moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nielegalny skład amunicji został zlikwidowany

Przedmioty przypominające między innymi granaty artyleryjskie, bomby lotnicze i kasetowe oraz pociski różnego kalibru wywieźli saperzy z posesji przy ulicy Zawiszaków w Warszawie. Nielegalny skład urządzili mężczyźni, którzy w sobotni wieczór zostali ranni na poligonie w podwarszawskim Rembertowie. Najpewniej na skutek eksplozji niewybuchu.

Poszkodowani to cywile. W sobotni wieczór nielegalnie weszli na poligon, z którego na co dzień korzysta 1 Warszawska Brygada Pancerna. Wkrótce doszło do eksplozji, na skutek której mężczyźni odnieśli poważne rany. Obydwaj trafili do szpitala. Żandarmeria Wojskowa nie ujawnia okoliczności zdarzenia. Z doniesień medialnych wynika jednak, że mężczyźni mogli majstrować przy znalezionym niewybuchu. Na tym jednak nie koniec. W niedzielę tropy związane z incydentem zawiodły śledczych na posesję przy ulicy Zawiszaków w Warszawie. Okazało się, że została ona zamieniona w nielegalny skład amunicji. – Odkryliśmy tam znaczne ilości niewybuchów, skorupy granatów, materiały wybuchowe – wylicza ppłk Paweł Durka, rzecznik prasowy KG Żandarmerii Wojskowej. – Znalezisko było na tyle niebezpieczne, że musieliśmy ewakuować mieszkańców okolicznych domów – dodaje.

W akcję zaangażowani zostali żołnierze Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, a także saperzy. Wywożenie znaleziska z posesji trwało jeszcze w poniedziałek rano. Ostatecznie akcja zakończyła się przed południem. Amunicja została zabezpieczona i wywieziona na poligon, gdzie będzie neutralizowana. Mieszkańcy wrócili już do domów.

REKLAMA

Tymczasem poszkodowani nadal przebywają w szpitalu. Nie zostali jeszcze przesłuchani. – To kwestia stanu zdrowia, w jakim znajdują się ranni, ale nie tylko. Śledczy wciąż kompletują materiał dowodowy. Musimy poznać więcej szczegółów na temat samego zdarzenia. Od tego zależy na przykład, w jakim charakterze zostaną przesłuchani mężczyźni – wyjaśnia ppłk Durka.

Śledztwo w sprawie weekendowych wydarzeń prowadzi Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej pod nadzorem działu wojskowego Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ursynów.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u z wizytą we Włoszech
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Mity i manipulacje
Mundurowi z benefitami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Obrońcy Lwowa z 1939 roku pochowani z honorami
Brytyjczycy na wschodniej straży
Ułani szturmowali okopy
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Straż pożarna z mocniejszym wsparciem armii
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Dzień wart stu lat
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
Plan na WAM
Kaman – domknięcie historii
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Dywersja na kolei. Są dowody
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Dolny Śląsk z własną grupą zbrojeniową
Nowe zasady dla kobiet w armii
Torpeda w celu
Im ciemniej, tym lepiej
Lojalny skrzydłowy bez pilota
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Kosmiczna wystawa
Czy to już wojna?
„Road Runner” w Libanie
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Standardy NATO w Siedlcach
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Polski „Wiking” dla Danii
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców polskich miast?
Wojskowy bus do szczęścia
Marynarze podjęli wyzwanie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Gdy ucichnie artyleria
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
„Zamek” pozostał bezpieczny
Pięściarska uczta w Suwałkach
Awanse w dniu narodowego święta
Pierwsze Czarne Pantery w komplecie
My, jedna armia
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Dodatkowe zapory
Sukces Polaka w biegu z marines
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Is It Already War?
Ogień z Leopardów na Łotwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO