moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orlik w natowskiej misji

Myśliwce F-16 dyżurujące na Litwie już prawie 20 razy podrywały się, by sprawdzić rosyjskie samoloty bez włączonych urządzeń identyfikujących. Ale pilotom nie było łatwo się do nich zbliżyć, bo zwykle leciały w eskorcie myśliwców. O tym, jak zmieniły się misje Baltic Air Policing po 24 lutego, opowiada płk pil. Michał Kras, dowódca XI zmiany PKW Orlik.

– Panie pułkowniku, XI zmiana PKW Orlik, którą pan dowodzi, jest na Litwie od października. Ile razy polskie F-16 wzbijały się w niebo na sygnał Alpha scramble?

Mieliśmy około 20 takich misji. Każda dotyczyła samolotu Federacji Rosyjskiej, choć powody naszego poderwania były różne, na przykład niezgłoszony plan lotu albo brak włączonego transpondera. Najczęściej w powietrzu widujemy samoloty transportowe lub rozpoznawcze w eskorcie myśliwców. Do tej pory były to Ił-20, Tu-134, Su-27, Su-30 i Su-24.
Czy po 24 lutego, czyli po dniu, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, zadania PKW na Litwie się zmieniły?

REKLAMA

– Podczas każdej zmiany do naszych zadań należy zidentyfikowanie samolotu i sprawdzenie, co się z nim dzieje. Ale muszę przyznać, że nasze misje są nieco inne. Mówię to z doświadczenia, bo to nie jest moja pierwsza misja na Litwie. Do zeszłego roku można było bez większego problemu podlecieć w miarę blisko rosyjskiego samolotu. Dziś eskorty złożone z myśliwców nie dopuszczają na taką odległość samolotów NATO. Na pewno zachowanie rosyjskich pilotów jest bardziej agresywne. W powietrzu da się wyczuć napiętą atmosferę.

PKW Orlik zmienił również charakter swojej misji. Przez pierwsze dwa miesiące Polska była państwem wspierającym działania Węgrów, od grudnia wasza rola jest inna.

– Jesteśmy państwem wiodącym, natomiast niewiele się zmieniło, jeśli chodzi o to, co robimy na co dzień. Ale dla niemieckiego CAOC (Combined Air Operations Centres), któremu podlegamy, to istotne, ponieważ w razie czego to nas jako pierwszych wyznacza do zareagowania na Alpha scramble. A jeśli chodzi o sojuszniczy kontekst zmian, to można zauważyć, że zadania misji Air Policing zostały podzielone na dwie kategorie. Pierwsza to dyżur bojowy, druga dotyczy misji mających pokazać jedność i siłę Sojuszu, naszą obecność, determinację i solidarność. Dlatego współpracujemy szkoleniowo ze wszystkimi grupami bojowymi NATO z regionu, a także z lotnictwem Szwecji i Finlandii, państwami, które wyraziły chęć wstąpienia do Sojuszu. Tego typu ćwiczenia odbyły się choćby na początku grudnia. Dowodził nimi CAOC, a polskie F-16 podgrywały przeciwników, byliśmy więc elementem wsparcia ćwiczeń.

W lutym do Polski przylatują holenderskie F-35, będą stacjonować na lotnisku pod Malborkiem. Czy z tymi lotnikami również będziecie współpracować?

– Raczej skupiamy się na tym, co dzieje się w regionie Litwy i Estonii. Ale gdyby zaszła taka potrzeba, to oczywiście możemy współpracować.

Misja wydłużyła się z czterech miesięcy do sześciu. Za wami półmetek, czy to ten moment, kiedy czuć już zmęczenie i tęsknotę za domem?

Z pewnością, to zupełnie naturalne. Ale mam niebywałe szczęście dowodzić świetnymi ludźmi, z którymi organizujemy sobie czas, by nie popaść w sentymentalne nastroje. Wybieramy się na krótkie wycieczki, imprezy sportowe, a nawet morsujemy, tak że czas wolny wykorzystujemy konstruktywnie. Natomiast na dyżurze nie ma mowy o zmęczeniu i myślach o domu. Robimy swoje w maksymalnym skupieniu, z jasną wizją tego, po co tu jesteśmy.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Piotr Łysakowski, mjr Michał Kolad / 32 BLT

dodaj komentarz

komentarze


Proces na pokaz
 
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
Za nami jest tylko śmierć
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Instruktor z cienia
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Styczniowy poligon terytorialsów
Ukraina czeka na czołgi
Sposób na drony
Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Odry dostarczone
Patrioty znów będą ćwiczyć
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Orlik w natowskiej misji
Terenowe motocykle II RP
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Sonda dla cywilów!
Bohaterowie spod Węgrowa
Sobota z żołnierzami
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Łączność dla czołgów
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Śladem profesjonalistów
Cegiełka na morzu
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Armia przetestuje Piraty
System Patriot na warszawskim Bemowie
Rozmowy (nie)kontrolowane
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Reforma systemu RPW
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Bożeny wspierają saperów
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Patrioty w stolicy
Abramsy jadą do Ukrainy!
Cekaemy i trumny
Dodatek już nie za klasę
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Przetarcie przed manewrami
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
HIMARS-y dla Polski
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Armia Czerwona niesie śmierć
Sojusznicza rotacja
Air Policing piątej generacji
Polski kontyngent nie jest zagrożony
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO