moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Flota Bayraktarów w komplecie

24 Bayraktary TB2 – tyle od dzisiaj liczy flota tureckich dronów w Wojsku Polskim. W 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych odbyła się uroczystość przyjęcia ostatniego, czwartego zestawu rozpoznawczo-uderzeniowych bezzałogowców. Z tego sprawdzonego w boju uzbrojenia korzysta już ponad 40 państw.

Wart 270 mln dolarów kontrakt na dostawę do Wojska Polskiego czterech zestawów Bayraktarów TB2 (każdy komplet to sześć statków powietrznych) oraz przeznaczonej do nich amunicji został zawarty w maju 2021 roku. Rok później do Polski trafił pierwszy z zestawów. Zgodnie z umową dostawy miały zostać zrealizowane do końca 2024 roku.

Dzisiaj w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu odbyła się uroczystość zakończenia realizacji tego kontraktu. Turecki producent, firma Baykar, przekazał Wojsku Polskiemu czwarty, ostatni zestaw. W jego skład wchodzi m.in. sześć dronów, trzy naziemne stacje kontroli, uzbrojenie oraz części zamienne. – Te jednostki mogą służyć zarówno jako jednostki bojowe, jak i rozpoznawcze. To mogą być „oczy” dla różnego rodzaju wojsk: dla sił powietrznych, wojsk lądowych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych czy wojsk obrony terytorialnej – mówił Paweł Bejda, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. – Ten sprzęt podnosi gotowość bojową Rzeczypospolitej Polskiej. Bayraktary doskonale sprawdziły się na wojnie w Ukrainie i dobrze, że zostały one zakontraktowane także w Polsce – dodał wiceszef resortu.


Realizacja: Maciej Bąkowski, Maciej Chilczuk/ ZbrojnaTV

– TB2 jest jednym z topowych produktów tureckiego przemysłu zbrojeniowego i jest obecnie w wyposażeniu ponad 40 armii na całym świecie – mówił Haluk Görgün, prezes Agencji Przemysłu Obronnego Turcji. – Są tam z sukcesem wykorzystywane do obrony terytorium i ludzi. Te platformy są także używane np. do detekcji i walki z pożarami, prowadzenia obserwacji czy monitoringu granic – dodał. Jak zaznaczył, TB2 jest także rekordzistą w swojej klasie, jeżeli chodzi o całkowity nalot. Wszystkie użytkowane Bayraktary łącznie spędziły już ponad 800 tys. godzin w powietrzu.

Wraz z zakupem uzbrojenia Polska nabyła także technologię do serwisowania w kraju niektórych elementów bezzałogowców, np. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer. W mirosławskiej bazie trwa budowa odpowiedniej infrastruktury, by móc realizować te zadania. – Technologie dobrze zaimplementowane i wykorzystane przez polski przemysł zbrojeniowy to koło zamachowe gospodarki i realizacja postulatu, by przynajmniej 50 procent środków z budżetu państwa wydatkowanych na uzbrojenie lokowane było w polskim przemyśle – zaznaczył wiceszef resortu obrony. Przypomniał, że całkowite wydatki na obronność wyniosą w tym roku ok. 158 mld zł, co odpowiada 4 proc. PKB. – To ogromny wysiłek polskiego podatnika, dlatego każdą złotówkę oglądamy z każdej strony. Ona musi być dobrze wydatkowana i musi wrócić do polskiego przemysłu – dodał.

Wiceminister Bejda zaznaczył, że zakup Bayraktarów to kolejny krok do utworzenia w Wojsku Polskim odrębnej struktury, która miałaby się zajmować wykorzystaniem dronów na polu walki. – W Ukrainie powstają wojska bezzałogowe, w Korei Południowej powstają wojska bezzałogowe. Wojska NATO widzą, jak bardzo potrzebne są wojska bezzałogowe – powiedział sekretarz stanu. Zaznaczył jednak, że ten rodzaj wojsk to nie tylko maszyny latające, lecz także te, które operują na lądzie oraz w wodzie.

Bayraktar TB2 to maszyny klasy MALE (Medium Altitude - Long Endurance – czyli średniej wysokości i długiego czasu lotu). Opracowane w połowie ubiegłej dekady drony ważą maksymalnie – w zależności od zabieranego uzbrojenia – 650 kg. Mają 6,5 metra długości, 2,2 metra wysokości i skrzydła o rozpiętości 12 metrów. Dzięki silnikowi o mocy około 100 koni mechanicznych osiągają prędkość lotu około 220 km na godzinę.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: Paweł Bejda platforma X, MON platforma X

dodaj komentarz

komentarze

~NICK
1716979800
Brawo Błaszczak.
96-9C-5D-83

Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Pieta Michniowska
Inwestycje w bezpieczeństwo
Trudne początki polskich bombowców
Rakietowcy na Hawajach
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wyścig snajperów
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Ostatnia niedziela…
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
„Albatros” dozbrojony
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Wojsko stawia na „armię talentów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Paliwowy krwiobieg NATO
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
MON i MSZ o szczycie NATO
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Azjatycka szansa
Święto wojska pod hasłem SAFE
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Salto mortale komandosa
Wsparcie ma znaczenie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Kajakiem na światowe podium
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Gen wojownika
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Odnaleziono „Roja”
Pierwszy krok do Invictusa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Spadochronowy triumf
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Triumf wojskowych lekkoatletów
Baobaby docierają do wojska
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Innowacje z PERUNA
Test w stratosferze
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
PKW Irak zostaje w Jordanii
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Jelcze z Raciborza
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Odniesione w walce rany łączą
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Marzenia częściowo spełnione
Jak obronić się przed dronami?
Pancerne starcie
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Śmierć w sercu Azji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO