moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezzałogowce w programie „Orlik”

Porusza się z prędkością około 200 kilometrów na godzinę na wysokości nawet 5 tysięcy metrów. – System BSP PGZ-19R może wykonywać zadania rozpoznawcze w dzień i w nocy oraz w różnych warunkach atmosferycznych – mówią producenci z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2. Bezzałogowce zostały zaprezentowane podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Pięć platform powietrznych o napędzie hybrydowym, naziemna stacja kontroli oraz system łączności i przesyłania danych wchodzą w skład Systemu BSP PGZ-19R. Powstał on w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, jednej z firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Naszym docelowym klientem jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a system jest elementem  programu „Orlik” – wyjaśnia Arkadiusz Malec, kierownik Działu Modernizacji i Rozwoju WZL 2.  W ramach programu wojsko ma zostać wyposażone w bezzałogowe statki powietrzne klasy taktycznej krótkiego zasięgu. Prawdopodobnie znajdą się one w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. – Liczymy na to, że stanie się to jeszcze w tym roku – mówi przedstawiciel firmy.
 
System PGZ-19R ma służyć do działań rozpoznawczych. – Co ciekawe, i najbardziej innowacyjne, będzie przekazywał dane w czasie rzeczywistym – mówi Malec. Informacje o obserwowanym terenie będzie zbierać głowica optoelektroniczna wyposażona w kamerę dzienną oraz nocną, lasery, które mierzą odległość oraz laserowy wskaźnik celu. Na bezzałogowcu umieszczony jest również radar SAR z GMTI (Synthetic Aperture Radar with Ground Moving Target Indicator), który tworzy obraz w tak dużej rozdzielczości, że można prowadzić rozpoznanie w trudnych warunkach atmosferycznych, np. w czasie zachmurzenia, deszczu czy śniegu. Znajdujący się na bezzałogowcu system ELINT pozwala natomiast na rozpoznanie urządzeń emitujących energię elektromagnetyczną.Bezzałogowiec ma długość niewiele ponad 3 m, rozpiętość jego skrzydeł wynosi 5,5 m, może operować w promieniu 150 km od naziemnej stacji kontroli. – Istnieje jednak możliwość takiego skonfigurowania systemu, by zasięg ten wydłużył się do 250 km. Wówczas jeden ze statków powietrznych, a w systemie jest ich pięć, pełni funkcję stacji przekaźnikowej łączności – wyjaśnia Arkadiusz Malec. Bezzałogowce mają napęd hybrydowy i spalinowy, a startują z wyrzutni pneumatycznej. W powietrzu mogą spędzić do 15 godz.

Sterowanie bezzałogowcami odbywa się w naziemnej stacji kontroli umieszczonej w pojeździe logistycznym. Operatorzy statku mogą dowolnie planować lot, a także zmieniać jego parametry w dowolnym czasie trwania misji. Możliwe jest również prowadzenie kilku misji jednocześnie. – Odpowiada za to moduł Rój, dzięki któremu można uzyskiwać dane rozpoznawcze wraz z obrazem sytuacji naziemnej dużego obszaru z kilku platform powietrznych – mówią producenci systemu. Dodatkowo możliwe jest kontrolowanie poszczególnych bezzałogowców z różnych naziemnych stacji kontroli.


System PGZ 19-R został od podstaw zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Platformę powietrzną można było zobaczyć w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

 

 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

 

 

 

KE

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1537804500
Tali dron powinien mieś system samoobrony, by nie był łatwym celem dla obrony p/lot przeciwnika.
C0-86-A4-D9

Cud w Trewirze
 
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowy szef CWCR
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lista trupich główek
Śnieg może być groźną bronią
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Eurofightery znowu w Polsce
Invictus w zimowym stylu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zamiana po włosku
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rakietowy szach
Bruksela przed szczytem
Pierwszy skok
Lekcje z frontu
Nowoczesna łączność dla armii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zielone światło dla Barbary
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Abramsy pod dobrą opieką
Wojenny bohater na szubienicy
Dobrowolsi – czas start!
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Avenger” na Monte Cassino
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO