moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-22 w Polsce – silne wsparcie

Pełnią dyżur bojowy nad krajami bałtyckimi, trenują z polskimi siłami powietrznymi, ale też są pokazem siły NATO. Myśliwce F-22 są w Polsce niecały miesiąc, a dziś ich piloci spotkali się z dziennikarzami, by opowiedzieć o swojej misji na wschodniej flance Sojuszu. – Jesteśmy szybsi, mamy technologię stealth. To wiele zmienia w walce i daje nam ogromną przewagę – mówili Amerykanie.

Dwanaście samolotów F-22 Raptor z 90 Eskadry Myśliwców USA, która stacjonuje w bazie Elmendorf-Richardson na Alasce, przyleciało do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego na początku sierpnia. Wysyłając do Polski najlepsze samoloty bojowe na świecie, Stany Zjednoczone wsparły obronę przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO. – Przybycie F-22 do bazy w Łasku oznacza tylko jedno: że USA bardzo poważnie traktują operację wzmocnienia wschodniej flanki NATO – mówił płk Piotr Ostrouch, dowódca 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami. – Proszę pamiętać, że Raptory do tej pory wykonywały zadania wyłącznie w obrębie przestrzeni powietrznej USA i Syrii. To, że są dziś u nas, to duży i bardzo znaczący gest – dodał.

Z dziennikarzami spotkali się również amerykańscy piloci F-22, którzy opowiadali o swoim pobycie w Polsce. – Dla niektórych z nas to drugi pobyt w Europie, ale akurat dla mnie to pierwszy raz. Bardzo się cieszę, że mogę tu być – mówił płk Michael „Popeye” Kendall, dowódca amerykańskich pilotów. W jaki sposób Raptory zmieniają sytuację w przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich? – Cóż, jesteśmy „nieco” szybsi niż inni. Do tego technologia stealth (ma na celu zmniejszenie możliwości wykrycia samolotów np. za pomocą radarów naziemnych – przyp. EK), w którą są wyposażone F-22, jest kompletnym „game changerem”, jeśli chodzi o walkę. Dzięki temu jesteśmy o krok przed przeciwnikiem – przyznał płk Kendall.

Myśliwce F-22 od początku sierpnia wykonują loty wraz z polskimi F-16. – Wspólne treningi to dla nas świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o technologiach używanych w samolotach bojowych piątej generacji. Ta wiedza przyda się nam, gdy do bazy w Łasku trafią F-35. Teraz możemy zobaczyć, jak możliwości Raptorów wykorzystują amerykańskie siły powietrzne – powiedział płk Ostrouch. Amerykanie pełnią również dyżur bojowy nad krajami bałtyckimi w ramach misji NATO Air Shielding, ale przy tej okazji nie współpracują z polskimi siłami powietrznymi.

Piloci F-22 opowiadali o swoich treningach nad Europą Wschodnią. – Wczoraj lataliśmy nad Słowacją, w zeszłym tygodniu nad Estonią. Wszędzie, gdzie jesteśmy, słyszymy, że dobrze byłoby z nami polatać, każdy chce przylecieć do Polski, by wspólnie potrenować. To bardzo miłe – mówił jeden z pilotów.


Film: Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Myśliwce F-22 Raptor w opinii ekspertów są bezkonkurencyjne. – Podczas ćwiczeń „Red Flag” wielokrotnie udowodniono, że niesamowite zdolności walki w powietrzu oraz cechy charakterystyczne dla samolotów piątej generacji, a więc skryta wymiana danych i niezauważalność dla radarów, to połączenie niezwykle skuteczne. Te platformy są nie do wykrycia przez radary i systemy antydostępowe Rosji – mówił gen. bryg. Ireneusz Nowak, zastępca inspektora sił powietrznych. – F-22 ma nie tylko zdolności ofensywne, lecz także defensywne. Ten samolot zawsze będzie działał na pierwszej linii i głęboko na terytorium przeciwnika. Sprawia, że nikt nie może czuć się bezkarny – dodał Nowak. Generał przyznał, że trudno o mocniejszy sygnał od NATO w kierunku Rosji. – Jasno deklarujemy, że nie cofniemy się nawet o centymetr – podkreślił.

Prace nad stworzeniem tego supermyśliwca rozpoczęły się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To, jak zbudowany jest samolot i jakie ma właściwości, jest w znacznej mierze tajemnicą. Stany Zjednoczone nigdy nie wyraziły zgody na to, by sprzedać go jakiemukolwiek państwu. Jest to maszyna, która lata wyłącznie w siłach powietrznych USA. Wiadomo na pewno, że Raptory są w stanie osiągnąć prędkość dźwięku bez użycia dopalacza i z taką prędkością prowadzić ciągły lot. To, co sprawia, że są wyjątkowe, to także zastosowana w nich technologia stealth (są w nią wyposażone również samoloty F-35, które kupiła Polska). Samolot jest pokryty specjalnymi materiałami, które nie odbijają, ale pochłaniają promieniowanie radarów przeciwnika. To sprawia, że nazywany jest „niewidocznym”. Raptor jest wyposażony w radar, który wykrywa przeciwnika z odległości 240 km. F-22 może przenosić uzbrojenie o masie około 5 t. Umieszcza się je w specjalnych zbiornikach ulokowanych wewnątrz kadłuba. Dzięki temu uzbrojenie nie demaskuje maszyny.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Tetro
1661305200
SU-35 jednak ciut lepszy niż F-22
6E-B6-B0-15

Odliczanie do przysięgi
 
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Szef MON-u o planach obrony kraju
Raki dla podhalańczyków
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Brązowa czwórka podwójna
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Konsekwentnie dąży do celu
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Moc Buzdygana
Długi marsz na wschód
Śladem profesjonalistów
Nie uznaje półśrodków
Wirtualna walka na morzu
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Abramsy jadą na ukraiński front
Polska rozdarta przez okupantów
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Tak rodziła się konspiracja
16 Dywizja świętuje
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Szwedzi na „Czernickim”
Wychodzi poza schematy
Polsko-koreańskie rozmowy
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Wyższe diety za służbę na granicy
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Wojsko pomoże Słoweńcom
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Cyberżołnierze na szczycie NATO
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Czerwona powódź
Nie płynie z nurtem
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Przysięga w Kolnie
Lecimy F-35
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
RBN o rezultatach szczytu NATO
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Stawia na dobrą komunikację
"Jesienny ogień” z ministrem
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Przyszłość pod znakiem dronów
Dwa medale w Budapeszcie
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Wojskowe kontrakty w USA
Spełnia marzenia
The Power of Buzdygany Awards
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Plan misji „Air Defender”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO