moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojska OT rozwijają projekt K9

Wykrywanie grup dywersyjnych przeciwnika, poszukiwanie utraconego personelu wojskowego i osób zaginionych m.in. na terenie katastrof budowlanych. W takim zakresie będą się szkolić grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami w nowym ośrodku szkoleniowym. Specjalistyczna placówka WOT powstanie w Kuźni Raciborskiej.

O utworzeniu pierwszego w Polsce Wojskowego Ośrodka Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych zdecydował minister obrony Mariusz Błaszczak. Zgodnie z zatwierdzoną przez szefa resortu obrony koncepcją, ośrodek ma powstać w Kuźni Raciborskiej na Śląsku, a za stworzenie nowej placówki będzie odpowiedzialna 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. To właśnie w składzie tej brygady działa pierwsza w WOT etatowa grupa poszukiwawczo-ratownicza z psami kontraktowymi. – Decyzja o utworzeniu ośrodka jest krokiem milowym w budowaniu nowej zdolności WOT. Bardzo się cieszę, że wszystkie grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami będą mogły szkolić się w jednym miejscu, według jednolitego programu i według tych samych wysokich standardów – mówi koordynatorka projektu st. szer. Monika Krasińska-Ligejka. – Dla nas ważne jest także to, że będzie to pierwsze w naszej armii miejsce, gdzie będą się szkolić całe zespoły, a nie tylko psy – zaznacza.

Dowództwo WOT podaje, że projekt K9 w wojskach obrony terytorialnej formalnie został zapoczątkowany w lipcu 2021 roku, ale już od 2019 roku prowadzono go w formie pilotażowej w 13 BOT. Z początkiem 2022 roku programy pilotażowe rozpoczęły się w kolejnych brygadach. Do końca 2025 roku DWOT planuje utworzyć 20 grup poszukiwawczo-ratowniczych. – Projekt K9 to kolejny przykład budowania w wojskach OT kompetencji tzw. podwójnego zastosowania. Grupy poszukiwawczo-ratownicze z psami wspierają system zarządzania kryzysowego w czasie pokoju, ale również zwiększają zdolności WOT i całych sił zbrojnych do działania w czasie kryzysu i wojny – zaznacza gen. dyw. Maciej Klisz, dowódca WOT.

REKLAMA

Pionierskie rozwiązanie

– Będziemy rozwijać zdolności grup poszukiwawczo-ratowniczych, w składzie których służą nawigatorzy, planiści, przewodnicy i ich zwierzęta, do działania w warunkach konfliktu zbrojnego. GPR-y będą się specjalizować w poszukiwaniu utraconego personelu wojskowego na terenach zielonych: lasach i jeziorach, a także w zniszczonym bombardowaniami terenie miejskim. Będą także wykrywać grupy dywersyjne przeciwnika – wymienia Monika Krasińska-Ligejka, współautorka koncepcji K9 w WOT.

 

Żołnierze WOT z GPR będą także przygotowani do działania w sytuacjach kryzysowych, np. podczas poszukiwań osób zaginionych w trudno dostępnym terenie, również w miejscach, gdzie doszło do katastrofy budowlanej. – Będziemy szkolić nasze psy w specjalności gruzowiskowej. W naszym ośrodku, w Kuźnicy Raciborskiej, ma powstać sztuczne gruzowisko, gdzie zespoły z psami ćwiczyć się będą w poszukiwaniu zaginionych i uwięzionych pod gruzami ludzi – wyjaśnia Krasińska-Ligejka. Dodaje także, że tworząc koncepcję specjalistycznego ośrodka, wzorowała się na rozwiązaniach przyjętych np. w Państwowej Straży Pożarnej, a także na zasadach obowiązujących w siłach zbrojnych Norwegii czy Izraela. Duży wpływ na rozwój projektu K9 w WOT ma także wojna w Ukrainie. – Działania wojenne toczą się w miastach, gdzie bombardowane i ostrzeliwane są budynki cywilne. Dlatego to szczególnie ważne, by posiadać zdolności do poszukiwania i ratowania poszkodowanych w takich właśnie warunkach. Trzeba przyjąć, że w rejon działań wojennych szybciej dostanie się grupa wojskowa, aniżeli specjaliści ze straży pożarnej. A czas dla poszkodowanych w takich wypadkach ma kluczowe znaczenie – zaznacza Monika Krasińska-Ligejka.

Basen i bieżnia dla psów

Ośrodek Szkolenia Specjalistycznego Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych w Kuźni Raciborskiej będzie podlegać 13 Śląskiej BOT. Ruszyły już prace remontowo-budowlane. Obecnie trwa remont dachu, niebawem zostaną także wydzielone pomieszczenia, w których znajdzie się punkt weterynaryjny, sale treningowe dla psów i baza noclegowa dla żołnierzy z GPR-ów. W ośrodku powstanie także miejsce odpoczynku i regeneracji dla psów. Będzie np. bieżnia wodna, gdzie czworonogi będą się mogły regenerować po ciężkim treningu. Największym wyzwaniem dla komendy OSS GPR będzie wybudowanie sztucznego gruzowiska. W tego rodzaju obiekcie znajdą się różnego rodzaju tunele podziemne i zapadliska. Psy i ich przewodnicy będą ćwiczyć poszukiwanie poszkodowanych, poruszając się w ciemności lub na niestabilnym podłożu.

Zgodnie z zatwierdzoną koncepcją, ośrodek rozpocznie działalność w 2024 roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Wiedza ratuje życie
Jak rozbito więzienie w Końskich
AW149 wkrótce „made in Poland”
Szef SKW na czele komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Więcej niż szkolenie TCCC
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Policjanci szkolą wojsko
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Pokazali swoją siłę
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zaprojektuj mural o powstaniu
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kremlowska wirtualna korekta
Terroryści na lotnisku
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Pamiętamy o bohaterach D-Day
„Baltops” – moc na Bałtyku
Equipment Tailored to the Needs
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Ratownicy na medal
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
„Czarownice” nad Londynem
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Dzień, który zmienił bieg wojny
„Pierwsza Drużyna” na start
O bezpieczeństwie w Białymstoku
AWACS-y dostarczone
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
„Osiodłać krowę”
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Ameryka daje wsparcie
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Inwestycja potrzebna jak tlen
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Latający radar
Gortat Team vs drużyna NATO
Sprawcy powinni zostać należycie ukarani
Przesmyk w grze
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO