moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski saper ocalił chłopca

Starszy szeregowy Filip Marciniak uratował w Afganistanie kilkuletniego chłopca. Wyniósł go spod ognia rebeliantów w bezpieczne miejsce. Za ten czyn Dowództwo Regionalne Wschód nagrodziło go tytułem Bohatera Pola Walki. Przyznaje się go wojskowym, którzy wyróżnili się w niebezpiecznych sytuacjach.


Do dramatycznych wydarzeń doszło 10 sierpnia. Wówczas to polscy i afgańscy żołnierze wyruszyli na rutynowy patrol. Wziął w nim udział także st. szer. Filip Marciniak, na co dzień służący w 2 Mazowieckim Pułku Saperów z Kazunia. W pobliżu jednej z miejscowości patrol został zaatakowany przez rebeliantów. Napastnicy strzelali z kilku miejsc. – W pewnym momencie st. szer. Marciniak zobaczył afgańskiego chłopca stojącego na poboczu drogi. Dziecko było sparaliżowane strachem, nie mogło ruszyć się z miejsca – opowiada mjr Dariusz Osowski, rzecznik prasowy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. St. szer. Marciniak ruszył do chłopca i przeniósł go w bezpieczne miejsce. W ten sposób najprawdopodobniej uratował mu życie. – Na otwartej przestrzeni dziecko było narażone na postrzał – tłumaczy mjr Osowski.

Za ten czyn polski żołnierz został nagrodzony tytułem Hero of Battle, czyli Bohatera Pola Walki. Dowódca Dowództwa Regionalnego Wschód przyznaje go wojskowym, którzy wyróżnili się w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach. Zachowanie st. szer. Marciniaka nie przeszło bez echa na portalach społecznościowych. Komentowali zarówno Polacy, jak i Amerykanie służący na misji w Afganistanie. – Mamy mnóstwo dobrych żołnierzy, ale mamy także lojalnych i solidnych sojuszników – napisał na Facebooku Philip Gray, jeden z żołnierzy, i dorzucił po polsku: – Gratulacje bracie.

St. szer. Marciniak ma 29 lat. Do wojska wstąpił w 2010 roku. Do Afganistanu pojechał już po raz drugi. Jest tam saperem w plutonie rozminowywania. Jak podkreśla mjr Osowski – to doświadczony żołnierz.

Polacy już wcześniej otrzymywali tytuł Bohatera Pola Walki. Pierwszym żołnierzem, którego spotkało to wyróżnienie, był st. szer. Szymon Sitarczuk. Latem 2011 roku podczas operacji w dystrykcie Zanakhan odnalazł skrytkę, w której rebelianci przechowywali 22 pociski moździerzowe. Wykazał się też bohaterską postawą podczas ataku na polski patrol. Mimo obrażeń zdołał sprawdzić teren, gdzie doszło do wydarzenia. Znalazł tam minę, która miała wybuchnąć pod kolejnym patrolem sił ISAF. W sierpniu 2011 st. szer. Sitarczuk zginął podczas patrolu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Maksymilian Rigamonti

dodaj komentarz

komentarze

~mako
1377701880
Za taki czyn powinien w Polsce otrzymać Medal za Ofiarność i Odwagę... CONAJMNIEJ!!! Szacunek i pozdrowienia.
C1-CF-ED-20
~scorpion
1377101940
Dobrze. Też gratuluję. Miło jak ktoś rzeczywiście jedzie tam nie zabijać, lecz ratować.
AC-05-15-11

Wspólna wola obrony
 
Historyczna umowa z Francją
Pierwsza misja Gripenów
Składy wysokiego ryzyka
Piorun – polska wizytówka
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Misja PKW „Olimp” doceniona
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Koniec wojny, którego nie znamy
Pod siatką o medale mistrzostw WP
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Bohater odtrącony
Apache’e nadlatują
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na początek: musztra i obsługa broni
Sojusznicy w obronie Europy, czyli „Defender ‘25”
Podniebny Pegaz
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Na pomoc po katastrofie
Long Range. Mamy nowych mistrzów Polski
Ukraińcy i Rosjanie spotkali się pierwszy raz od 2022 roku
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Żołnierz influencer?
Wakacje? To czas na wojsko
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Wiedza na trudne czasy
Atak na masową skalę. Terytorialsi ćwiczyli z amerykańskimi żołnierzami
Wsparcie dla polskich Abramsów
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Mamy pierwszych pilotów F-35
Pracowity dyżur Typhoonów
Podchorążowie z AWL na podium w grach wojennych w Waszyngtonie!
Jak daleko do końca wojny?
Czołgi końca wojny
DriX – towarzysz okrętu
AI w służbie MON-u
Pegaz nad Europą
Ustawa bliżej żołnierzy
Obierki z błotem
Gra o kapitulację
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Święto zwiadowców
Polskie Pioruny dla Belgii
MON: Polska nie wyśle wojsk na Ukrainę
Zawody West Point. Kadeci AWL-u z ósmą lokatą
Walka pod napięciem
Sport kształtuje mentalność
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Bat na wrogów i niepokornych
Gdy zgasną światła
Polska dołącza do satelitarnej elity
Nurkowie bojowi WS wyróżnieni
Gdy sekundy decydują o życiu
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Ogień z nabrzeża
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Ukwiał z Gdańska
Nasi czołgiści najlepsi
Basen dla Rosomaka
Nowy prezes PGZ-etu
Tysiące dronów dla armii
Władysław Kosiniak-Kamysz: Nasza strategia to strategia na rzecz pokoju
Każdego dnia trzeba podtrzymywać pamięć o naszej historii
Medycy dla „Tarczy Wschód”
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Więcej na mieszkanie za granicą
Nowa partia Abramsów już w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO