moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił dziś w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w kontekście aktualnych wyzwań dotyczących bezpieczeństwa i zadeklarował dalszą pomoc dla Ukrainy. – Doskonale wiemy, kto jest sprawcą napaści, a kto ofiarą. Ofierze udzielamy wszechstronnego wsparcia – mówił minister.

Na początku swojego exposé minister Radosław Sikorski zaznaczył, że już drugi raz w obecnej kadencji rządowej, a dziewiąty w życiu prezentuje informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej i po raz pierwszy wystąpienie to jest tak trudne. Jak zaznaczył, sytuacja międzynarodowa jest najtrudniejsza od dekad. – Obecnie świat staje się coraz mniej przewidywalny: wojna u granic, zmiany w międzynarodowym układzie sił oraz globalne kryzysy gospodarcze i polityczne sprawiają, że stabilność, do której przywykliśmy w Europie, ugina się pod naporem nowych wyzwań – mówił polityk.

 

NATO – kluczowy sojusz dla bezpieczeństwa Polski i Europy

Szef MSZ znaczną część swojego wystąpienia poświęcił Sojuszowi Północnoatlantyckiemu, wskazując go jako gwaranta stabilności i bezpieczeństwa w regionie. Podkreślił, że od czasu zaostrzenia sytuacji na Wschodzie państwa NATO sukcesywnie zwiększają swoje nakłady na obronność. – Wykonajmy taką samą symulację przy założeniu, że każdy kraj członkowski wydaje na obronę tyle, ile obecnie Polska – 4,7% PKB, co w przypadku wzrostu zagrożenia byłoby prawdopodobne. Uzyskalibyśmy wtedy kwotę 2,5 bln dolarów, czyli 17-krotnie więcej niż Rosja. Te liczby pokazują skalę naszego potencjału i to, że dopóki NATO jest efektywnym sojuszem, Rosja z nami nie wygra – powiedział Sikorski.

– Polska polityka zagraniczna nie dąży do wzniecania sporów tam, gdzie niczemu one nie służą. Kierujemy się chłodną oceną rzeczywistości. Proponujemy rozwiązania ambitne, acz realistyczne, a dla ich urzeczywistnienia działamy z państwami hołdującymi podobnym wartościom – dodał. Wskazał też, że Polska może i powinna odgrywać ważną rolę w budowaniu struktur międzynarodowego bezpieczeństwa. – Dla Polski największym zagrożeniem byłby rozpad wspólnoty Zachodu. Dlatego nie stać nas na złudzenia ani bezczynność. Nie stać nas na osamotnienie. Zabiegamy o wiarygodność sojuszy, chcemy i potrafimy być ich architektami – podkreślił minister.

Nie wyślemy wojsk do Ukrainy

W swoim wystąpieniu Radosław Sikorski poruszył również temat wojny w Ukrainie. Po raz kolejny zadeklarował, że Polska nie wyśle swoich wojsk na jej terytorium, jednak będzie kontynuowała wsparcie. – Do dziś przekazaliśmy ukraińskim sojusznikom 45 pakietów pomocy o wartości około 4 mld euro. Obecnie rozpoczynamy dostawy w ramach 46. pakietu. Polska bierze też na siebie ciężar i ryzyko związane z zapewnieniem zaplecza szkoleniowego i logistycznego dla pomocy wojskowej przekazywanej za naszą wschodnią granicę – relacjonował szef MSZ-etu. Zaznaczył, że rozstrzygnięcie wojny w Ukrainie jest kluczowe dla bezpieczeństwa w regionie. – Pokój przez siłę. Tylko taki Rosja uszanuje – dodał.

Minister spraw zagranicznych odniósł się też do kwestii rosyjskiego zagrożenia dla Polski. – Naczelny ideolog Kremla, Aleksander Dugin, już przed laty twierdził: „Na euroazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma. Rosja w swoim geopolitycznym oraz sakralno-geograficznym rozwoju nie jest zainteresowana istnieniem niepodległego państwa polskiego w żadnej postaci. Nie jest też zainteresowana istnieniem Ukrainy” – przypomniał. – Kreml zwykle zaczyna od słów, a potem na ulicach pojawiają się kibitki, czekiści i czołgi – zaznaczył Sikorski. Jak stwierdził, „w czasach sowieckich Rosjanie postawili w Warszawie ambasadę, która miała wyglądać jak siedziba gubernatora, ale czasy się zmieniły”. – Dla mocodawców pana Dugina mam wiadomość. Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić. Ani w Kijowie, ani w Wilnie, ani w Rydze, ani w Tallinie, ani w Kiszyniowie. Mało macie ziemi? Jedenaście stref czasowych i wciąż wam mało? Zajmijcie się lepszym rządzeniem tym, co zgodnie z prawem międzynarodowym leży w obrębie waszych granic – grzmiał minister, na co posłowie zareagowali oklaskami.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: Radosław Sikorski / Portal X

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnie szlify przed defiladą
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Generał w niewoli
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Legion Medyczny na poligonie
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Oni strzegą naszego spokoju
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Nowy ośrodek badań WIML
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Walka, entuzjazm i nadzieja
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Gorący lipiec PKW Łotwa
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Wicher na morzu
Pamięć, która zobowiązuje
MON i MSZ o szczycie NATO
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Abordaż z polskim wsparciem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pokolenie NATO
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Z prądem i pod prąd
Coraz więcej Alpha Scramble
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Flanka pod strażą
Wsparcie ma znaczenie
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
„Wicher” na wodzie
Powietrzna defilada
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Młodzi medycy na poligonie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Nowi generałowie na święto wojska
Kartki sercem malowane
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Próba przed morską paradą
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Azjatycka szansa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO