moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Łask czeka na myśliwce V generacji

F-35 to niezwykłe statki powietrzne. To nie tylko myśliwce, lecz przede wszystkim centra dowodzenia. Samoloty będą zbierały i przetwarzały dane, z których skorzystają także inne rodzaje sił zbrojnych – powiedział minister Mariusz Błaszczak w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego. Szef MON spotkał się z pilotami, którzy przeszli za oceanem wstępne szkolenie symulatorowe na F-35.

Zapoznawczy trening symulatorowy w Fort Worth w Teksasie przeszło w sumie 14 polskich lotników – 13 pilotów F-16 oraz jeden pilot M-346 Bielik. Dziś z żołnierzami spotkali się minister obrony Mariusz Błaszczak i inspektor sił powietrznych gen. dyw. pil. Jacek Pszczoła. – Właśnie zakończyliśmy odprawę, w czasie której wysłuchałem relacji, opinii i spostrzeżeń polskich pilotów, którzy wzięli udział we wstępnym szkoleniu w Stanach Zjednoczonych. To było wstępne szkolenie pilotów najnowocześniejszych samolotów F-35, które zostały kupione dla polskich sił powietrznych – mówił minister Błaszczak w Łasku. – Jesteśmy dopiero na początku drogi, której efektem będzie wyszkolenie 24 pilotów w USA, wśród nich instruktorów, oraz 90 osób, które będą zajmowały się sprawami technicznymi przy obsłudze F-35 – dodał szef MON. Minister Błaszczak podkreślił, że polsko-amerykańskie relacje wojskowe rozwijają się dynamicznie zarówno w przypadku wojsk lądowych, jak i sił powietrznych, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo kraju.

– Jesteśmy na lotnisku wojskowym w Łasku, które będzie docelowym miejscem stacjonowania pierwszej polskiej eskadry F-35 – zaznaczył szef resortu obrony. Przyznał, że infrastruktura 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego choć niedawno została zmodernizowana, będzie wymagała uzupełnienia. Przypomnijmy: w 2019 roku w Łasku zakończył się remont lotniska, w ramach którego wydłużono pas startowy, zmodernizowano starą nawierzchnię oraz wyposażono lotnisko w nowoczesne systemy odwadniania i odladzania. Zainwestowano także w system służący do awaryjnego zatrzymywania lądujących samolotów. Kolejnym krokiem będzie teraz przygotowanie części specjalistycznej pod F-35, czyli hangarów dla samolotów oraz budynku, gdzie ulokowany zostanie symulator.

REKLAMA

– Utwierdziłem się w przekonaniu, że wyposażenie polskich sił powietrznych w najnowocześniejsze samoloty F-35 pozwoli na zdobycie unikatowych zdolności, zwiększy zdolności operacyjne i obronne polskich sił powietrznych. I o to właśnie chodziło – mówił szef MON po rozmowie z pilotami.

O możliwościach F-35 i wrażeniach ze szkolenia symulatorowego opowiadał natomiast gen. bryg. pil. Ireneusz Nowak, dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. – To dla żołnierzy w lotniczych mundurach szczególny moment, bo Polska dołącza do państw dysponujących najnowocześniejszym systemem uzbrojenia. F-35 to samolot z zupełnie innej epoki. Dlatego to nie tyle krok do przodu, co skok do przodu – mówił generał. Zaznaczył, że wszyscy piloci, którzy brali udział w szkoleniu symulatorowym w Teksasie, są pod ogromnym wrażeniem tego samolotu. – Jesteśmy przekonani, że będzie on służył nie tylko siłom powietrznym, ale wszystkim „graczom” na polu walki, a więc wojskom lądowym, specjalnym i marynarce wojennej – dodał. Gen. Nowak podkreślił, że dzięki F-35 możliwości obronne Polski radykalnie się zwiększą.
Pierwszy polski samolot V generacji ma wylądować w Łasku w styczniu 2026 roku.

Umowa na zakup samolotów F-35A Lightning II dotyczy nie tylko 32 myśliwców, zaplecza logistycznego, stacjonarnego systemu szkoleniowego i części zapasowych, lecz także wyszkolenia 24 pilotów i 90 osób z personelu inżynieryjno-lotniczego. Polacy będą szkolić się pod okiem amerykańskich instruktorów m.in. w Luke Air Force Base w Arizonie. Natomiast zgodnie z porozumieniem podpisanym z koncernem Lockheed Martin polskie samoloty wyprodukowane zostaną w 2024 roku, a szkolenie personelu zakwalifikowanego do programu ruszy rok wcześniej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


WOT szkoli snajperów
 
Rumuński „Scorpion Spring”
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Misje kształtują charakter
Walka z niewidzialnym wrogiem
Nagroda nie tylko od dowódcy
Jak wojsko walczy z pandemią
MON robi zakupy amunicji
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Śląskie salwy
Pomoc w walce z dezinformacją
To było wyzwanie dla wszystkich
Course on Diplomacy
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
BME pod znakiem „Miecznika”
Kurs na dyplomację
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kara śmierci za życie Zofii
Piekło Berlina
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Bój o czarną perłę w koronie
Afganistan. Czas wracać do domu
Sto sekund do zagłady
„Czajka” po udanej operacji
„Defender” dotarł do Europy
Kuźnie oficerskich kadr
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Brąz żołnierza na mistrzostwach Europy w grapplingu
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Wspólny wysiłek
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Nowy karabin z Tarnowa
Kto otrzyma Buzdygana?
Raki w Toruniu
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Szczepimy się
Polska stawia na fregaty Miecznik
Co ze sprawdzianem z WF?
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Specjalsi lądują w wodzie
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Holenderski dar dla muzeum w Dęblinie
AFN znów w oktagonie
Podchorążowie ćwiczą BLOS
Pierwsze zwycięstwo Rotmistrza
Nowe książeczki wojskowe
Błękitni po raz trzeci w Libanie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Tygrysi zlot myśliwców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO