moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cel – Fort Trump

Resort obrony narodowej chce stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jutro minister Mariusz Błaszczak, będzie na ten temat rozmawiał z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. – Trwa proces, który mam nadzieję, doprowadzi do tego, że Fort Trump stanie się rzeczywistością – mówił szef MON przed wylotem do Waszyngtonu.


Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się tuż przed wylotem ministra Mariusza Błaszczaka do Waszyngtonu, szef MON przypomniał, że będzie to jego czwarta wizyta w Stanach Zjednoczonych. – Dotychczasowe spotkania były związane z projektem nazywanym Fort Trump, dotyczyły także polsko-amerykańskich relacji wojskowych i zwiększeniu liczby żołnierzy US Army w Polsce – mówił dziś minister. Tak też ma być tym razem. Jutro szef MON spotka się z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. – Obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju jest argumentem odstraszającym ewentualnego przeciwnika – podkreślił.

Minister przypomniał także, że aby Fort Trump powstał w Polsce, proces jego tworzenia muszą zatwierdzić trzy instytucje w Stanach Zjednoczonych – Biały Dom, Pentagon i Kongres Stanów Zjednoczonych. – Trzy tygodnie temu w Brukseli rozmawiałem na ten temat z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem, prowadziłem też rozmowy z amerykańskimi odpowiednikami sejmowych i senackich komisji obrony w Kongresie. Natomiast moje jutrzejsze spotkanie odbędzie się właśnie w Białym Domu – zaznaczył. – Trwa proces, który mam nadzieję, doprowadzi do tego, że Fort Trump stanie się rzeczywistością – podkreślił.


Film: MON

Ministerstwo obrony narodowej przeprowadziło także badania, podczas których sprawdzano, jakie zdanie na temat współpracy polsko-amerykańskiej mają Polacy. 55 procent ankietowanych uznało, że jest za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, a przeciwnych było 27 procent. 56 procent osób, które brały udział w badaniu potwierdziło, że obecność amerykańskich żołnierzy zwiększy poziom bezpieczeństwa w kraju, a 4 procent uznało, że nie. Natomiast 66 procent ankietowanych oceniło stosunki polsko-amerykańskie dobrze lub bardzo dobrze, a jako złe określiło je 14 procent badanych.

Jednak jak mówił szef MON, zacieśnienie relacji polsko-amerykańskich to nie jedyne działanie resortu obrony, które ma zapewnić bezpieczeństwo Polsce. Przypomniał, że niedawno rozpoczął się proces formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej, ruszyła także kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest zwiększenie liczby żołnierzy w polskiej armii. – Moim celem jest także wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Stąd podpisanie umowy na pozyskanie systemu Patriot, a także wniosek na zakup rakiet Himars – mówił minister. – Liczniejsze Wojsko Polskie, nowoczesny sprzęt i silne osadzenie w strukturach Sojuszu i relacjach polsko-amerykańskich zapewnią Polsce bezpieczeństwo – podkreślił Mariusz Błaszczak.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wiara bez wiedzy
 
Abramsy jadą na ukraiński front
Out of the Shadow
Polsko-koreańskie rozmowy
Kolejne zakupy dla wojska
„Sokół” wylądował
Fiński debiut w Sojuszu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
PGZ rośnie w siłę
Operacja NATO przy granicy z Rosją
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
Narodziny polskich sił morskich
Zanim wyruszą do Bagdadu
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Saperzy na wschodzie Polski
Orka po koreańsku
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Misja: obronić Finlandię
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Ostre strzelanie w Świętoszowie
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
„Pług” idzie na śmierć
Wszystkie Pilice w wojsku
Sokół czuwa w Tatrach
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Futsal na zakończenie rywalizacji
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Szef MON-u o planach obrony kraju
Najdłuższa noc
32 krążki pływaków-żołnierzy
Terytorials na etacie
Polski dzień strzelania w Rumunii
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Zielony talizman Polaków
Ekspresowa pomoc
Porozumienie Sikorski-Stalin
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Uwolnić zakładników
PKW Orlik gotowy na misję
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
PKW Orlik już w Estonii
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
Podchorążowie świętują
Realia, a nie teoria
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwszy polski Homar
Unijna pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO