moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Władysław Kosiniak-Kamysz: Nasza strategia to strategia na rzecz pokoju

W żaden sposób nie chcemy wojny. Wszystkie działania, które prowadzimy – zwiększone wydatki, wsparcie i pomoc dla Ukrainy, uwspólnianie swoich zdolności operacyjnych, wspólne ćwiczenia, podnoszenie swoich możliwości – są po to, żeby utrzymać pokój – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu ministrów obrony państw Grupy E5 we Włoszech.

W spotkaniu w Rzymie wzięli udział ministrowie obrony Francji, Niemiec, Włoch, Polski i Wielkiej Brytanii. Celem rozmów grupy E5 było zacieśnienie współpracy wojskowej oraz omówienie wspólnych wyzwań strategicznych, od autonomii przemysłowej do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym. Pierwsza sesja robocza spotkania, odbywającego się w siedzibie Włoskich Sił Powietrznych, Palazzo dell'Aeronautica, poświęcona była Ukrainie i wsparciu tego zaatakowanego przez Rosję kraju. Tematy drugiej sesji to wzmocnienie europejskiej obronności oraz kwestie strategiczne i wyzwania bezpieczeństwa dla Europy. Mowa była też o przygotowaniach do czerwcowego szczytu NATO w Hadze.

Na konferencji po zakończeniu spotkania Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że grupę E5 tworzą kraje o największym potencjale militarnym w Europie. Porównał ją do peletonu, który prowadzi Unię Europejską. – Nie ma lepszej drużyny niż ta piątka – podsumował.

REKLAMA

Wsparcie dla Ukrainy kluczem do europejskiego bezpieczeństwa

– Pokój sam z siebie się nie obroni, dlatego potrzebuje naszej siły. Siły naszej piątki, siły Sojuszu Północnoatlantyckiego i siły Unii Europejskiej. Zacznę od strategicznej rzeczy, która jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwo transatlantyckie. To jest dalsze wsparcie dla Ukrainy, to jest silna, niepodległa i demokratyczna Ukraina, która patrzy w stronę Zachodu, a nigdy nie będzie zwracać swojego wzroku w stronę Moskwy – oświadczył szef MON-u. Zaznaczył, że najgorszym scenariuszem dla Europy i największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa byłaby powtórka sytuacji z kilku lat po pomarańczowej rewolucji, kiedy w Ukrainie przewagę zdobyła orientacja prorosyjska.

– Strategia naszych państw jest strategią na rzecz pokoju. Jest partnerstwem na rzecz pokoju. W żaden sposób nie chcemy wojny. Wszystkie działania, które prowadzimy – zwiększone wydatki, wsparcie i pomoc dla Ukrainy, uwspólnianie swoich zdolności operacyjnych, wspólne ćwiczenia, podnoszenie swoich możliwości – są po to, żeby utrzymać pokój – podkreślił minister obrony. Władysław Kosiniak-Kamysz ponowił też wielokrotnie powtarzane deklaracje, że Polska nie wyśle swoich wojsk do Ukrainy.

Silniejsza Unia Europejska to silniejsze NATO

– Bardzo dobrze, że Unia Europejska widzi potrzebę i zaczyna nową strategię wydatków na rzecz przemysłu zbrojeniowego, obronności, bezpieczeństwa, ochrony naszych granic, ochrony wschodniej flanki NATO i Unii Europejskiej. Wzrost zaangażowania Unii Europejskiej nie jest przeciwko NATO. Jest po to, żeby armie narodowe były silniejsze, a przez to sojusz i jego zdolności będą większe. Im silniejsza Unia Europejska, tym silniejsza NATO – mówił wicepremier. – Tu nie ma przeciwieństw, tu nie ma rzeczy przeciwko sobie. Jest możliwość wspólnego działania. Jesteśmy też za tym, żeby współpraca pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem była jak najściślejsza, żeby z naszymi partnerami spoza Unii Europejskiej wspólnie realizować projekty militarnie – dodał.

W podobnym tonie wypowiadał się włoski minister obrony Guido Crosetto. – Jesteśmy pięcioma ministrami z pięciu różnych krajów, z różnymi historiami, kulturami i wizjami politycznymi. Ale dziś łączy nas wspólna świadomość: dzielimy to samo postrzeganie zagrożeń, tę samą wizję strategiczną i tę samą determinację do budowania Europy Obrony. Nie po to, aby być lepszymi od innych, ale po to, aby być bardziej wiarygodnymi, również w oczach Stanów Zjednoczonych, które będą patrzeć na nas z większym szacunkiem, gdy pokażemy, że jesteśmy w stanie podjąć się konkretnych obowiązków – powiedział na konferencji podsumowującej spotkanie.

Co z pokojem w Ukrainie?

Ministrowie odnieśli się też do możliwości zawarcia pokoju między Ukrainą a Rosją. Boris Pistorius, minister obrony Niemiec, stwierdził, że fakt, iż Władimir Putin nie przyjechał do Stambułu i przysłał na rozmowy z Ukrainą „trzecioligową" delegację oznacza, iż nie jest zainteresowany zakończeniem wojny i nie ma woli położenia kresu atakom. Niemiecki polityk wprost nazwał postawę Putina „oszustwem”. Minister zauważył, że rosyjski dyktator demonstruje swój brak zainteresowania pokojowym rozwiązaniem, rozwijając agresję na polu bitwy i kontynuując ataki powietrzne. – Europa pomoże ukraińskiej armii szybko przywrócić gotowość bojową, ponieważ zawieszenie broni między Kijowem a Moskwą, jeśli w ogóle zostanie osiągnięte, nie będzie trwało wiecznie – dodał też Pistorius. Zadeklarował, że po wynegocjowaniu zawieszenia broni Europa będzie dalej udzielać ukraińskiemu wojsku wsparcia materialnego i szkoleniowego.

Szczyt w Rzymie był czwartym spotkaniem grupy E5 po spotkaniach w Berlinie (25 listopada 2024 r.), Warszawie (13 stycznia 2025 r.) i Paryżu (12 marca 2025 r.).

Anna Pawłowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Dzień, który zmienił bieg wojny
 
Droga do zespołu bojowego GROM
Specjalsi opanowali amerykański okręt
Nie żyje żołnierz PKW Irak
DNA GROM-u
„Baltops” także na lądzie
Podróż w ciemność
Generał, olimpijczyk, postać tragiczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Misja PKW „Olimp” doceniona
Jeśli przerzut, to tylko z logistykami
W strategicznym miejscu o bezpieczeństwie Polski
100 samolotów na 100-lecie Szkoły Orląt
Nowy rozdział w historii Mesko
Wschodnia flanka walczy w przeciwnikiem
Wyższe stawki dla niezawodowych
Apache’e z szachownicą
Na RBN o jedności w kwestiach bezpieczeństwa
Kręgosłup dowodzenia Wojskiem Polskim
„Baltops” – co potrafią bezzałogowce
Kolejny model Grota dla żołnierzy
Wykuwanie interoperacyjności
Ewakuacja Polaków z Izraela
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Umarł król, niech żyje król!
Wieczór pełen koszykarskich emocji
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Film o Feniksie i terytorialsach
Śmierć gorsza niż wszystkie
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Gen. Sosabowski upamiętniony
Rosjanom wyciekły dwa miliony tajnych dokumentów
Sportowcy z „armii mistrzów” na podium wioślarskich ME
Judocy Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Podejrzane manewry na Bałtyku
Donald Tusk: W kwestii bezpieczeństwa słowa zamieniliśmy w czyny
Czterej pancerni przeciw wyklętym
Kolejni Polacy ewakuowani z Bliskiego Wschodu
Po medale z okazji 100-lecia LAW-u
Lekcje na poligonie
Nasi czołgiści najlepsi
Letni wypoczynek z MON-em
Polacy bezkonkurencyjni w górskich zmaganiach we Włoszech
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Współpraca MON-u z weteranami i rezerwistami
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Abrams M1A2SEPv3 – wzorzec nowoczesnych czołgów
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Pogrom rosyjskiego lotnictwa strategicznego
Srebrni wioślarze, brązowa szablistka
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
O ochronie infrastruktury i morskich szlaków
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Jak czynić dobro, czyli Buzdygan w akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO