moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Groty już w służbie

Obsługuje się je bardzo instynktownie, a dzięki zastosowanym przyrządom celowniczym można szybciej prowadzić ogień – tak o karabinkach Grot mówią żołnierze, którzy uczestniczyli w szkoleniu z obsługi tego uzbrojenia. Już niebawem z karabinków będą korzystali terytorialsi, a później także wojska operacyjne.

Pierwszy kurs z obsługi Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej MSBS 5,56 mm Grot odbył się na strzelnicy wojskowej w Morągu. Trzydniowe szkolenie poprowadzili przedstawiciele Fabryki Broni „Łucznik”, producenta uzbrojenia. Uczestniczyło w nim 70 instruktorów z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych oraz żołnierze wojsk operacyjnych, między innymi z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy będą odpowiadali za wdrożenie broni w swoich jednostkach.

Podczas zajęć wojskowi poznali budowę Grotów, zasady ich obsługi i eksploatacji. Przetestowali je także na strzelnicy. – Broń jest bardzo celna, pozwala na szybkie prowadzenie ognia, a w porównaniu do Beryla, nie ma praktycznie odrzutu. Mam nadzieję, że wkrótce trafi ona do naszej jednostki – mówi st. szer. Wojciech Kulczycki z 9 Pułku. – Do tej pory korzystaliśmy z karabinków Beryl, które są wyposażone w muszkę i szczerbinkę. W Grotach zastosowano natomiast celownik przeziernikowy, ale to jednak dla nas żaden problem, te przyrządy obsługuje się bardzo intuicyjnie – dodaje ppor. Agnieszka Kudyk, dowódca plutonu 42 Batalionu Lekkiej Piechoty 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

To właśnie ta jednostka jako pierwsza została wyposażona w najnowszy produkt Fabryki Broni „Łucznik”. Kilkaset karabinków trafiło do niej w styczniu. Już w marcu zostaną w nie uzbrojeni żołnierze, którzy rozpoczną szkolenie podstawowe. – Ta broń jest bardzo ergonomiczna i łatwa w użyciu, dodatkowo można ją dostosować do potrzeb strzelca – mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4 BOT. – Cieszę się, że żołnierze WOT od samego początku służby będą się szkolić z jej obsługi. Wprowadzenie nowych rozwiązań w wojsku nie jest problemem, ale wykorzenienie starych nawyków już tak – dodaje.

Niebawem Groty mają trafić także do 5 i 6 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak mówi gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca najmłodszego rodzaju sił zbrojnych, wybór jednostek nie był przypadkowy. – Zależało nam na tym, aby MSBS-y trafiły w pierwszej kolejności do pododdziałów, które dopiero są formowane. Dzięki temu żołnierz, który rozpoczyna służbę, od razu będzie miał styczność z Grotem – wyjaśnia. – W OT program szkolenia jest krótszy niż w wojskach operacyjnych, więc każda godzina, którą żołnierze spędzają na ćwiczeniach jest dla nas na wagę złota. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby najpierw żołnierze budowali swoje nawyki na karabinkach Beryl, a później je zmieniali – podkreśla.

Gen. Kukuła dodaje, że wdrożenie Grotów do jednostek OT wpłynie także na sam proces szkolenia. – Przeprowadziliśmy eksperyment, podczas którego sprawdzaliśmy w jakim czasie poszczególne elementy szkolenia strzeleckiego przyswaja żołnierz korzystający z Beryla, a ile czasu zajmuje nauka posługiwania się MSBS-em – wyjaśnia. – Okazało się, że szkolenie na Grocie jest o 20 procent efektywniejsze. To dla nas bardzo ważne, bowiem uzyskany dzięki temu czas będziemy mogli poświęcić na innego rodzaju ćwiczenia – zaznacza.

Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS 5,56 mm to pierwszy po drugiej wojnie światowej karabinek zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Jego producentem jest Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia. Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka oraz Wojskowa Akademia Techniczna w 2007 roku otrzymały z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowanie na opracowanie prototypów: karabinka standardowego (kolbowego) oraz bezkolbowego.

Konstrukcja MSBS umożliwia m.in. wymianę lufy na dłuższą, zmianę kalibru z 5,56 mm na 7,62 mm, doczepienie granatnika, zamontowanie dodatkowego uchwytu i celownika czy zmianę układu kolbowego.

Pierwszy tysiąc Grotów pod koniec ubiegłego roku trafił do Wojska Polskiego. Zgodnie z planem, w tym roku terytorialsi mają otrzymać kolejne 12 tys. karabinków. W 2018 roku mają się rozpocząć dostawy broni także do wojsk operacyjnych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-kanadyjska współpraca
Hegseth odznaczył polskiego generała
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
„Oczy i uszy” Bursztynowej Dywizji
Równanie z „Iksem”
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wsparcie ma znaczenie
K9, ognia!
Latający dron – broń na okręty podwodne
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Czerwieńsze będą…
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Groźny incydent w Libanie
Oswoić „latający komputer”
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Generał z cienia
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
NATO rozkłada lotniczy parasol
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Sojusz kontra drony
Za sterami DORSZ i myśliwców
Marsz prawdę ci powie
Od indeksu do munduru
Chcą budować dla Amerykanów
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Nowa baza US Army w Polsce?
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
DIANA szansą dla polskich innowacji
Bez zmian w emeryturach
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Biało-czerwona na Monte Cassino
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Ślady, których nie widać
Bałtyk, wspólna sprawa
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Wielka gra na ukraińskim froncie
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Kraków zaprosił weteranów
Lotnisko w zanadrzu
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Polsko-estońska współpraca
Spędź wakacje z wojskiem! Z pancerniakami, marynarzami…
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Syndrom Karbali
Wspólny trening polskich i portugalskich marynarzy
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Śmierć w sercu Azji
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO