moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne baterie „Wisły”

Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Częścią kontraktu ma być offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych.

Zapytanie ofertowe jest w zasadzie formalną prośbą do amerykańskich władz o wyrażenie zgody na sprzedaż danego uzbrojenia i określenia jego maksymalnej ceny. O tym, że Ministerstwo Obrony Narodowej złożyło amerykańskim władzom Letter of Request, poinformował 24 maja w mediach społecznościowych minister Mariusz Błaszczak. – Ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej „Wisła”. Podpisałem zapytanie ofertowe, Letter of Request, dotyczące pozyskania 6 baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków – napisał dziś na Twitterze szef resortu obrony narodowej.

Podpisany przez ministra obrony dokument dotyczy pozyskania trzech dywizjonów składających się z sześciu baterii przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, radarów dookólnych LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor), systemów dowodzenia i łączności oraz pocisków rakietowych PAC-3 MSE.

W ramach programu „Wisła” polska armia chce pozyskać 8 baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot, zdolnych zwalczać cele – statki powietrzne oraz rakiety manewrujące i balistyczne – oddalone o około 100 kilometrów.

W 2018 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało się podzielić program „Wisła” na dwie fazy. Pierwszy etap zakładał kupno 2 baterii Patriotów w dostępnej wówczas konfiguracji (czyli MIM-104F Patriot PAC-3+ Post-Deployment Build 8). W ramach drugiego etapu SZ RP mają pozyskać zestawy w oczekiwanej przez wojsko konfiguracji docelowej – nie tylko z nowoczesnym, sieciocentrycznym systemem dowodzenia IBCS, ale przede wszystkim z nowymi radarami dookólnymi.

Podpisany w marcu 2018 roku kontrakt na dostawę dwóch baterii Patriot to największa – ze względu na koszt wynoszący aż 4,75 mld dolarów – umowa zbrojeniowa polskiej armii po 1989 roku. Złożone zapytanie ofertowe dotyczące drugiej fazy „Wisły” przewiduje zakup 6 baterii wraz z nowoczesnymi radarami LTAMDS. To oznacza, że finansowy rekord z 2018 roku zostanie pobity.

Kontraktowi (szacowanemu na kilkadziesiąt miliardów złotych) ma towarzyszyć offset obejmujący transfer najnowocześniejszych technologii radarowych i teleinformatycznych. – W ramach II fazy programu „Wisła” przewidujemy zawarcie umowy offsetowej na pozyskanie technologii związanych z systemami radiolokacyjnymi obejmującymi radary LTAMDS oraz systemami dowodzenia – potwierdza ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział dzisiaj również, że w najbliższym czasie Polska poprosi amerykański rząd o zgodę na sprzedaż kolejnego uzbrojenia. – Za chwilę przedstawimy także zapytanie dotyczące dostaw kolejnych dywizjonów Himars – ujawnił minister w wywiadzie telewizyjnym.

W 2019 roku MON podpisał wartą 414 mln dolarów umowę na dostawę jednego dywizjonu tych wyrzutni, którymi można zwalczać cele oddalone nawet o 300 km. Teraz planowany jest zakup kolejnych. Ilu? Tego na razie MON nie ujawnia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt. Alexandra Shea / US Army

dodaj komentarz

komentarze


B9 stawia na solidarność
 
Śladem profesjonalistów
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Topaz dla Bułgarii
Gurkhowie. Najdzielniejsi z dzielnych
Narada przed szczytem NATO
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Sojuszniczy ogień na poligonie w Nowej Dębie
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Anakonda na Bałtyku
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Żegnali ich kamieniami w bukietach
New Face of the Military
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
WOT i „Anakonda”
Finlandia w NATO
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Słowa jak pociski
Koreańskie czołgi dotarły do Gdyni
Nowy wymiar wojska
Kolejne VISy i Groty
Najsprawniejsi wieloboiści
Polska wśród światowych liderów
Ukryją się w Berberysach
Razem gotowi na wszystko
Cegiełka na morzu
Orka startuje!
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Wojsko poza schematem
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
„Nasze granice w Monte Cassino”
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Nowy regulamin dla żołnierzy
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Włosi na straży polskiego nieba
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Pamiętajmy o weteranach
Pięć razy więcej amunicji z polskich zakładów
Pół wieku w zespole
Bez szklanego sufitu
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Drugie miejsce triatlonistek na wojskowym czempionacie
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Gortat Team vs Wojsko Polskie – mecz ponownie w Łodzi
Do końca walczył z tyranią
Maszerowali, lecz nie ginęli
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Mieczniki do aneksu
Polska osią wschodniej flanki NATO
Pucharowe regaty udane dla kajakarzy CWZS-u
Powalcz o nagrodę w konkursie im. Rejewskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO