moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

45 lat optoelektroniki w Polsce

Optoelektronika jest jedną z kluczowych dziedzin wspierających rozwój polskiej gospodarki i obronności. Początki optoelektroniki w Polsce sięgają lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, ale jej intensywny rozwój jako dziedziny nauki związanej z przemysłem wysokich technologii trwa dopiero od dwóch dekad.

Jako dziedzina nauki i zaawansowanej techniki optoelektronika może mieć szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki, m.in. w przemyśle, transporcie, energetyce, komunikacji, rolnictwie czy leśnictwie. Jednak przemysł optoelektroniczny w Polsce jest rozwijany przede wszystkim ze względu na możliwości zastosowania technologii optoelektronicznych w urządzeniach i systemach wykorzystywanych w siłach zbrojnych. Optoelektronika odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu ważnych elementów systemu obronnego kraju i wyposażenia polskiej armii.

Liderem innowacji w polskiej branży optoelektronicznej jest warszawska spółka PCO SA, która od 45 lat specjalizuje się w produkcji wyrobów należących do wyposażenia indywidualnego żołnierza, a także wozów bojowych oraz innych platform bojowych wykorzystujących sensory optoelektroniczne. Odbiorcami produktów optoelektronicznych, które powstają w centrum badawczo-produkcyjnym PCO SA, są głównie wojsko i inne służby mundurowe.

Od początku istnienia spółka dostarcza polskim siłom zbrojnym sprzęt zwiększający możliwości operacyjne i bezpieczeństwo żołnierza na polu walki, a także zapewniający świadomość sytuacyjną. Pierwotnie były to systemy należące do wyposażenia pojazdów bojowych, programy modernizacyjne związane z czołgami T-55 i T-72, a także systemy kierowania ogniem i obserwacji. PCO SA jako pierwszy polski producent dostarczył polskim żołnierzom nowoczesne noktowizory MU-3, a w kolejnych latach firma dążyła do stałego rozwoju swojego portfela produktów, czego efektem były m.in. zdobywające liczne wyróżnienia najlżejsze na świecie gogle noktowizyjne MU-3ADM.

Równocześnie, oprócz dalszego rozwoju technologii pozwalających uzyskać przewagę w warunkach nocnych, PCO SA rozwijała gamę produktów z zastosowaniem technologii termowizyjnych, co zakończyło się wprowadzeniem do wyposażenia wojska celowników (SCT) i lornetek (NPL-1T) działających w tej technologii. Spółka postawiła tez duży nacisk na rozwój głowic optoelektronicznych i kamer termowizyjnych, będących obecnie w wyposażeniu czołgów Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 oraz T-72. PCO SA zastosowała w czołgach i wozach opancerzonych jedne z najnowocześniejszych obecnie systemów, które udowodniły swą przydatność.

Obecnie warszawska spółka wprowadza na rynek modułowe gogle noktowizyjne MZN-1. Rozwiązanie to pozwala dowolnie konfigurować sprzęt w sposób najbardziej dostosowany do specyficznych wymagań użytkowników. Oprócz nowych gogli noktowizyjnych opracowano niedostępny dotychczas w ofercie spółki monokular termowizyjny MT-1. Urządzenie to powstało w ścisłej współpracy z byłymi operatorami jednostek specjalnych. Połączenie ich doświadczeń i kompetencji pracowników PCO SA zaowocowało powstaniem urządzenia dotychczas niespotykanego nie tylko na rynku polskim, lecz także światowym.

Z perspektywy 45 lat można zauważyć, że PCO SA przebyła drogę od firmy goniącej światowe trendy w dziedzinie optoelektroniki do lidera rozwiązań stosowanych w branży. Technologie opracowywane w warszawskiej spółce są innowacyjnymi pomysłami, wychodzącymi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników sprzętu i branży.

PCO SA jest obecna podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W ramach wydarzenia można zapoznać się z wprowadzanymi rozwiązaniami oraz ofertą spółki.

PCO S.A.

autor zdjęć: PCO S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Za zdrowie utracone na służbie
 
Roczny dyżur spadochroniarzy
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Miliardy na modernizację armii
Lato pod wodą
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Ostatnia niedziela…
Walka – tak, ale tylko polityczna
„Jaguar” z Gujany
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Serwis bliżej domu
Ludzie bez twarzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Strzelnice dla specjalsów
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Mark Rutte pokieruje NATO
Oczy na Kijów
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Prezydent Zełenski w Warszawie
Śmierć przyszła po wojnie
Olimp gotowy na igrzyska!
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Spadochroniarze na warcie w UE
Jak usprawnić działania służb na granicy
Nowy porządek w Europie
Biało-czerwona nad Wilnem
Szkolenie na miarę czasów
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Wsparcie MON-u dla studentów
Spędź wakacje z wojskiem!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Polsko-litewskie konsultacje
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Szkolenie do walk w mieście
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Pancerny sznyt
RBN przed szczytem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO