moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cel – Fort Trump

Resort obrony narodowej chce stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Jutro minister Mariusz Błaszczak, będzie na ten temat rozmawiał z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. – Trwa proces, który mam nadzieję, doprowadzi do tego, że Fort Trump stanie się rzeczywistością – mówił szef MON przed wylotem do Waszyngtonu.


Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się tuż przed wylotem ministra Mariusza Błaszczaka do Waszyngtonu, szef MON przypomniał, że będzie to jego czwarta wizyta w Stanach Zjednoczonych. – Dotychczasowe spotkania były związane z projektem nazywanym Fort Trump, dotyczyły także polsko-amerykańskich relacji wojskowych i zwiększeniu liczby żołnierzy US Army w Polsce – mówił dziś minister. Tak też ma być tym razem. Jutro szef MON spotka się z Johnem Boltonem, doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. – Obecność wojsk amerykańskich w naszym kraju jest argumentem odstraszającym ewentualnego przeciwnika – podkreślił.

Minister przypomniał także, że aby Fort Trump powstał w Polsce, proces jego tworzenia muszą zatwierdzić trzy instytucje w Stanach Zjednoczonych – Biały Dom, Pentagon i Kongres Stanów Zjednoczonych. – Trzy tygodnie temu w Brukseli rozmawiałem na ten temat z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem, prowadziłem też rozmowy z amerykańskimi odpowiednikami sejmowych i senackich komisji obrony w Kongresie. Natomiast moje jutrzejsze spotkanie odbędzie się właśnie w Białym Domu – zaznaczył. – Trwa proces, który mam nadzieję, doprowadzi do tego, że Fort Trump stanie się rzeczywistością – podkreślił.


Film: MON

Ministerstwo obrony narodowej przeprowadziło także badania, podczas których sprawdzano, jakie zdanie na temat współpracy polsko-amerykańskiej mają Polacy. 55 procent ankietowanych uznało, że jest za utworzeniem stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, a przeciwnych było 27 procent. 56 procent osób, które brały udział w badaniu potwierdziło, że obecność amerykańskich żołnierzy zwiększy poziom bezpieczeństwa w kraju, a 4 procent uznało, że nie. Natomiast 66 procent ankietowanych oceniło stosunki polsko-amerykańskie dobrze lub bardzo dobrze, a jako złe określiło je 14 procent badanych.

Jednak jak mówił szef MON, zacieśnienie relacji polsko-amerykańskich to nie jedyne działanie resortu obrony, które ma zapewnić bezpieczeństwo Polsce. Przypomniał, że niedawno rozpoczął się proces formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej, ruszyła także kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, której celem jest zwiększenie liczby żołnierzy w polskiej armii. – Moim celem jest także wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Stąd podpisanie umowy na pozyskanie systemu Patriot, a także wniosek na zakup rakiet Himars – mówił minister. – Liczniejsze Wojsko Polskie, nowoczesny sprzęt i silne osadzenie w strukturach Sojuszu i relacjach polsko-amerykańskich zapewnią Polsce bezpieczeństwo – podkreślił Mariusz Błaszczak.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Atak i przejęcie dokumentów
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
PKW Irak zostaje w Jordanii
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Inwestycje w bezpieczeństwo
Test w stratosferze
Baobaby docierają do wojska
Pieta Michniowska
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wielki sukces podchorążych z AMW
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Borsuki i roje dronów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Kajakiem na światowe podium
Innowacje z PERUNA
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Azjatycka szansa
Morska bryza w dwóch odsłonach
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Marzenia częściowo spełnione
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Spadochronowy triumf
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Wsparcie ma znaczenie
Tour przez garnizony
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Ostatnia niedziela…
Polski Gnom
Poskromić kolosa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
W drodze po oficerskie gwiazdki
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Paliwowy krwiobieg NATO
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy krok do specjalsów
Pancerne starcie
Wojsko stawia na „armię talentów”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Pierwszy krok do Invictusa
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wyścig snajperów
Dawka wiedzy na trudne czasy
Śmierć w sercu Azji
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Gen wojownika
Prezydent RP o szczycie NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Jak szkolą się nurkowie bojowi?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO