moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”

Piotr Z. i Agnieszka G., bliscy współpracownicy byłego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, usłyszeli zarzuty w związku z ujawnieniem fragmentów planu obronnego Polski o kryptonimie „Warta”. Oboje nie przyznali się do popełnienia przestępstwa, wobec podejrzanych nie zastosowano aresztu tymczasowego.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Antoni Skiba poinformował, że w czwartek 24 kwietnia w Wydziale ds. Wojskowych przedstawiono zarzuty dwóm osobom, które „pod koniec lipca 2023 roku pomogły byłemu ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi popełnić zarzucane mu przestępstwo przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistych dla swojej formacji politycznej: partii i komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość”.

Przestępstwo miało polegać na „zniesieniu klauzuli ‘ściśle tajne’ oraz ‘tajne’ z fragmentów dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego, w tym m.in. ‘Planu Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej WARTA-00101 Samodzielna Operacja Obronna część główna’ czy Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej Rzeczypospolitej Polskiej z 2015 roku”. Odtajnione fragmenty „minister opublikował w mediach – na oficjalnym profilu partii Prawo i Sprawiedliwość na platformie X, czym działał na szkodę interesu publicznego oraz spowodował wyjątkowo poważną szkodę dla Rzeczypospolitej Polskiej”.

Oficerowie bez upoważnienia

Według śledczych pomoc Piotra Z. – wówczas dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON – polegała na tym, że „w dniu 28.07.2023 roku wyznaczył podległych sobie oficerów z Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON do poszukiwania w Wojskowym Biurze Historycznym Planu Użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w którym Polska broni się na rzece Wisła, a następnie w celu osiągnięcia korzyści osobistej dla ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka przekroczył swoje uprawnienia”.

Piotr Z. wiedział, że „zarówno jeden, jak i drugi oficer nie posiadali upoważnienia szefa Sztabu Generalnego WP lub decyzji ministra obrony narodowej, uprawniającej do dostępu do dokumentów planowania operacyjnego”. Mimo to „podpisał upoważnienie dla tych oficerów do dostępu do dokumentacji Planowania Operacyjnego i tego samego dnia w obecności tych oficerów, w kancelarii tajnej Wojskowego Biura Historycznego, kwalifikował do zniesienia klauzuli ‘tajne’ i ‘ściśle tajne’ fragmenty dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego, które następnie zostały wpisane do decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 224/DOIN z dnia 28 lipca 2023 roku w sprawie zniesienia klauzuli tajności, a w dniu 31.07.2023 roku w kancelarii tajnej Wojskowego Biura Historycznego wspólnie z zastępcą przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Agnieszką G. wyselekcjonował fragmenty dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego o klauzuli ‘tajne’ i ‘ściśle tajne’, które następnie zostały wpisane do decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 225/DOIN z dnia 31 lipca 2023 roku w sprawie zniesienia klauzuli tajności, czym działał na szkodę interesu publicznego”.

Do 10 lat więzienia

Agnieszka G. „swoim zachowaniem ułatwiła ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi popełnienie przestępstwa w ten sposób, że w dniu 31.07.2023 roku w kancelarii tajnej Wojskowego Biura Historycznego wspólnie z dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego Ministerstwa Obrony Narodowej Piotrem Z. wyselekcjonowała fragmenty dokumentów planowania operacyjnego szczebla strategicznego o klauzuli ‘tajne’ i ‘ściśle tajne’, które następnie zostały wpisane do decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 225/DOIN z dnia 31 lipca 2023 roku w sprawie zniesienia klauzuli tajności”.

Z oświadczenia prokuratury wynika, że obojgu podejrzanym pomocnikom „grozi taka sama kara, jak bezpośredniemu wykonawcy” – od roku do lat 10 pozbawienia wolności.

Piotr Z. i Agnieszka G. (nadal pełniąca funkcję zastępcy przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji) „nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa i złożyli krótkie wyjaśnienia. Odmówili odpowiedzi na pytania prokuratora”, czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura „nie zastosowała wobec podejrzanych środków zapobiegawczych”.

Jak wynika z oświadczenia, „w najbliższych dniach (…), w związku z przedmiotowym śledztwem, zostaną ogłoszone zarzuty byłemu dyrektorowi Wojskowego Biura Historycznego Sławomirowi Cenckiewiczowi”. On sam przewiduje (o czym poinformował we wpisie w mediach społecznościowych), że nastąpi to 7 maja.

MO

autor zdjęć: Paweł Wodzyński/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Przeprowadzka CSWOT-u
Partnerstwo Polski i Litwy
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Outside the Box
Ostatnia minuta Kutschery
Podwyżki coraz bliżej
Litwa stawia na poligony
Gladius wzmacnia armię
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Zimowi podhalańczycy
Medal Honoru dla Ollisa
Ferie z wojskiem
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Pies pomaga walczyć z PTSD
Partnerstwo daje siłę
Co nowego w przepisach?
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawdzili się na macie i w ringu
Kierunek Rumunia
Na styku zagrożeń
Kursy podoficerskie po nowemu
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Nowy starszy podoficer w SGWP
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
To nie mogło się udać, ale…
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
HIMARS-y w Rumunii
Oko na Bałtyk
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Zatrzymanie pracownika MON-u
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Szwedzi z Piorunami
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Maj polskich żywych torped
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Terytorialsi konstruktorami dronów
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Together on the Front Line and Beyond
Zmiana warty na wschodniej granicy
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
GROM szkoli przyszłych operatorów
Premier wojenny
„Ratownik” o krok bliżej
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO