z czasem 3:34:32, zajmując 37. miejsce. Zaraz za nim na metę przybiegł major Piotr Nawrocki, który z czasem 3:36:37 uplasował się na 38. miejscu. Następne miejsce zajął porucznik Norbert Freitag, który ukończył swój pierwszy maraton z czasem 03:42:57 i uplasował się na 49. miejscu. Podpułkownik Michał Koniarz wywalczył 132. miejsce, uzyskując 4:12:37. Kilka minut później na metę przybiegł starszy szeregowy Aleksander Żelawski, który z czasem 4:18:14 uplasował się na 152. miejscu. Major Krzysztof Kowal  z czasem 4:19:54 uzyskał 160. miejsce. Kolejni Polacy to kapitan Błażej Staszczak i kapitan Krzysztof Kozikowski, którzy razem wbiegli na metę z czasem 4:43:08, zajmując 256. i 257. miejsce. Listę 10 polskich żołnierzy XIV zmiany PKW Afganistan, którzy wystartowali i ukończyli Maraton Bostoński w Bagram, zamknął podporucznik Radosław Gruźlewski, zajmując 332. miejsce z czasem 5.08.23.

Na mecie sklasyfikowano  w sumie 428 zawodników, którzy zmieścili się w limicie czasowym wynoszącym 6 godzin. – Bieganie jest częścią kultury armii, zwłaszcza biegi długodystansowe oferują lekcje o pokonywaniu własnych granic, o sile psychicznej i fizycznej oraz o wytrzymałości i wytrwałości w osiąganiu założonego celu. Jeśli uda nam się pokonać ból, pokonać słabość, to daje nam to siłę, aby robić inne rzeczy w naszym życiu –  podsumował start w maratonie kapelan Łukasz Willenberg, amerykański kapelan polskiego pochodzenia.

Wielu zawodników wystartowało w maratonie po raz pierwszy, chcąc sprawdzić swoje możliwości. Jak sami podkreślają największą motywacją do ukończenia maratonu jest ogromna satysfakcja z pokonania 42-kilometrowego dystansu. – To był mój pierwszy start w biegu na takim dystansie. Przyznaję, że warunki biegowe są w Afganistanie zdecydowanie trudniejsze niż w Polsce, ale cztery treningi w tygodniu i wskazówki doświadczonych kolegów spowodowały, że obawy co do startu w maratonie zniknęły. Przede wszystkim chciałem sprawdzić siebie i było warto. Jestem dumny, że udało mi się ukończyć afgańską edycję jednego z najstarszych maratonów na świecie – mówił po biegu porucznik Norbert Freitag.

Dzięki poparciu stowarzyszenia Boston Athletic Association, które organizowało maraton w Bostonie, każdy uczestnik maratonu przekraczając linię mety w Afganistanie otrzymał pamiątkowy medal i certyfikat ukończenia maratonu.

***
Boston Maraton Afganistan został zorganizowany dla upamiętnienia i uczczenia poległych żołnierzy w ciągu 13 lat obecności wojsk ISAF w Afganistanie oraz poległych w wyniku wybuchu podczas zeszłorocznego maratonu w Bostonie. Był to ostatni oficjalny bieg długodystansowy rozegrany w amerykańskiej bazie w Bagram, gdzie obecnie pełnią służbę żołnierze XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Tekst: ppor. Radosław Gruźlewski