moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska liderem pomocy Ukrainie

Wbrew temu, co mówią władze ukraińskie, Polska jest liderem pomocy, także tej militarnej – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz na antenie Radia Zet. Minister obrony narodowej zapowiedział, że w przyszłym tygodniu prezentowany będzie raport dotyczący donacji polskiego sprzętu wojskowego dla Kijowa.

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz był gościem porannego programu Radia Zet. Szef MON-u w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim poruszył m.in. kwestie dotyczące wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych oraz wsparcia, jakie Polska od początku wojny okazuje Ukrainie.

– Prezydentowi Donaldowi Trumpowi gratuluję – powiedział minister. Przyznał, że na wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych patrzy z optymizmem. – Nie mamy powodów do obaw. Polska w przyszłym roku na obronność i bezpieczeństwo wyda 4,7% PKB. Jesteśmy jednym z najlepszych sojuszników i moim zdaniem najlepszym sojusznikiem i reprezentantem współpracy europejsko-amerykańskiej. Widzę tu szansę dla Polski – dodał szef MON-u. Podkreślił, że w obecnej sytuacji Polska może odegrać bardzo ważną rolę jako „łącznik pomiędzy USA a Unią Europejską”.

Rozmowa dotyczyła także relacji polsko-ukraińskich. Wołodymyr Zełenski kilka dni temu publicznie skrytykował polskie władze za brak wsparcia w wojnie z Rosją. Ukraiński przywódca mówił m.in. o tym, że Polska odmówiła obrony powietrznej magazynów gazu w pobliżu miejscowości Stryj w obwodzie lwowskim i nie dostarczyła samolotów, aby Ukraina mogła to robić samodzielnie.

Władysław Kosiniak-Kamysz jednoznacznie stwierdził, że Polska nie będzie zestrzeliwać rakiet nad terytorium Ukrainy, dopóki nie zdecyduje o tym kolektywnie cały Sojusz Północnoatlantycki. – Polacy nie chcą być bezpośrednio zaangażowani w działania militarne, nie chcą, by Polska była częścią tego konfliktu. Jeśli byłaby odpowiedź i wspólne stanowisko NATO w tej sprawie, to będziemy decydować tak jak Sojusz. Na razie takich decyzji nie ma – zaznaczył.

Szef MON-u dodał, że prezydent Zełenski ze wszystkich sił stara się, by zainteresowanie sprawą ukraińską nie zniknęło. – Na pewno byłoby mu łatwiej, gdyby inne państwa w tym uczestniczyły, ale Polska nie jest stroną tego konfliktu. Polska niesie pomoc humanitarną i militarną. Jest jednym z państw, które dają tej pomocy najwięcej – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Wyjaśnił, że Polska przekazała tyle sprzętu wojskowego, ile była w stanie. – Granicą przekazywania sprzętu jest własne bezpieczeństwo – mówił stanowczo. Odniósł się też do prośby Ukraińców o przekazanie kolejnych myśliwców. – MiG-i-29 patrolują polskie niebo oraz służą podnoszeniu kwalifikacji i umiejętności polskich pilotów, by byli oni gotowi do obrony ojczyzny. Nie mogę więc powiedzieć, że zgadzam się na przekazanie samolotów, które służą do obrony Polski. Nie ma na to mojej zgody – podkreślił.

Szef MON-u wyjaśnił, że w resorcie obrony przygotowany został raport dotyczący donacji sprzętu wojskowego. Jawna część dokumentu ma być udostępniona opinii publicznej w przyszłym tygodniu. – Raport dowodzi, że Polska jest liderem pomocy, również tej militarnej w niektórych obszarach – mówił Kosiniak-Kamysz. Wspomniał m.in. o koalicji, która dotyczy zdolności opancerzonych. Jej liderami są Polska i Niemcy, ale aktywnie działają w niej również Włosi. Koalicjanci skupiają się na szkoleniu ukraińskich żołnierzy i mobilizują państwa Zachodu, by przekazywały władzom Kijowa jak najwięcej ciężkiego sprzętu. Do ukraińskiej armii trafiły już m.in. Abramsy z USA czy też Leopardy z Niemiec i Hiszpanii. Polska, oprócz kilkunastu czołgów tego typu, przekazała Ukrainie znaczącą liczbę maszyn T-72 i PT-91 Twardy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Finlandia dla Sojuszu
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
PGZ szykuje Baobaba na eksport
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Together on the Front Line and Beyond
Polak szefem jednego z dowództw NATO
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Skromny początek wielkiej wojny
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Chciałem być na pierwszej linii
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Oko na Bałtyk
Wojsko wraca do Ełku
Engineer Kościuszko Saves America
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Chwała bohaterom AK
Arktyka pod lupą NATO
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Czarne Pantery na śniegu
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
W NATO o inwestycjach w obronność
Rubio: należymy do siebie
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Żołnierz z zarzutami gwałtu. Jest reakcja resortu
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Partnerstwo dla artylerii
Finał B żołnierza w short tracku
Zielone światło dla konwoju
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Outside the Box
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Misja zdrowie trwa
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
„Wicher” rośnie w oczach
Fenomen podziemnej armii
Rośnie pancerna pięść Sił Zbrojnych RP
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Kolejne nominacje w wojsku
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka
Multimedaliści górą
Gorąco wśród lodu
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
Arktyczne polowanie NATO
Kierunek Rumunia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO