moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukces PGZ na targach zbrojeniowych

Współpraca w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”, produkowanie w Polsce rakiet indukcyjnych oraz wymiana technologii z włoskim koncernem zbrojeniowym. Takie umowy zawarła Polska Grupa Zbrojeniowa z zagranicznymi koncernami podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Już w dniu rozpoczęcia MSPO ogłoszono podpisanie listu intencyjnego między PGZ a włoskim koncernem Leonardo-Finmeccanica. Porozumienie dotyczy m.in. wymiany technologii i samolotów bezzałogowych. – Współpraca pomiędzy PGZ i Leonardo pozytywne wpłynie na gospodarki Polski i Włoch. Ale skorzystają na niej przede wszystkim ludzie, którzy dostaną lepsze warunki pracy – zapewniał w Kielcach Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Czego dokładnie dotyczy porozumienie? Szefowie obu koncernów nie zdradzają szczegółów. – Umowa określa szeroką współpracę przemysłową między obiema spółkami. PGZ i Leonardo ogłosiły zamiar rozpoczęcia kooperacji w dziedzinie platform i usług śmigłowcowych, systemów lądowych i morskich, samolotów bezzałogowych, systemów i usług samolotowych, a także technologii kosmicznych – poinformowała Hanna Węglewska, rzeczniczka prasowa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z listu intencyjnego wynika, że włoski gigant wesprze PGZ swoimi technologiami i produktami. – Będziemy dążyć do wymiany wiedzy i myśli technologicznej, by móc kooperować w sferze badań, rozwoju i produkcji – mówi Arkadiusz Siwko, prezes PGZ.

Współpraca ma też dotyczyć sprzętu szkoleniowego. W listopadzie 2016 roku Leonardo-Finmeccanica rozpocznie dostawy do Polski samolotów M-346 Master, maszyn zaawansowanego systemu szkolenia lotniczego AJT (Advanced Jet Trainer). Niewykluczone, że włoski koncern dostarczy 41 Bazie Lotnictwa w Dęblinie także systemy symulacji, szkolenia naziemnego oraz wsparcia logistycznego. Taką możliwość zakłada podpisane właśnie porozumienie.

Rakiety indukcyjne

Umowa z Włochami to nie wszystko. Podczas targów zbrojeniowych PGZ poinformowała o podpisaniu kilku innych, w tym z Mesko oraz francuską firmą TDA (własność Thales). Dzięki porozumieniu Polska stanie się producentem nowoczesnych rakiet indukcyjnych, przeznaczonych na rynek krajowy i zagraniczny. Jak informuje PGZ, ma je wytwarzać właśnie zakład Mesko ze Skarżyska-Kamiennej, we współpracy z firmą Thales. Umowa zakłada też możliwość rozpoczęcia produkcji niskokosztowych systemów naprowadzania. – Podpisane porozumienie o współpracy to kolejny przykład skuteczności Polskiej Grupy Zbrojeniowej w pozyskiwaniu nowoczesnych technologii oraz rozwijaniu eksportu – powiedział Arkadiusz Siwko, prezes zarządu PGZ.

– Nasze połączone siły produkcyjne oraz zdolność do współpracy dadzą nam nowe możliwości eksportowe oraz pozwolą stworzyć stabilną bazę dla polskich sił zbrojnych, jeśli rakiety indukcyjne będą stosowane w przyszłości przez flotę helikopterów w Polsce – dodał Paweł Piotrowski, prezes zarządu Thales Polska.

Rakiety indukcyjne ma w swoim uzbrojeniu m.in. armia francuska, w tym tamtejsze wojska specjalne. Zasięg taktyczny pocisków waha się od 500 do 6 tys. m. Rakiety są łatwe w obsłudze, można ich używać w warunkach dziennych i nocnych. Sprawdzają się w walkach na niewielkich wysokościach, w akcjach bezpośrednich oraz podczas wsparcia wojsk za pośrednictwem np. helikopterów czy maszyn bezzałogowych.

„Wisła” z PGZ

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała także list intencyjny z konsorcjum MEADS. Umowa dotyczy współpracy w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. Zakłada ona, że PGZ zostanie partnerem MEADS, obok Lockheeda Martina i MBDA. Oznacza to, że będzie miała udział w przyszłej rozbudowie i eksporcie rozszerzonego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu MEADS (Medium Extended Air Defense System). – Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania, fachowości, innowacyjności i zdolności przemysłowych PGZ oraz jej pracowników. Czujemy się zaszczyceni, że mamy okazję pracować razem i możemy połączyć siły z wiodącą polską firmą obronną – powiedział Tom Oles, wiceprezes MEADS, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w drugim dniu kieleckiego MSPO.

Firmy będą wspólnie produkować pociski PAC-3 oraz wytwarzać i testować aktywne radarowe głowice samonaprowadzające dla pocisków rakietowych. Współpraca dotyczy też produkcji niskokosztowych pocisków przechwytujących średniego zasięgu dla systemu Wisła i wykorzystania ich w przyszłości w systemie MEADS. Obejmie również technologie radarowe. Ponadto Polska Grupa Zbrojeniowa ma uczestniczyć w pracach badawczo-rozwojowych i odegra wiodącą rolę w przystosowaniu MEADS do wymagań Sił Zbrojnych RP.

MEADS International to wielonarodowe konsorcjum z siedzibą w Orlando na Florydzie, które jest głównym wykonawcą systemu MEADS. Natomiast głównymi podwykonawcami i partnerami konsorcjum są MBDA we Włoszech i w Niemczech oraz Lockheed Martin w Stanach Zjednoczonych.

EK, MKS

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1473355920
Znó listy intencyjne, umowy o współpracy i.... na tym się kończy.
87-D4-61-DA
~andy
1473348600
podpisywanie umów o wzajemnie korzystnej współpracy ... to jak do tej pory niepodważalne sukcesy naszej zbrojeniówki, no cóż niewątpliwy sukces - ale panowie menadzerowie i dziennikarze sukcesem zbrojeniówki można nazwać jedynie produkcję konkurencyjnego sprzętu na wysokim poziomie i sprzedaż tegoż sprzętu nie tylko swojej armii ( to przede wszystkim ) ale w dużej ilości i za duże pieniądze za granicę
08-41-2C-46

Szef MON-u w Brukseli
 
Nowy szef CWCR
Abramsy pod dobrą opieką
Śnieg może być groźną bronią
Rakietowy szach
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Offset dla „Wisły”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pierwszy skok
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zielone światło dla Barbary
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mocny sygnał od NATO
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Eurofightery znowu w Polsce
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
„Avenger” na Monte Cassino
Roszady personalne w PGZ-ecie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Cud w Trewirze
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lekcje z frontu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zamiana po włosku
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Invictus w zimowym stylu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Rusza kwalifikacja wojskowa
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO