moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gwiazdy sportu dają lekcję

Mistrzyni Europy w pływaniu, medaliści mistrzostw świata w dżudo, utytułowani lekkoatleci w roli trenerów podchorążych. Wszystko za sprawą projektu „Trenuj z mistrzem”. Akademia Wojsk Lądowych zaprosiła gwiazdy wojskowego sportu, by poprowadziły zajęcia ze studentami. – To okazja, żeby zaszczepić w podchorążych miłość do sportu. W wojsku to bardzo ważne – mówią władze uczelni.

Na zaproszenie AWL-u do Wrocławia przyjechało pięciu utytułowanych polskich sportowców, żeby przeprowadzić treningi z podchorążymi. – Chcieliśmy, aby spotkanie z mistrzami zainspirowało podchorążych do trenowania różnych dyscyplin sportu – mówi ppłk Marek Kociuba, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego i Sportu Akademii Wojsk Lądowych.

 

REKLAMA

Na bieżni, matach i na basenie

„Jeśli nie ćwiczysz, nie zasługujesz na wygraną” – to dewiza, którą wrocławska uczelnia wpaja swoim podopiecznym. Do projektu „Trenuj z mistrzem” zgłosiło się więc ponad stu podchorążych różnych roczników i kierunku studiów. A ich instruktorami zostali utytułowani zawodnicy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Pływaczki – st. szer. Alicja Tchórz i st. szer. Dominika Sztandera – wielokrotne medalistki mistrzostw Europy i Polski prowadziły zajęcia na basenie. Na matach podchorążowie trenowali pod okiem dżudoków: kpr. Agaty Ozdoby-Błach olimpijki, wielokrotnej medalistki mistrzostw świata, Europy i Polski, oraz st. szer. Damiana Szwarnowieckiego, wielokrotnego medalisty mistrzostw świata, Europy i Polski. Podchorążych, którym bliższa jest lekkoatletyka, trenowała st. szer. Joanna Linkiewicz, sprinterka specjalizująca się w biegu na 400 m i 400 m przez płotki. Zawodniczka dwukrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich (w Rio de Janeiro i Tokio), jest wicemistrzynią Europy i świata, brązową medalistką Halowych Mistrzostw Europy oraz wielokrotną mistrzynią Polski.

Zajęcia odbywały się w hali sportowej AWL-u. Na początek była rozgrzewka, a potem studenci rozpoczęli treningi pod okiem mistrzów. Podczas ćwiczeń mogli porozmawiać ze sportowcami, dopytywać o ich karierę i plany. Ale przede wszystkim mieli okazję prosić o rady, np. w sprawach technicznych związanych z dyscypliną sportową czy dotyczące diety. – Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zwłaszcza w wojsku. Bez dobrej kondycji nie moglibyśmy dobrze wykonywać naszych zadań – mówiła st. szer. Alicja Tchórz. – Podobnie jak podchorążowie, jesteśmy żołnierzami i może nasze osiągniecia będą dla nich dodatkową zachętą do uprawiania sportu – dodała polska pływaczka. Podczas treningów st. szer. Tchórz zwracała szczególnie uwagę na technikę wykonywania zadań. A swym podopiecznym przypominała, że najważniejsza jest systematyczność.

Żołnierz powinien umieć walczyć wręcz

Z dużym zaangażowaniem podeszli do treningu także podchorążowie, którzy wybrali dżudo. Na matach starali się perfekcyjnie wykonywać wszelkie zademonstrowane wcześniej pady, rzuty i chwyty podczas walki w parterze i nie tylko. – Każdy żołnierz powinien umieć walczyć wręcz. Podczas wykonywania zadań bojowych może się przecież zdarzyć, że będzie musiał toczyć walkę bez używania broni – mówił st. szer. Damian Szwarnowiecki. Również on podkreślał wagę sprawności fizycznej wojska. – Jest tyle dyscyplin sportowych, że każdy z tych młodych ludzi może wybrać jakąś dla siebie – zachęcał dżudoka, m.in. mistrz Europy juniorów. Początkującym przypominał, że w tej dyscyplinie, bardzo ważne jest, aby siłę włożoną przez przeciwnika oraz jego wagę wykorzystać przeciwko niemu.

St. szer. Szwarnowiecki brał już udział w wielu przedsięwzięciach organizowanych przez wojsko. Swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami walki dzielił się m.in. z uczestnikami spotkań z cyklu „Samoobrona kobiet”, które były organizowane na terenie Dolnego Śląska.


Film: Bogusław Politowski, Maciej Bąkowski/ Zbrojna TV

Pomysł treningów przypadł do gustu podchorążym. – Choć z mistrzyniami, które dzisiaj odwiedziły nas na pływalni, miałam kontakt już kilka razy, to nadal każde spotkanie, każda ich uwaga, sugestia czy podpowiedź są dla mnie bardzo cenne. To przecież wspaniałe pływaczki, które mają ogromną wiedzę o tej dyscyplinie – mówiła szer. pchor. Kinga Przybysz, studentka pierwszego roku, która od kilku lat trenuje pływanie. Jej zdaniem takie spotkania są nieocenione zwłaszcza dla tych podchorążych, którzy dopiero zaczynają pływackie szkolenie.

Projekt „Trenuj z mistrzem” cieszył się tak dużym zainteresowaniem studentów, że już w marcu planowane jest kolejne przedsięwzięcie tego typu. Ideę wspiera również kierownictwo Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którego jednym z zadań jest propagowanie sportu w służbie wojskowej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Mundury w linii... produkcyjnej
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
25 lat w NATO – serwis specjalny
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
NATO on Northern Track
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Italii, za wolność waszą i naszą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zachować właściwą kolejność działań
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Głos z katyńskich mogił

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO