moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister obrony z wizytą w Łuczniku

Szef MON-u odwiedził dziś Łucznik, najnowocześniejszą w Polsce fabrykę broni. – Staramy się modernizować wojsko tak, by tam, gdzie to możliwe, stosować polskie produkty – mówił minister Mariusz Błaszczak w Radomiu. Dziś poinformował także o kolejnym kroku na rzecz modernizacji armii: polski rząd skierował do USA pytanie ofertowe w sprawie zakupu wyrzutni rakietowych Homar.

Fabryka Broni z Radomia to obecnie najnowocześniejsze w Polsce i jedne z najnowocześniejszych w Europie zakłady broni strzeleckiej. Cztery lata temu firma zbudowała w Wólce Klwateckiej (dzielnica Radomia), kosztem 100 mln zł, nowoczesne hale produkcyjne. W ciągu ostatnich dwóch lat Łucznik wydał prawie 90 mln zł, aby doposażyć je w nowoczesne maszyny i urządzenia. Kupiono m.in. ponad 70 wysokiej klasy obrabiarek, tokarek i frezarek.

Grot polskich inżynierów

Wszystkie inwestycje miały jeden, nadrzędny cel – podołanie dużym zamówieniom ze strony polskiej armii na nowoczesną broń – przede wszystkim na modułowy system broni strzeleckiej o kalibrze 5,56 mm MSBS Grot, pierwszy po II wojnie światowej w 100% polski karabinek. – Grot to świetna broń! To efekt pracy projektantów, wybitnych specjalistów i załogi– mówił minister Mariusz Błaszczak w Radomiu. Polska armia, głównie wojska obrony terytorialnej, odebrały już kilka tysięcy Grotów, które są wykorzystywane do strzeleckiego szkolenia.

 
Film: MON

Szef MON-u podkreślał, że nadrzędnym celem resortu obrony jest polonizacja uzbrojenia i sprzętu wojskowego. – Staramy się modernizować polskie wojsko tak, by tam, gdzie to możliwe, stosować polskie produktypodkreślał minister Błaszczak. Chwalił także pracowników radomskiej fabryki. – Łucznik ma bardzo dobrą załogę – mówił. Podczas kilkugodzinnej wizyty w Łuczniku Mariusz Błaszczak zwiedził hale produkcyjne oraz spotkał się z inżynierami i konstruktorami Grota i pistoletów PR-15 Ragun.

Przed wizytą w fabryce broni szef MON-u odwiedził Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Rektor radomskiej uczelni prof. Zbigniew Łukasik i minister Błaszczak podpisali list intencyjny o współpracy w sprawie kształcenia kadry medycznej wojskowej służby zdrowia. –Tu w Radomiu, na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym, będą kształceni lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, którzy zadbają o zdrowie i życie żołnierzy Wojska Polskiego, a także osób cywilnych– podkreślał minister.

Kolejny krok Homara

Po zakończeniu wizyty w Radomiu minister Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że polska armia jest coraz bliżej zakupu kolejnego, nowoczesnego systemu uzbrojenia – wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu o kryptonimie Homar.


Film: MON

„Przekazaliśmy stronie amerykańskiej Letter of Request na dostawę jednego dywizjonu M142 HIMARS. Zgodnie z moją zapowiedzią Homar, czyli jeden z ważniejszych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych, wchodzi w fazę realizacji– zakomunikował szef resortu. Kolejnym krokiem będzie wynegocjowanie przez MON projektu umowy. 

Amerykańskie systemy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu HIMARS mają w wyposażeniu siły zbrojne Hiszpanii, Kataru, Kanady, Jordanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyrzutnie mogą być uzbrojone w trzy typy pocisków: GMLRS M31A1 (z głowicami odłamkowo-burzącymi o zasięgu około 70 km), M30A1 (do rażenia celów obszarowych o zasięgu około 70 km) oraz M57 ATACMS (taktyczne o zasięgu około 300 km).

Niestety MON nie ujawnia, ile pocisków i jakie Polska chce kupić. Standardowy dywizjon HIMARS składa się z 18 wyrzutni.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1540056300
HOMAR z USA bez transferu technologii to nieporozumienie. Na takie "coś" Indie, Turcja i podobne kraje uznawane do niedawna za "trzeci świat" nie pozwoliłyby sobie
06-78-87-40
~Dinozaur_57
1539959760
To jakaś kpina ? 18 wyrzutni, które będzie można pokazywać na defiladach w Warszawie, wmawiając ludziom jaką jesteśmy potęgą militarną ? Co z zaangażowaniem polskiego przemysłu ? Co z technologiami rakietowymi, które miały być dźwignią rozwojową i podstawą zmian w WP.
9A-E8-9B-78

Szermierze i pięściarki na podium
Grot A3 – zobacz jak wygląda
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Śmierć w sercu Azji
„Wojskowe Schengen” coraz bliżej
Baza amerykańska w Świętoszowie – pierwsza inwestycja gotowa
Podróż w ciemność
Mundur, medale i duma
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Departament Funduszy Zagranicznych MON na nowo
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Ratunek na polu walki
Powietrzne cysterny dla Polski
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Bez zmian w emeryturach
Koło zamachowe gospodarki
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi – jest zgoda prezydenta
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Polski wkład w operację „Overlord”
Akcja na jeziorze
Święto DGRSZ
„Ognista burza ’26”, czyli kompleksowy sprawdzian zdolności operacyjnych
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Apetyt Smoka rośnie
At the Controls of F-35A Husarz
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Przerzut Abramsów do Lublina
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Niebo bez dominacji
Cyberparasol nad wyborami
AMW oferuje mieszkania
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ratunek z powietrza
Sonda dla Jastrzębia
Marsz gąsienicowych kolumn
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Bezzałogowe „nietoperze” nad Bałtykiem
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Zbrodnicza farsa
Kraków zaprosił weteranów
Zełenski traci Order Orła Białego?
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Musztra i marsz ubezpieczony
Orka tuż, tuż
Ważne decyzje w Brukseli
Wsparcie ma znaczenie
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Sportowe jubileusze
PKW Irak zostaje w Jordanii
Równanie z „Iksem”
Sojusz Madrytu i Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO