moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Słynne Bayraktary w Wojsku Polskim

Rozpoczynamy proces wyposażania jednostek wojskowych w Bayraktary. To drony, które z jednej strony wykonują misje rozpoznawcze, a z drugiej są gotowe również do wykonywania misji uderzeniowych – mówił dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w uroczystym przekazaniu żołnierzom z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych pierwszego zestawu tureckich bezzałogowców.

Mają 6,5 metra długości, 2,2 metra wysokości, skrzydła o rozpiętości 12 metrów i ważą maksymalnie 650 kilogramów – w zależności od typu i ilości uzbrojenia oraz specjalistycznego wyposażenia. W powietrzu, zależnie od wagi ładunku i ilości paliwa, mogą spędzić nawet 27 godzin, osiągając przy tym maksymalną wysokość lotu ponad 8 tys. metrów. Dziś Wojsko Polskie otrzymało nowy typ bezzałogowców – Bayraktar TB2, turecką konstrukcję klasy MALE (Medium Altitude – Long Endurance), czyli średniej wysokości i długiego czasu lotu.

 

Skuteczny jak Bayraktar

Pierwszy zestaw bezzałogowców (składa się on z sześciu statków powietrznych, trzech mobilnych stacji kontroli, radarów SAR oraz zapasu części zamiennych) otrzymali żołnierze z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych. W uroczystym przekazaniu broni wziął udział wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Nie ma nowoczesnego wojska bez uzbrojonych dronów. Bayraktary są to drony, które z jednej strony wykonują misje rozpoznawcze, a z drugiej są gotowe do wykonywania również misji uderzeniowych – podkreślał wicepremier. Dodał, że na zakup tureckich bezzałogowców rząd zdecydował się jeszcze przed wojną w Ukrainie, podczas której Bayraktary wykazały się dużą skutecznością bojową. – Mówiono nam, szczególnie opozycja, że to jest broń, z której nie będziemy mieć korzyści. To, co dzieje się w Ukrainie wskazuje, że mieliśmy rację, że jest to broń skuteczna – podkreślał Mariusz Błaszczak.


Grafika: PZ

Wicepremier zapewnił także, że polska armia jest już właściwie gotowa do wprowadzenia tureckich dronów do służby liniowej. Żołnierze z 12 Bazy w Mirosławcu przeszli już bowiem w Turcji cały cykl niezbędnych do tego szkoleń i kursów. Pozostało już tylko przeprowadzić testy odbioru końcowego przekazanego Polsce zestawu.

Bomby i systemy rozpoznawcze

Jakie Bayraktary mają możliwości bojowe? Tureckie drony, które będą pierwszą w SZ RP konstrukcją klasy MALE, mogą zabrać ze sobą 150 kg bomb i rakiet (instalowanych na czterech węzłach uzbrojenia). Polska kupiła do TB-2 dwa typy naprowadzanych na cel laserowo bomb szybujących MAM (mini akıllı mühimmat), model MAM – L oraz MAM-C. Pierwsza waży 22 kg i ma zasięg około 16 km, a druga waży około 6,5 kg i umożliwia rażenie celów z odległości około 8 km.

Jeśli chodzi o systemy rozpoznawcze, to turecki producent podkreśla, że dostosowuje je do konkretnych oczekiwań odbiorców. Jakie były polskie oczekiwania? – Nasze drony są wyposażone w radary SAR, czyli mogą prowadzić rozpoznanie w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak np. mgła, zarówno w dzień i w nocy. Mają również głowice optoelektroniczne L-3 Wescam, czyli jedne z najlepszych głowic optoelektronicznych na świecie – wyjaśnia ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia.

Polska otrzyma jeszcze trzy zestawy dronów Bayraktar TB2. Mają zostać dostarczone do końca 2024 roku. To oznacza, że Siły Zbrojne RP będą dysponować w sumie 24 tureckimi bezzałogowcami.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
 
Zamiana po włosku
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Zielone światło dla Barbary
„Avenger” na Monte Cassino
Lekcje z frontu
Nowy szef CWCR
Ślubowanie kadetów OPW
Mocny sygnał od NATO
Wojna o porządek świata
Rakietowy szach
Roszady personalne w PGZ-ecie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Air Show ’25 – do zobaczenia
Abramsy pod dobrą opieką
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Spadochroniarze na Podlasiu
Invictus w zimowym stylu
Cud w Trewirze
Szczury Pustyni dotarły do Polski
W rezerwie pasywnej będą oceny
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Którą drogą do armii?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Lista trupich główek
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zimowy sprawdzian podchorążych
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Śnieg może być groźną bronią
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Zachód przeciwko „korsarzom”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Szef MON-u w Brukseli
Nowoczesna łączność dla armii
Rusza kwalifikacja wojskowa
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwszy skok
Offset dla „Wisły”
Dobrowolsi – czas start!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO