moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bezzałogowce w programie „Orlik”

Porusza się z prędkością około 200 kilometrów na godzinę na wysokości nawet 5 tysięcy metrów. – System BSP PGZ-19R może wykonywać zadania rozpoznawcze w dzień i w nocy oraz w różnych warunkach atmosferycznych – mówią producenci z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2. Bezzałogowce zostały zaprezentowane podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Pięć platform powietrznych o napędzie hybrydowym, naziemna stacja kontroli oraz system łączności i przesyłania danych wchodzą w skład Systemu BSP PGZ-19R. Powstał on w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, jednej z firm należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Naszym docelowym klientem jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a system jest elementem  programu „Orlik” – wyjaśnia Arkadiusz Malec, kierownik Działu Modernizacji i Rozwoju WZL 2.  W ramach programu wojsko ma zostać wyposażone w bezzałogowe statki powietrzne klasy taktycznej krótkiego zasięgu. Prawdopodobnie znajdą się one w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. – Liczymy na to, że stanie się to jeszcze w tym roku – mówi przedstawiciel firmy.
 
System PGZ-19R ma służyć do działań rozpoznawczych. – Co ciekawe, i najbardziej innowacyjne, będzie przekazywał dane w czasie rzeczywistym – mówi Malec. Informacje o obserwowanym terenie będzie zbierać głowica optoelektroniczna wyposażona w kamerę dzienną oraz nocną, lasery, które mierzą odległość oraz laserowy wskaźnik celu. Na bezzałogowcu umieszczony jest również radar SAR z GMTI (Synthetic Aperture Radar with Ground Moving Target Indicator), który tworzy obraz w tak dużej rozdzielczości, że można prowadzić rozpoznanie w trudnych warunkach atmosferycznych, np. w czasie zachmurzenia, deszczu czy śniegu. Znajdujący się na bezzałogowcu system ELINT pozwala natomiast na rozpoznanie urządzeń emitujących energię elektromagnetyczną.



Bezzałogowiec ma długość niewiele ponad 3 m, rozpiętość jego skrzydeł wynosi 5,5 m, może operować w promieniu 150 km od naziemnej stacji kontroli. – Istnieje jednak możliwość takiego skonfigurowania systemu, by zasięg ten wydłużył się do 250 km. Wówczas jeden ze statków powietrznych, a w systemie jest ich pięć, pełni funkcję stacji przekaźnikowej łączności – wyjaśnia Arkadiusz Malec. Bezzałogowce mają napęd hybrydowy i spalinowy, a startują z wyrzutni pneumatycznej. W powietrzu mogą spędzić do 15 godz.

Sterowanie bezzałogowcami odbywa się w naziemnej stacji kontroli umieszczonej w pojeździe logistycznym. Operatorzy statku mogą dowolnie planować lot, a także zmieniać jego parametry w dowolnym czasie trwania misji. Możliwe jest również prowadzenie kilku misji jednocześnie. – Odpowiada za to moduł Rój, dzięki któremu można uzyskiwać dane rozpoznawcze wraz z obrazem sytuacji naziemnej dużego obszaru z kilku platform powietrznych – mówią producenci systemu. Dodatkowo możliwe jest kontrolowanie poszczególnych bezzałogowców z różnych naziemnych stacji kontroli.


System PGZ 19-R został od podstaw zaprojektowany i wyprodukowany w Polsce. Platformę powietrzną można było zobaczyć w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

 

 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

 

 

 

KE

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1537804500
Tali dron powinien mieś system samoobrony, by nie był łatwym celem dla obrony p/lot przeciwnika.
C0-86-A4-D9

Duże osiągnięcie polskich skoczków
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Brytyjczycy żegnają Malbork
Bohaterowie 15 sierpnia wyróżnieni
Warszawo, do broni!
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Wicepremier Kosiniak-Kamysz rozmawia o technologiach nuklearnych
„Road Runner” w Libanie
Beret „na rekinka” lub koguta
Zwycięska batalia o stolicę
Korpus w Szczecinie ma nową strukturę
Pies asystujący u boku weterana
Odkryj kulisy podniebnych show Tygrysów
Inwestycja w rozwój narodowych zdolności
Program Pilica+ przyspiesza
Hekatomba na Woli
„Żelazny Obrońca” na wschodniej flance
Nowe Kraby na Śląsku
Nowe ustalenia o obronie Westerplatte
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Kierunek na ochronę ludności i obronę cywilną!
Polski żołnierz pobił w Chinach rekord świata
„Koalicja chętnych” rozmawia w sprawie Ukrainy
Ofiary zbrodni katyńskiej spoczną w Katedrze Polowej
Uszyte na miarę
Jak zostać kapralem rezerwy
Polscy piloci trenują już na symulatorach FA-50
Strategiczne partnerstwo Polski i Kanady
Cisza przed wojną
Nowelizacja ustawy o obronie z podpisem prezydenta
Samolot dobry do „fikołków”
Orlik na Alfę
Świetne występy polskich żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Relokacja wojsk na Podkarpaciu
Akt oskarżenia w sprawie planu „Warta”
Szczyt przywódców ws. Ukrainy
Terytorialsi i czarna taktyka
Z najlepszymi na planszy
Rosnąca sprzedaż i inwestycje
Nocne ataki na Ukrainę
Od akademii do uniwersytetu
Cena wolności. Powstańcze wspomnienia
Nowe K2 i K9 już w Polsce
W przyszłym roku niemieccy żołnierze także w Poznaniu
Amerykańsko-rosyjski szczyt na Alasce
Flytrap, czyli młot na drony
Norwegowie budują na polskim poligonie
Strzelanina w bazie US Army
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Atak na polskiego żołnierza
Wsparcie dla Husarza
Premierowe strzelania Spike’ami z Apache’ów
Znamy program Air Show – sprawdźcie, co się będzie działo w Radomiu
Gwiazdy nad Radomiem: Orliki, Red Arrows, Zeus…
Wojskowe wsparcie z Holandii
Celne oko sportowców z „armii mistrzów”
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Szpital przyjazny dla żołnierzy
Donald Trump ostrzega Władimira Putina
(Nie) wysoka cena użycia dronów-wabików
Wojskowi szachiści z medalem NATO
„Piorun” już nie tylko dla łącznościowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO