moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski wkład w „Wisłę”

Polska Grupa Zbrojeniowa wyprodukowała dla koncernu Raytheon Technologies komponenty przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu, w które będą wyposażone dwie baterie systemu Patriot przeznaczone dla Sił Zbrojnych RP i oznaczone kryptonimem „Wisła”. Chodzi o 16 wyrzutni M903, a także dziewięć mobilnych warsztatów logistycznych.

Podpisana w marcu 2018 roku umowa w sprawie pierwszej fazy programu „Wisła” zakłada dostarczenie Siłom Zbrojnym RP dwóch baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych Patriot (w Wojsku Polskim będą one nosić kryptonim „Wisła”). Choć za wyprodukowanie broni odpowiedzialny jest amerykański koncern Raytheon Technologies, to część z jej kluczowych podzespołów ma powstać w Polsce. W tym celu powołano konsorcjum PGZ-Wisła, które zobowiązało się do wyprodukowania w ramach umów podwykonawczych nie tylko mobilnych węzłów łączności i różnego typu specjalistycznych kabin, lecz również pojazdów do transportu rakiet i 16 wyrzutni M903 wraz z przeznaczonymi dla nich ciężarówkami.

Trzy dni temu Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że podległe jej spółki dostarczyły firmie Raytheon Technologies, producentowi Wisły, wszystkie zamówione przez niego wyrzutnie rakietowe M903 oraz warsztaty logistyczne. – PGZ terminowo wywiązała się ze wszystkich umów wykonawczych na rzecz firmy Raytheon, dzięki czemu z optymizmem patrzę na realizację kolejnych etapów tego programu, realizowanych wspólnie z naszym amerykańskim partnerem – powiedział Sebastian Chwałek, prezes PGZ SA.

Przedstawiciele PGZ oraz koncernu Raytheon Technologies podkreślają, że pracują nad zacieśnianiem współpracy w ramach II fazy programu „Wisła”, która – przypomnijmy – zakłada pozyskanie przez SZRP sześciu kolejnych baterii Patriotów. Polska wysłała w tej sprawie oficjalne zapytanie ofertowe do rządu amerykańskiego w maju 2022 roku.

Współpraca PGZ i Raytheon Technologies ma dotyczyć m.in. najnowocześniejszych radarów amerykańskiej firmy o nazwie LTAMDS – Lower Tier Air and Missile Defense Sensor. – Zdaliśmy sobie sprawę, jak kluczowa jest współpraca z polskimi firmami i z niecierpliwością oczekujemy poszerzenia tych relacji w ramach wsparcia II fazy oraz możliwości, jakie LTAMDS stworzy dla polskiego przemysłu – komentuje Caroline Touchstone, dyrektor polskiego programu przemysłowego w Raytheon Technologies.

Niestety na razie obie strony nie ujawniają, co dokładnie miałaby obejmować współpraca. Eksperci oceniają jednak, że byłaby to doskonała okazja do współprodukcji radarów LTAMDS na potrzeby polskiej armii, a z tym z kolei wiązałby się transfer najnowszych radarowych technologii do polskiego przemysłu.

Konsorcjum PGZ-Wisła tworzą: Polska Grupa Zbrojeniowa SA (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola SA , Jelcz sp. z o.o., Mesko SA, Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA, PCO SA, PIT-Radwar SA, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 SA, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA, Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA, Zakłady Mechaniczne Tarnów SA, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 SA i Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 SA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Sgt Amanda Hunt/US Army

dodaj komentarz

komentarze


Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Od cyberkursu po mundurówkę
Marynarz w koreańskim tyglu
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Chunmoo trafią do Gostynina
Zbrodnia i kłamstwo
Armia na kryzys
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wojsko testuje systemy antydronowe
Miecz w ręku NATO
Twarde na poligonie
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Psiakrew, harmata!
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Kadeci na start
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Wojna sześcioosobowych armii
Wielkie serce K9
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Pierwsze loty
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Wypadek w PKW UNIFIL
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Rosomaki na lądzie i morzu
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
„Kryzys” na AWL-u
Zasiąść za sterami Apache’a
Bądź bezpieczny w sieci
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Rzeźnik w rękach GROM-u
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Początek wielkiej historii
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ochrona w gotowości
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Zbrodnia bez kary
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pasja i fart
NATO i USA o Iranie
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Debata o bezpieczeństwie
Fińska armia luzuje rygory
Groźny incydent w Libanie
Syndrom Karbali
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Adaptacja i realizm
Pirania zdała egzamin

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO