moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

SKYctrl na straży nieba

Zabezpieczał szczyt NATO, pokazy lotnicze Air Show, sprawdza się też na wojnie w Ukrainie. Na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego system antydronowy SKYctrl można było zobaczyć na wystawie sił zbrojnych (pierwsze egzemplarze w tym roku trafiły do wyposażenia Wojska Polskiego) oraz – w różnych wersjach – na stanowisku producenta – firmy Advanced Protection Systems.

SKYctrl to polski system antydronowy, umożliwiający wykrywanie, śledzenie, klasyfikację oraz neutralizację małych obiektów latających typu LSS (ang. low, slow, small). Jest używany do walki z dronami oraz do ochrony ważnych obiektów państwowych, infrastruktury krytycznej, lotnisk, granic państwowych czy wydarzeń o charakterze masowym. Z jego możliwości korzysta już Wojsko Polskie, które jako jedna z pierwszych armii NATO weszło w posiadanie tego typu sprzętu. Podczas kieleckich targów MSPO na wystawie sił zbrojnych system zaprezentowali żołnierze z 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych. Jest to SKYctrl w wersji M, który składa się z radarów FIELDctrl 3D MIMO pozwalających na wykrywanie, śledzenie i klasyfikację małych obiektów latających w odległości do 3 km, głowic optoelektronicznych oraz zagłuszarek (ang. jammers) umożliwiających ich neutralizację. – Co istotne, system jest w stanie z takiej odległości identyfikować nawet małe drony, jak DJI Phantom, które z tak dużej odległości nie są widoczne gołym okiem – wyjaśnia kmdr rez. Dariusz Wichniarek, dyrektor Pionu Rozwoju Biznesu firmy Advanced Protection Systems, produkującej SKYctrl. Jak dodaje, system rozróżnia także poszczególne obiekty, tj. jasno wskazuje, czy są to bezzałogowe statki powietrzne, czy np. ptaki. Ponadto precyzyjnie śledzi trasę ich lotu, co ułatwia podjęcie decyzji o konieczności neutralizacji wykrytych obiektów.

Sercem systemu SKYctrl jest autorskie oprogramowanie Command and Control (C2) o nazwie CyView. To system dowodzenia i kontroli, który umożliwia monitorowanie, przetwarzanie danych, ich archiwizację oraz integrację wszystkich sensorów i efektorów systemu SKYctrl. Do efektywnej obsługi SKYctrl niezbędny jest tylko jeden operator, a sterowanie systemem może odbywać się za pośrednictwem specjalnego laptopa.

Mimo że sprzęt trafił do wojska stosunkowo niedawno (jego wdrażanie rozpoczęło się w 2022 roku), żołnierze mieli już okazję sprawdzić jego możliwości w praktyce. SKYctrl Wojska Polskiego, został skierowany m.in. do zabezpieczenia szczytu NATO w Wilnie, pokazów lotniczych AirShow w Radomiu, a także ochrony systemów Patriot, które stacjonują w Polsce.

Trwają kolejne dostawy sprzętu. Obecnie firma APS wyposaża siły zbrojne w systemy antydronowe SKYctrl, które mają postać dziesięciostopowych kontenerów i mogą być łączone w taktyczne moduły zadaniowe. Takie rozwiązanie dzięki parametrom kontenera zapewnia operatorowi bezpieczeństwo, a systemy ogrzewania i klimatyzacji – komfort pracy, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Zastosowanie kontenera, umożliwia transport systemu na używanych w Wojsku Polskim pojazdach kołowych.

Podczas targów MSPO na stanowisku producenta została również zaprezentowana wersja systemu SKYctrl, którą dysponują Siły Zbrojne Ukrainy. Jak wyjaśnia kmdr rez. Dariusz Wichniarek, została ona stworzona z myślą o dynamicznym środowisku walki, zdominowanym przez drony. SKYctrl w wersji S, przeznaczony dla żołnierzy lekkiej piechoty, jest mniejszy i lżejszy od tego, który użytkuje Wojsko Polskie. Składa się z dwóch radarów i zagłuszarki umieszczonych na lekkim trójnogu. Montaż i demontaż tej wersji trwają nie więcej niż pięć minut. – Aktywna obrona oparta na dużej mobilności jest kluczowa do uzyskania powodzenia w walce z dronami przeciwnika – zaznacza kmdr rez. Wichniarek.

Podczas tegorocznych targów w Kielcach firma APS zaprezentowała także swoje najnowsze rozwiązania, m.in wersję systemu SKYctrl SKID opracowaną wspólnie z brytyjską firmą MSI Defence Systems. Składa się ona z podsystemu radarowego FIELDctrl, który umożliwia wykrywanie, śledzenie i klasyfikację obiektów powietrznych, zagłuszarki i 30-milimetrowego działka MK44 Bushmaster z amunicją programowalną. SKYctrl SKID może być transportowany na pojeździe wyposażonym w system typu multilift.

Podczas MSPO zadebiutował również najnowszy produkt APS, czyli Radar FIELDctrl 3D MIMO Ultra. Tym, co wyróżnia to rozwiązanie, jest m.in. możliwość wykrywania bardzo małych obiektów (RCS=0,01m2), oddalonych nawet o 6 km oraz bardzo szeroki zakres kątowy monitorowanej przestrzeni powietrznej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Artur Orzechowski, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
MON i MSZ o szczycie NATO
W hołdzie powstańcom warszawskim
Młodzi medycy na poligonie
Paliwowy krwiobieg NATO
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Rakietowcy na Hawajach
Jelcze z Raciborza
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Jak obronić się przed dronami?
Rywalizacja o indeks WAT-u
Abordaż z polskim wsparciem
Z prądem i pod prąd
Triumf wojskowych lekkoatletów
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Wsparcie ma znaczenie
Trudne początki polskich bombowców
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
PKW Irak zostaje w Jordanii
Salto mortale komandosa
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Służby badają miejsce upadku pocisku
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Powstańcy są naszymi bohaterami
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Walka, entuzjazm i nadzieja
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Kajakiem na światowe podium
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Spadochronowy triumf
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Azjatycka szansa
Zmiana warty na granicy
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
„Albatros” dozbrojony
Odnaleziono „Roja”
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO