moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polskie wojsko kupuje Patrioty

Zamówienie na osiem baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot wysłał dzisiaj polski rząd do amerykańskich władz. O podpisaniu dokumentu w tej sprawie, czyli „Letter of Request”, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

To było zaskoczenie. Wszystko wskazywało na to, że na ruszających dzisiaj targach zbrojeniowych w Kielcach nie zostaną ogłoszone żadne „strategiczne” decyzje Ministerstwa Obrony Narodowej. Wiceszef MON Bartosz Kownacki w przeddzień MSPO zapowiedział bowiem, że zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej zostanie ujawniony dopiero w połowie miesiąca. Tymczasem minister Antoni Macierewicz po gali otwierającej Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach ujawnił, że właśnie dzisiaj parafował kluczowy dokument w sprawie najdroższego – wartego kilkanaście miliardów złotych – programu modernizacyjnego naszej armii.


Film: Ewa Korsak, Magdalena Miernicka, Michał Niwicz, Jarosław Wiśniewski/ portal polska-zbrojna.pl

– Podpisałem decyzję o wystosowaniu „Letter of Request” do rządu Stanów Zjednoczonych i firmy Raytheon w ramach programu Wisła – poinformował szef resortu obrony. „Letter of Request” to nic innego jak szczegółowe zamówienie na sprzęt i uzbrojenie wojskowe, które jest kupowane od rządu USA w ramach międzypaństwowych umów.

Jak wyjawił minister Macierewicz, nasz kraj chce pozyskać osiem baterii Patriotów. Dwie – tak zwane pomostowe, czyli nie do końca spełniające nasze wymagania techniczne, np. w sprawie posiadania radaru dookolnego, prowadzącego obserwacje wokół w pełnym zakresie 360 stopni – mają zostać dostarczone do 2019 roku. Następnie, po 2020 roku, Polska ma sukcesywnie otrzymywać kolejne z sześciu baterii już całkowicie zgodnych z oczekiwaniami naszego wojska.

Minister obrony mocno podkreślał, że baterie pomostowe zapewnią krajowi oczekiwaną ochronę i będą miały właściwości sieciocentryczne, pozwalające działać w zintegrowanym systemie kierowania walką (Integrated Battle Command System – IBCS). Polska strona nie ukrywała bowiem w czasie negocjacji, że sieciocentryczność Patriotów, czyli możliwość „wpięcia” ich w system dowodzenia i łączności sił powietrznych, jest jednym z warunków brzegowych umowy. Baterie pomostowe będą wyposażone w system IBCS – zapewnił dziś szef MON.

Antoni Macierewicz podkreślał, że niewątpliwym sukcesem obecnego rządu jest wynegocjowanie ze stroną amerykańską, a konkretniej – z produkującą broń firmą Raytheon, bardzo dobrych warunków zakupu. – Z punktu widzenia polskiej gospodarki niesłychanie ważne są nie tylko korzystne warunki offsetowe, ale przede wszystkim zobowiązanie firmy Raytheon, że co najmniej 50% zamówień i produkcji Patriotów będzie odbywało się we wskazanych przez nas przedsiębiorstwach polskich – podkreślał minister.

Zlot klas mundurowych

Zanim szef resortu obrony ogłosił strategiczną decyzję rządu w sprawie Patriotów, spotkał się na kieleckim MSPO z uczniami klas mundurowych. – Jestem dumny, że mogłem przyjąć dzisiaj od was apel gotowości do pracy dla ojczyzny. Trudno nie ukryć wzruszenia, gdy się patrzy na was. W tych szeregach kształci się przyszłe polskie wojsko – podkreślił minister. – Cieszę się, że do tego apelu wybrano miejsce, w którym młodzież stoi na tle najnowocześniejszego sprzętu, jaki jest produkowany w Polsce – mówił szef MON do uczniów, za którymi widać było produkowane w Świdniku śmigłowce oraz systemy teleinformatyczne firmy Teldat.

W czasie uroczystego apelu klas mundurowych Antoni Macierewicz odznaczył dwóch uczniów – Tomasza Dąbczyńskiego oraz Daniela Wosia – Brązowymi Medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Dziesięć osób natomiast wyróżnił tytułami „Wzorowy Uczeń Mundurowy”: Artura Skrzypczaka, Dominika Ośliżnioka, Paulinę Siembidę, Kacpra Zycha, Dominikę Łukasik, Wiktorię Gworek, Michała Wilka, Michała Tarczyńskiego, Faustynę Rybkę i Kubę Grzegorczyka.

W apelu wzięli udział uczniowie kilku ponadgimnazjalnych placówek: XVI Liceum Ogólnokształcącego im. AK w Tarnowie, Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu oraz zespołów szkół – Ogólnokształcących nr 19, nr 1 w Krakowie, im. KEN w Tymbarku, Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie, nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie, nr 1 w Opatowie, Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Cud w Trewirze
 
Air Show ’25 – do zobaczenia
Skromny początek wielkiej wojny
Szef MON-u w Brukseli
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Którą drogą do armii?
Abramsy pod dobrą opieką
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wojna o porządek świata
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zamiana po włosku
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Dobrowolsi – czas start!
Podwójny Półmaraton Komandosa
Invictus w zimowym stylu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lekcje z frontu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Avenger” na Monte Cassino
Zielone światło dla Barbary
Eurofightery znowu w Polsce
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Rakietowy szach
Lista trupich główek
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nowy szef CWCR
Offset dla „Wisły”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Śnieg może być groźną bronią
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO