moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-35 rozpoczynają Air Policing

Supermyśliwce piątej generacji jeszcze w tym miesiącu przylecą na misję do Polski oraz na Islandię. Do końca marca będą patrolować przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem i Oceanem Atlantyckim. Takie działania mają nie tylko pokazać siłę Sojuszu, lecz także dodać otuchy sojusznikom w regionie – zapewniają Holendrzy.

Sojusznicze Dowództwo Powietrzne poinformowało, że myśliwce piątej generacji jeszcze w styczniu wylądują w Polsce i na Islandii, by wzmocnić natowską misję Air Policing. „Do Polski przybędą F-35 z Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych, natomiast na Islandii wylądują F-35 z Królewskich Norweskich Sił Powietrznych. Będą gotowe chronić przestrzeń powietrzną NATO od Dalekiej Północy po region Bałtyku”, czytamy w komunikacie dowództwa.

Holenderskie F-35 mają stacjonować na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Samolotów ma być w Polsce osiem: cztery z nich będą w stałym dyżurze Air Policing, pozostałe zaś będą brały udział w szkoleniu z lotnikami z państw NATO. Jak jednak zapowiada holenderskie Ministerstwo Obrony Narodowej, wszystkie maszyny w razie potrzeby zostaną skierowane do pełnienia dyżuru nad Europą Wschodnią. Polskie MON podaje, że myśliwce pozostaną w naszym kraju do końca marca.

REKLAMA

Ich obecność w Polsce wiąże się ze wsparciem misji Enhanced Air Policing (wzmocniona kontrola powietrzna), która rozpoczęła się w 2014 roku, gdy Rosja zaanektowała Półwysep Krymski. Od tamtej pory samoloty krajów NATO rotacyjnie patrolują niebo nad państwami bałtyckimi oraz Bułgarią i Rumunią. Wcześniej w ramach tej samej misji, od 1 sierpnia do 30 listopada 2022 roku, pod Malborkiem stacjonował włoski pododdział sił powietrznych wraz z samolotami Typhoon Eurofighter. W tym czasie Włosi zidentyfikowali ponad 25 samolotów Federacji Rosyjskiej, które przelatywały nad wodami międzynarodowymi bez włączonego transpondera (urządzenia identyfikującego). Lotnicy uczestniczyli również w ćwiczeniach z Polakami. Holenderskie siły powietrzne nie po raz pierwszy włączają się w misję Enhanced Air Policing. W kwietniu ubiegłego roku cztery myśliwce F-35 wylądowały w jednej z baz sił powietrznych Bułgarii, by stamtąd wykonywać misje patrolowe.

Z kolei F-35 norweskich sił powietrznych w Islandii będą pełniły dyżur już po raz trzeci. Pierwszy raz patrolowały niebo nad wyspą w 2020 roku, drugi raz w 2021. Myśliwce oraz około 130 lotników będzie stacjonowało w bazie lotniczej w Keflavíku. Norwegowie będą współpracować z islandzką strażą przybrzeżną.

Islandia nie ma wojskowych statków powietrznych, dlatego od 2008 roku bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej tego państwa strzegą samoloty należące do państw członkowskich NATO. Misje Air Policing wykonywali tam m.in. Czesi, Duńczycy i Amerykanie. Nie jest to jednak obecność stała. Po trzyletniej przerwie, w 2021 roku, swój kontyngent wystawiła tam również Polska. Tworzyły go myśliwce i lotnicy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Dowodził nimi ppłk pil. Michał Kras, który w wywiadzie przeprowadzonym przed wylotem na misję podkreślał: – (…) struktury kontyngentu będą podobne do tych „orlikowych”. Zadania są w zasadzie też takie same jak na Litwie czy w Estonii. W obu przypadkach mamy do czynienia z misją Air Policing, polegającą na przechwytywaniu samolotów, które naruszyły przestrzeń powietrzną danego państwa. Islandia jest jednak przyczółkiem natowskim na północnym Atlantyku, to strategiczne miejsce.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Holandii

dodaj komentarz

komentarze


Cztery medale żołnierzy w Pucharze Świata
 
Za nami jest tylko śmierć
Libańscy żołnierze trenują pod okiem Polaków
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Komunistyczny mord na „Łupaszce”
Odry dostarczone
Niemieckie wyrzutnie Patriot w drodze do Polski
Świat wysyła ciężki sprzęt do Ukrainy
Wicepremier z wizytą w Kijowie
Nowi dowódcy DGRSZ i WOT
W hołdzie wołyńskim ofiarom
Abramsy jadą do Ukrainy!
Patrioty znów będą ćwiczyć
Sokół (niemal) gotowy do drogi
Zwiad na bieszczadzkich szlakach
Armia Czerwona niesie śmierć
Styczniowy poligon terytorialsów
Proces na pokaz
Patrioty w stolicy
Dodatek już nie za klasę
Nagroda „Wprost” dla szefa MON-u
Leopardy pojadą do Ukrainy!
Air Policing piątej generacji
Łączność dla czołgów
Błaszczak Człowiekiem Wolności
Zachód o wsparciu dla Kijowa
Mistrz strzelania dynamicznego z AWL
Tarnawatka ’39 Depozyt honoru legionistów
Rozmowy (nie)kontrolowane
Triumf snowboardzisty w Pucharze Świata
Nominacje w Pałacu Prezydenckim
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Strzelcy na podium Pucharu Świata i zawodów Grand Prix
HIMARS-y dla Polski
Cegiełka na morzu
Przetarcie przed manewrami
Armia przetestuje Piraty
Ukraina czeka na czołgi
Żołnierz wśród najlepszych sportowców Polski
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Leopardy 2 dla Ukrainy?
Terenowe motocykle II RP
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na pomoc poszkodowanym w kataklizmie
Bieg pod dyktando niebieskich beretów
Sonda dla cywilów!
Reforma systemu RPW
„Ukraina musi wygrać tę wojnę”
Trening powietrznej ewakuacji medycznej
Bohaterowie spod Węgrowa
Zmiany na czele Dowództwa Generalnego
Orlik w natowskiej misji
Sojusznicza rotacja
Nowe zdolności Wojska Polskiego
Sobota z żołnierzami
Bożeny wspierają saperów
System Patriot na warszawskim Bemowie
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Jakie są zasady nauki żołnierzy?
Sposób na drony
Śladem profesjonalistów
Instruktor z cienia
Cekaemy i trumny
Polski kontyngent nie jest zagrożony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO