moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa

Musimy się zbroić i budować strategię bezpieczeństwa, żeby nikt nigdy Polski i Europy nie chciał zaatakować – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas inauguracyjnego posiedzenia Komitetu Sterującego do spraw wdrożenia działań na rzecz obronności i bezpieczeństwa. Komitet nadzoruje fundusz, którego celem jest wzmocnienie zdolności operacyjnych sił zbrojnych.

– Pamiętam posiedzenie rządu, na którym pani minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przyszła z bardzo dobrą informacją, że Polska jako pierwszy kraj w Europie będzie starała się przesunąć środki z KPO na rzecz bezpieczeństwa i obronności. To jest absolutny priorytet naszej prezydencji. Budujmy siłę Polski i Unii Europejskiej przez inwestycje w przemysł zbrojeniowy, obronę cywilną, cyberbezpieczeństwo. To jest sprawa kluczowa – mówił minister obrony narodowej na pierwszym posiedzeniu Komitetu Sterującego.

 

Komitet będzie odgrywał kluczową rolę we wdrażaniu i nadzorowaniu działań finansowanych z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO). W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przekierowania 26 mld złotych na FBiO (wstępnie planowano 30 mld złotych) w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Przesunięcie tych środków na cele obronne jest zgodne z priorytetami Komisji Europejskiej, zawartymi w planie ReArm Europe. Wpisuje się także w ustalenia Rady Europejskiej z 6 marca 2025 roku, które wskazywały na konieczność zwiększenia działań na rzecz wzmacniania odporności i zdolności obronnych państw członkowskich UE.

Środki FBiO mają pozwolić sfinansować infrastrukturę i sektory związane z produktami i technologiami podwójnego zastosowania (np. bezpieczne systemy komunikacyjne) oraz infrastrukturę niezbędną do ochrony ludności i infrastruktury krytycznej (np. schrony, zabezpieczenia sieci energetycznych). Ponadto pieniądze z KPO zostaną przeznaczone na działania dotyczące cyberbezpieczeństwa (w szczególności dla samorządów), badania i rozwój w obszarze bezpieczeństwa czy modernizację firm sektora wojskowego.

Potencjalni beneficjenci FBiO to m.in.: jednostki samorządu terytorialnego, jednostki naukowe, przedsiębiorstwa (w tym spółki Skarbu Państwa) oraz konsorcja tych podmiotów. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że finansowanie na rzecz wzrostu i rozwoju linii produkcyjnych i ogólnego potencjału na pewno otrzymają firmy państwowe, prywatne i instytuty badawcze. – To daje nam szansę, żebyśmy mogli w pełni wykorzystać dzisiejsze środki europejskie – podkreślił minister obrony narodowej. Uruchomienie funduszu nastąpi w trzecim kwartale 2025 roku.

Instytucją odpowiedzialną za realizację inwestycji w ramach funduszu będzie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W skład Komitetu Sterującego FBiO wchodzą ministerstwa: Obrony Narodowej, Aktywów Państwowych, Cyfryzacji, Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rozwoju i Technologii, Infrastruktury oraz Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jakub Zagalski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Szerszeń z Sochaczewa
Sojusznicza medycyna pola walki
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
USA znów uderzyły w Iran
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Królowa wspinaczki kończy karierę
„Iks” nasz powszedni
Nadchodzą zmiany
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Przełomowe porozumienie
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mundur w paczkomacie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Airbus A330 MRTT
Śmierć w sercu Azji
Wsparcie ma znaczenie
Przełomowe zdolności artylerzystów
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością
Barakudy z Polski
Domek Pilota w LAW otwarty
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Podróż w ciemność
NATO zwiększy produkcję broni
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
NATO liczy wydatki przed szczytem
Zbrodnicza farsa
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Ostatnia niedziela…
Dronowy kierunek przyszłości
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Polski wkład w operację „Overlord”
Twarzą w twarz
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Mundur i bokserskie rękawice
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
PKW Irak zostaje w Jordanii
PIRX-1 na orbicie
Tropem tajemnic z przeszłości
Bez zmian w emeryturach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Równanie z „Iksem”
Prezydent RP o szczycie NATO
Drony na Legii
Zatrzymać drona
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Miliardy na obronność
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Paliwowy krwiobieg NATO
Studenci w koszarach
Sztuka tworzenia kryptonimu
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO