moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Offset dla II fazy Wisły

Wykorzystujemy możliwości inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy, kiedy tylko jest taka sposobność. Korzystamy z nich, inwestując w bezpieczeństwo Polski – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystego zatwierdzenia umów offsetowych z koncernami Lockheed Martin i Raytheon Technologies, związanych z II fazą programu Wisła. Ich wartość to ponad 1 mld zł.

W ramach II fazy programu Wisła Wojsko Polskie chce pozyskać trzy dywizjony – czyli sześć baterii – amerykańskich przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów Patriot oraz pakiet pocisków PAC-3MSE. O zgodę na sprzedaż tej zaawansowanej broni i amunicji nasz kraj wystąpił do rządu Stanów Zjednoczonych 24 maja 2022 roku. Rok później, po wyrażeniu 28 czerwca zgody przez Departament Stanu USA, a następnie, po dwóch tygodniach, przez amerykański Kongres, ruszyły negocjacje z firmami Raytheon Technologies oraz Lockheed Martin. Dotyczyły one nie tylko kwoty, za którą Polska zakupi system Patriot i pociski, lecz także technologii, know-how oraz inwestycji, które w związku z kontraktem poczynią w naszym kraju koncerny z USA. Zobowiązania te przyjęły formalnie formę umów offsetowych.

25 sierpnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uroczyście zatwierdził umowy offsetowe z Lockheed Martinem oraz Raytheon Technologies. – Doświadczenia z wojny w Ukrainie pokazują, jak ważna jest obrona przeciwrakietowa. Dziś możemy finalizować umowy offsetowe na kolejną fazę projektu „Wisła”. Naszym celem jest pozyskanie nowoczesnego uzbrojenia. Cieszę się z tego, że polski przemysł zbrojeniowy będzie produkował pewne elementy systemu i rozwijał swoje kompetencje – komentował szef MON-u i podkreślił, że dzięki umowom, których łączna wartość to ponad 1 mld zł, w Polsce powstanie zaplecze usługowo-naprawcze i produkcyjne wspierające system „Wisła”. – Wykorzystujemy możliwości inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy, kiedy tylko jest taka sposobność. Korzystamy z tych możliwości, inwestując w bezpieczeństwo Polski – dodał.

REKLAMA

Umowy offsetowe z koncernami Lockheed Martin (LM) oraz Raytheon Technologies (RT) obejmują 13 zobowiązań – osiem ze strony RT i pięć ze strony LM – o łącznej wartości ok. 1 mld zł. W ich ramach firmy z Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Mesko SA, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA, PCO SA, PIT-Radwar SA, Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 SA oddział w Dęblinie, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 SA, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 SA oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA pozyskają wiedzę i technologię niezbędną nie tylko do serwisowania i napraw radarów LTAMDS oraz systemów wsparcia dowodzenia (C2), lecz także produkcji ich podzespołów. Jeśli zaś chodzi o transfer know-how, to spółki z grupy PGZ mają zyskać wiedzę, jak projektować i produkować silniki rakietowe na paliwo stałe, które znajdą zastosowanie np. w krajowych rakietach nośnych (do wynoszenia na orbitę niedużych satelitów).

Sebastian Chwałek, prezes PGZ-etu, podkreślił, że pierwsza faza programu „Wisła”, czyli dostawa dwóch baterii Patriot, w której aktywnie uczestniczą polskie spółki, m.in. dostarczając pojazdy i kabiny dowodzenia, pokazała, ile mogą na niej zyskać krajowe podmioty. – Dzięki budowie tarczy antyrakietowej, której program „Wisła” jest jednym z fundamentów, także polska zbrojeniówka zyskuje nowe kompetencje, co jest możliwe dzięki umowom offsetowym i zagwarantowanemu transferowi technologii od takich firm jak Raytheon Technologies czy Lockheed Martin. To nie tylko konkretne rozwiązania, lecz także wymiana doświadczeń i współdziałanie przy dużych programach o znaczeniu globalnym – komentował Sebastian Chwałek. – Patrząc na pierwsze dwie baterie Patriot dla polskich sił zbrojnych, widać namacalne dowody na ich polonizację. W kolejnych bateriach stopień polonizacji będzie jeszcze większy – zadeklarował.

Fakt, że współpraca w ramach I fazy „Wisły” była bardzo korzystna dla polskich firm, podkreślili również Amerykanie. – Dzięki niej firmy z sektora obronnego dołączyły już do grona globalnych dostawców systemu Patriot i pozyskały kompetencje w zakresie utrzymania oraz serwisowania systemu – powiedział John D. Green, dyrektor odpowiedzialny za globalne rozwiązania Patriot na Europę i Indo-Pacyfik w Raytheon Technologies. – W drugiej fazie programu „Wisła” będziemy kontynuować i pogłębiać współpracę z polskim przemysłem zbrojeniowym oraz realizować transfer technologii, obejmujący LTAMDS – jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie radarów w systemach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – zakończył.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: sierż. Aleksander Perz, Leszek Chemperek CO/MON

dodaj komentarz

komentarze


Weterani i bokser „Master”
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Hiszpański palimpsest
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sprawa katyńska à la española
Cena wolności
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
V Korpus z nowym dowódcą
Kurs z dzwonem
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Głos z katyńskich mogił
Odstraszanie i obrona
Ogień w podziemiu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Święto wojskowego sportu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Jak wyszkolić pilota F-16?
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO