moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie

Szkolenie pododdziałów 18 Dywizji Zmechanizowanej na poligonie w Nowej Dębie obserwował dziś minister Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił rolę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która w 2020 roku pełni rolę tzw. szpicy NATO. Zaznaczył także, że zdolności bojowe 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wzrosły, bo jednostka otrzymała pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard 2PL.

Na poligonie w Nowej Dębie szkoli się obecnie około 1800 żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Główne siły na Podkarpacie skierowała 1 Warszawska Brygada Pancerna oraz 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Poligonowy trening przechodzi także najmłodsza w Żelaznej Dywizji, 19 Brygada Zmechanizowana. – Stawiamy na integrację sił. Zgrupowanie jest jednym z etapów, które mają przygotować 18 Dywizję do osiągnięcia w przyszłym roku pełnej gotowości operacyjnej – wyjaśniał gen. dyw. Jarosław Gromadziński. – Dziś obejrzeliśmy dynamiczną część szkolenia, synchronizację działań pomiędzy czołgistami a podhalańczykami – dodał dowódca Żelaznej Dywizji.

Kierowanie ogniem kompanii Leopardów 2A5 i kompani wsparcia wyposażonej w moździerze Rak przy wsparciu śmigłowców W-3 Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej obserwował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. – Wojsko Polskie musi być sprawne, przygotowane do działań i temu właśnie służą takie ćwiczenia jak to w Nowej Dębie – zaznaczył szef MON. Minister Błaszczak odniósł się także do przypadającej wczoraj, 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w czasie II wojny światowej i podkreślił, że 17 września 2020 roku Sejm ratyfikował umowę ze Stanami Zjednoczonymi. – Na jej podstawie obecność wojsk USA będzie miała w Polsce trwały charakter. To niezwykle ważne, jeśli chodzi o odstraszanie ewentualnego agresora – dodał szef MON.

Mariusz Błaszczak zwrócił jednak uwagę na to, że choć umowa jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO, to nie zwalnia ona Wojska Polskiego z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa ojczyźnie. Zdolności wojska do obrony, jak mówił minister, cały czas się zwiększają, m.in. dzięki wspólnym, krajowym i międzynarodowym ćwiczeniom. Podkreślił rolę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która w tym roku pełni zadania tzw. szpicy NATO, czyli stanowi trzon wielonarodowej brygady bardzo szybkiego reagowania. Musi utrzymywać zdolność do działania w ciągu 48-72 godzin. W ramach Sił Odpowiedzi NATO może zostać aktywowana, gdyby doszło do zagrożenia bezpieczeństwa któregokolwiek z państw członkowskich Sojuszu.

Minister Błaszczak odnosząc się do taktycznego współdziałania podhalańczyków i czołgistów wspomniał, że 1 Brygada otrzymała nowy sprzęt. – Do wyposażenia 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafiły pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard. Zostały zmodernizowane przez polski przemysł zbrojeniowy do standardu 2PL – mówił szef MON. – Jest to sprzęt dużo wyższej klasy, chociażby pod względem opancerzenia, systemu kierowania ogniem czy mocniejszego silnika. To wzrost zdolności bojowych 1 Brygady – podkreślił.

„Polskie” Leopardy mają zainstalowane dodatkowe opancerzenie, wymienione systemy stabilizacji armaty i napędu wieży, unowocześnioną armatę Rh-120 L44, która została m.in. przystosowana do nowych typów amunicji. W czołgach ulepszono także systemy optoelektroniczne przeznaczone dla dowódcy i działonowego, w tym zainstalowaną kamerę termowizyjną III generacji typu KLW-1 Asteria.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Triumf żołnierzy-lekkoatletów
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Rekompensaty na nowych zasadach
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Bumar-Łabędy szykują się do produkcji K2
„Saber Junction” – gotowi do obrony
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Nawrocki: zdaliśmy test wojskowy i test solidarności
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Niemiecki plan zniszczenia Polski
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Największy transport Abramsów w tym roku
Pogrzeb ofiar rzezi wołyńskiej
Zwycięska batalia o stolicę
Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany
Polska zwiększy produkcję amunicji artyleryjskiej
Aby państwo polskie było gotowe na każdy scenariusz
Wieża z HSW nie tylko dla Warana
Defendery skompletowane
Wielkie zbrojenia za Odrą
Z najlepszymi na planszy
Brytyjczycy żegnają Malbork
„Road Runner” w Libanie
Nagrody MSPO – za uniwersalność konstrukcji
W poszukiwaniu majora Serafina
Koncern Hanwha inwestuje w AWL
H145M – ciekawa oferta dla Polski
Państwo odbuduje dom w Wyrykach
Black Hawki nad Warszawą
Kurs dla najlepszych w SERE
Sojusznicy wysyłają dodatkowe wojska
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Hekatomba na Woli
Cios w plecy
Dwie agresje, dwie okupacje
Premier do pilotów: Jesteście bohaterami
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Trenują przed „Zapadem ‘25”
NATO – jesteśmy z Polską
„Nieustraszony Rekin” na wodach Bałtyku
Premier: prowokacja bez precedensu
Święto Wojsk Lądowych
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
Szkolenia antydronowe tylko w Polsce
Czołgiści w ogniu
Debiut polskich Patriotów
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Sikorski: potrzebujemy ściany antydronowej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dobre wieści o Muzeum Wojska Polskiego
Pożegnanie z Columbią
Krok ku niezależności
Husarz z polskim instruktorem
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Orlik na Alfę
Brytyjczycy na wschodniej straży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO