moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiadowcy na nartach

Choć zawody użyteczno-bojowe zwiadowców zakończyły się, żołnierze nadal mają sporo zajęć. Podczas zgrupowania pododdziałów rozpoznawczych i walki radioelektronicznej w Sudetach zorganizowano także kursy: SERE, wspinaczki linowej, szusowania, obserwacji. To specjalistyczne szkolenia dla żołnierzy, którzy podstawy wspinaczki czy „szkoły przetrwania” już dawno opanowali.

W zgrupowaniu, które odbywa się na terenie Ośrodka Szkolenia Piechoty Górskiej w Dusznikach-Zdroju, a także w górach, bierze udział 250 zwiadowców. To żołnierze z różnych jednostek pododdziałów wojsk rozpoznawczych i walki radioelektronicznej. Jednym z głównych punktów zgrupowania były zawody, podczas których żołnierze zmagali się o tytuł najlepiej wyszkolonych. Musieli m.in. pokonać 20-metrowy odcinek po moście linowym, przeprowadzić w górach ewakuację rannego czy zjechać po linie ze stromego wzgórza. Najlepsi okazali się reprezentanci 22 Batalionu Piechoty Górskiej.

Po rywalizacji przyszła pora na szlifowanie umiejętności potrzebnych w górach. – Tematem przewodnim szkolenia jest przecież narciarstwo – przypomina ppłk Waldemar Nasierowski, dowódca zgrupowania. Oficer, który na co dzień pełni obowiązki zastępcy dowódcy 9 Pułku Rozpoznawczego, dodaje, że szkolenie jest szczególnie cenne dla żołnierzy z jednostek położonych na nizinnych terenach Polski. – Na takich zgrupowaniach mają oni możliwość nauki i doskonalenia technik narciarskich oraz działania w mniej im znanym, górskim terenie – podkreśla dowódca.

Na stoku z busolą

Zgodnie z tematem szkolenia, zwiadowcy sporo czasu poświęcają na szusowanie na stoku. Zjeżdżają slalomem i metodą szybkiego zjazdu, ćwiczą różne techniki podchodzenia na nartach pod górę. Akurat te umiejętności przydają się teraz szczególnie, ponieważ ze względu na obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa wyciągi wojskowego ośrodka – jak wszystkie inne – są zamknięte i żołnierze, wspinając się na stok, pokonują często 600-metrowe odcinki.


Film: Bogusław Politowski/ portal polska-zbrojna.pl

W programie są także treningi taktyczne. Wykorzystując narty turowe i zjazdowe, zwiadowcy patrolują wyznaczone górskie tereny. Trenują również ewakuację rannych z wykorzystaniem nart. Wykonują w śniegu stanowiska obserwacyjne, maskują je i prowadzą długotrwałe obserwacje. Ćwiczą się także w innych działaniach typowych dla rozpoznania: określają swoje położenie z wykorzystaniem mapy i busoli, wykonują szkice terenu, nanosząc na nie położenie ważnych obiektów terenowych i stanowisk potencjalnego przeciwnika. Przy okazji szkolą się także z nawiązywania i prowadzenia łączności. – W terenie górskim, jak wiadomo, utrzymanie ciągłego kontaktu z dowództwem lub innymi pododdziałami nie jest łatwe. Dlatego sprawą kluczową jest tu dobór stanowiska do nawiązania łączności – przyznają żołnierze.

Swoje umiejętności narciarskie i strzeleckie mogli sprawdzić podczas zawodów na terenie Centrum Polskiego Biathlonu Jamrozowa Polana. Każdy zawodnik musiał pokonać na nartach biegowych 1200-metrową pętlę, po czym oddać z karabinka sportowego pięć strzałów do tarczy.

Przetrwanie, wspinaczka…

W czasie zgrupowania odbyło się także kilka kursów specjalistycznych. Jednym z nich był trzydniowy kurs SERE (Survival, Evasion, Resistance, Extraction) na poziomie B. Uczestniczący w nim zwiadowcy uczyli się, co robić w przypadku odizolowania od wojsk własnych, a także jak przetrwać w górskim terenie zajętym przez przeciwnika i jak go unikać. Równie ważne było nawiązanie łączności, aby móc podać ekipie poszukiwawczej koordynaty swojego położenia. Instruktorzy pokazali również żołnierzom, w jaki sposób w razie potrzeby stawiać skuteczny opór przeciwnikowi.

Podobnie, na wyższym poziomie zaawansowania był kurs wspinaczki linowej. Mogli w nim wziąć udział żołnierze, którzy mają już podstawową wiedzę w tej dziedzinie. W terenie trenowali m.in. różne rodzaje zjazdów z wysokich skał. Korzystali z pomocy instruktorów ze swoich jednostek oraz specjalistów z 22 Batalionu Piechoty Górskiej. – Dowiadywali się, jak korzystać z przyrządów potrzebnych do wykonania zjazdów oraz uczyli się organizowania stanowisk zjazdowych, zasad bezpieczeństwa i asekuracji – mówi st. kpr. Mariusz Kowalewski, kierownik kursu z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.

25 uczestników kursu wspinaczkowego szkoliło się też ze wszystkich technik asekuracji, wykonując zjazdy z dużych wysokości. Żołnierze trenowali na skałach na szczycie góry Szczytnik, położonej prawie 600 m n.p.m. Program szkolenia zakładał także kursy prowadzenia obserwacji oraz orientacji w terenie.

Zgrupowanie pododdziałów wojsk rozpoznawczych i walki radioelektronicznej w Dusznikach-Zdroju rozpoczęło się 26 stycznia. W zajęciach biorą udział żołnierze z 2, 9 i 18 Pułku Rozpoznawczego, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej oraz dwa pododdziały z 2 i 6 Ośrodka Radioelektronicznej. Organizacyjnie dowództwo zgrupowania wspierają specjaliści działań górskich z 22 Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka. Zajęcia zwiadowców zakończą się 6 lutego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski, kpr. Michal Ostrowski

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Lista trupich główek
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Podwójny Półmaraton Komandosa
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tajna misja polskiej agentki
Wojna o porządek świata
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Cud w Trewirze
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Eurofightery znowu w Polsce
Liban uznany za strefę działań wojennych
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Bruksela przed szczytem
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Lekcje z frontu
Nowy szef CWCR
Roszady personalne w PGZ-ecie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Invictus w zimowym stylu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Śnieg może być groźną bronią
Szef MON-u w Brukseli
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zielone światło dla Barbary
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Skromny początek wielkiej wojny
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Rakietowy szach
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Dobrowolsi – czas start!
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Mocny sygnał od NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Którą drogą do armii?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Avenger” na Monte Cassino
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO