moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Umowy wykonawcze do offsetu „Wisły”

Cztery spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisały z koncernem Lockheed Martin osiem umów wykonawczych do zobowiązań offsetowych związanych z drugą fazą programu „Wisła”. Kontrakty z amerykańskim gigantem zbrojeniowym zawarły podczas MSPO: PCO, Mesko, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2.

Umowa offsetowa, czyli inaczej zobowiązanie kompensacyjne, to kontrakt zawierany z firmą, od której dany rząd kupuje zaawansowane uzbrojenie. Dokument ten zobowiązuje przedsiębiorstwo do przekazania wskazanym przez resort obrony podmiotom (nie tylko spółkom, ale także instytucjom naukowo-badawczym), wiedzy i know-how z obszaru, na którym szczególnie zależy zamawiającemu broń.

Ministerstwo Obrony Narodowej, decydując się kupić w ramach drugiej fazy programu „Wisła” kolejnych sześć baterii przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zestawu Patriot, wraz nowym systemem dowodzenia IBCS oraz pociskami PAC-3, poinformowało, iż oczekuje od producentów tych rozwiązań (koncern RTX – system Patriot, Lockheed Martin rakiety PAC-3 oraz Northrop Grumman – system IBCS) transferu technologii i wiedzy w zakresie radiolokacji, napędów rakietowych, serwisu i napraw samolotów F-16, F-15 oraz C-130 Hercules.

Ramową umowę offsetową z koncernami Lockheed Martin oraz RTX podpisano w sierpniu 2023 roku, a z firmą Northrop Grumman w lutym bieżącego roku. Pierwszy dokument przewiduje 13 zobowiązań offsetowych o łącznej wartości ponad miliarda złotych, a drugi – osiem zobowiązań o wartości ponad 300 mln zł.

Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Polska Grupa Zbrojeniowa oraz cztery spółki należące do holdingu – PCO SA z Warszawy, Mesko SA ze Skarżyska-Kamiennej, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 SA z Łodzi oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 SA z Bydgoszczy – podpisały z firmą Lockheed Martin osiem umów wykonawczych do zobowiązań offsetowych ujętych w kontrakcie ramowym.

Trzy umowy zawarły z Lockheed Martinem Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2. Zgodnie z tymi porozumieniami bydgoska spółka zyska wiedzę i kompetencje do serwisowania i napraw w samolotach F-16, F-15 i C-130 Hercules: wiązek kablowych i instalacji tlenowych, a w samolotach C-130 także podwozi.

PGZ wraz z PCO SA podpisały z firmą Lockheed Martin dwie umowy. Na ich podstawie w Zielonce zostanie rozbudowane laboratorium Hardware-in-the-Loop (HWIL). Natomiast spółka Mesko parafowała z Lockheed Martinem dwie umowy, zgodnie z którymi Amerykanie przekażą Polakom wiedzę i technologię dotyczącą silników pocisków systemu Homar – A (czyli M142 Himars). Ostatnią z umów wykonawczych z amerykańskim koncernem zawarły Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 z Łodzi. Dzięki niej do spółki trafi know-how niezbędne do produkcji kontenerów startowych rakiet PAC-3 MSE.

Brian Kubik, wiceprezes ds. programów PAC-3 w firmie Lockheed Martin, zapewnił, że kontrakty są korzystne zarówno dla przedsiębiorstw polskich, jak i amerykańskich. – Wykorzystując nasze polskie partnerstwa, jesteśmy w stanie rozszerzyć nasz łańcuch dostaw i przyspieszyć dostawę PAC-3 MSE, aby sprostać rosnącemu globalnemu popytowi – podkreślał podczas uroczystości podpisania umów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


W gotowości, czyli cywile na poligony
Cywile zaskoczyli żołnierzy
Borsuki zadomowiły się na poligonie
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Komplet medali wojskowych na ringu
The Darker, the Better
Polski „Wiking” dla Danii
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Wojskowy bus do szczęścia
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Gdy ucichnie artyleria
Wojsko na Horyzoncie
Formoza – 50 lat morskich komandosów
„Horyzont” przeciw dywersji
Udany start Peruna
Niebo pod osłoną
Dzień wart stu lat
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Ogień z Leopardów na Łotwie
Militarne Schengen
Nieoceniona siła edukacji
Krajowa produkcja amunicji
Warto być wGotowości
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Kapral Bartnik mistrzem świata
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Brytyjczycy na wschodniej straży
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
Mundurowi z benefitami
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Debiut #wGotowości, czyli szlaki przetarte
Akademia Górniczo-Hutnicza w szeregach Cyber Legionu
Pilica w linii
Plan na WAM
Nowe zasady dla kobiet w armii
Razem na ratunek
Sukces Polaka w biegu z marines
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Drony w szkołach
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Żołnierze pomagają w akcji na torach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Dostawa Homarów-K
Elementy Wisły testowane w USA
Marynarze podjęli wyzwanie
„Zamek” pozostał bezpieczny
Najmłodszy żołnierz generała Andersa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO