moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Multimedialne ławki upamiętnią 100-lecie niepodległości

Minister Mariusz Błaszczak ogłosił program uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Zakłada on powstanie w kraju ponad stu ławek upamiętniających wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę suwerenności. MON chce realizować program we współpracy z samorządami. Jednocześnie resort ogłosił konkurs na projekt ławki.

– „Ławka Niepodległości” to projekt, który w nowoczesny sposób upamiętni historię i tradycję polskiej niepodległości – mówił dziś minister Mariusz Błaszczak, przedstawiając założenia nowego programu. – Zakładamy, że jeszcze w tym roku powstanie ich ponad sto – dodał.

Na każdej z ławek zostanie umieszczona informacja, że powstała ona, aby upamiętnić patriotów, dowódców i mężów stanu oraz czyn zbrojny polskiego żołnierza w stulecie odzyskania niepodległości. Dzięki temu, że ławki będą multimedialne, siedząc na nich będzie można zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. – Będzie można odsłuchać fragment Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego – Marsza I Brygady oraz depeszy Józefa Piłsudskiego z 16 listopada 1918 roku skierowanej do szefów mocarstw, notyfikującej powstanie niepodległego państwa polskiego – mówiła Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Informacyjnego MON.

Ławki będą także upamiętniać regionalne wydarzenia związane z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości m.in. walki Legionów Piłsudskiego, powstanie wielkopolskie, powstania śląskie czy wojnę polsko-bolszewicką.

Resort obrony chce wyłonić projekt ławki w drodze konkursu. – Skierowany jest on do wszystkich osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Szczegóły konkursu oraz regulamin można znaleźć na stronie www.mon.gov.pl – poinformowała Agnieszka Glapiak. Na prace resort obrony czeka do 22 maja. Potem komisja konkursowa złożona z historyków, architektów i rzeźbiarzy oceni projekty i wyłoni zwycięzcę.


Film: MON

Minister Mariusz Błaszczak chce, by program został zrealizowany we współpracy z samorządami. – Przewidujemy dofinansowanie przez budżet państwa do 80% kosztów budowy ławek – mówił. Szef MON-u dodał, że samorządy będą mogły przy okazji przedstawić także swoją lokalną historię i multimedialne informacje o ważnych wydarzeniach w dziejach regionu. Inne podmioty: osoby fizyczne, organizacje, wspólnoty mieszkaniowe, kościoły będą mogły otrzymać bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu.

Przedstawiciele resortu obrony poinformowali też, że nie będzie realizowany zaprezentowany wcześniej program MON-u, który przewidywał budowę w kraju stu kolumn niepodległości. – Nie byliśmy zadowoleni z projektów kolumn, które napłynęły do resortu i postanowiliśmy, aby setną rocznicę niepodległości uczcić w innej formie – powiedział Mariusz Błaszczak.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~kapitan
1524279780
kiedy nowe stopnie oficerskie.
81-64-40-44

Mundurowi z benefitami
„Road Runner” w Libanie
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Pomnik nieznanych bohaterów
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Sportowcy na poligonie
Koniec dzieciństwa
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Sukces Polaka w biegu z marines
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Wellington „Zosia” znad Bremy
Mity i manipulacje
Abolicja dla ochotników
Niespokojny poranek pilotów
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Polski „Wiking” dla Danii
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Brytyjczycy na wschodniej straży
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Męska sprawa: profilaktyka
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Zasiać strach w szeregach wroga
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Odznaczenia za wzorową służbę
Kaman – domknięcie historii
Nie daj się zhakować
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Pięściarska uczta w Suwałkach
Starcie pancerniaków
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Szansa na nowe życie
Marynarze mają nowe motorówki
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Kircholm 1605
Husarze bliżej Polski
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Kolejny kontrakt Dezametu
Rusza program „wGotowości”
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Standardy NATO w Siedlcach
Inwestycja w bezpieczeństwo
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Marynarze podjęli wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO