moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać

Wojna w Ukrainie skupiła uwagę wszystkich państw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo swoich obywateli na tematyce obronności. Rosnące wydatki na ten cel i idąca za nimi – tak jak w przypadku Polski – dynamiczna i głęboka modernizacja sił zbrojnych jest odpowiedzią na zagrożenia, które niesie dzisiejsza geopolityczna rzeczywistość.

Dlatego tak ważne są inicjatywy takie jak Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Dzięki temu wydarzeniu możemy w jednym miejscu i czasie zobaczyć wszystkie techniczne i technologiczne elementy niezbędne do budowy spójnego i efektywnego systemu bezpieczeństwa – zarówno w ujęciu lokalnym, jak i globalnym.

 

Liczby mówią same za siebie

Zeszłoroczne – jubileuszowe – targi kieleckie były wielkim sukcesem, nie tylko dla rodzimego sektora zbrojeniowego, prezentującego m.in. sprzęt, który tak znakomicie sprawuje się w Ukrainie, ale też dla samej Polski. Pokazaliśmy, że jesteśmy konkurencyjni i innowacyjni – że nie tylko mamy wizję, lecz także potrafimy sprawnie ją realizować, m.in. w obszarze przemysłu zbrojeniowego.

Dziś tą wizją jest 300-tysięczna armia, dobrze wyszkolona i uzbrojona w nowoczesny sprzęt – na tym właśnie polega odpowiedzialność za kraj i jego mieszkańców. Ustawą o obronie ojczyzny zreformowaliśmy system rekrutacji i finansowania. Już teraz mamy ponad 176 tys. żołnierzy i ta liczba cały czas rośnie, równolegle intensywnie nasycamy siły zbrojne nowoczesnym sprzętem. W 2022 roku na modernizację techniczną wydaliśmy łącznie 27 mld zł, zgodnie z planami w 2023 roku wydatki na ten cel wyniosą prawie 100 mld. Co najważniejsze, w kolejnych latach chcemy utrzymać tę tendencję, ponieważ na bezpieczeństwie nie można oszczędzać.

Ponad 700 firm z 36 krajów zadbało o to, by tegoroczne targi również były rekordowe. Dzięki temu MSPO staje się platformą umożliwiającą zapoznanie się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami i konstrukcjami z całego świata – m.in. z Korei Południowej, która jest państwem ramowym tegorocznego MSPO, i Stanów Zjednoczonych. Należy tu podkreślić, że to właśnie sprzęt pozyskiwany z tych krajów stanowi podstawę procesu modernizacji Sił Zbrojnych RP – a ten jest bezprecedensowy.

Pozyskujemy lub już pozyskaliśmy nowe czołgi, transportery opancerzone, systemy rakietowe, artyleryjskie, śmigłowce szturmowe i wielozadaniowe, samoloty bojowe, okręty wojenne i wyposażenie specjalistyczne. Systematycznie rozwijamy nasze zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Wszystko to realizujemy równolegle z udzielaniem pomocy militarnej Ukrainie. Wzmacniając potencjał bojowy tego kraju do odparcia rosyjskiej agresji, nie tracimy własnych zdolności obronnych, które cały czas rosną.

Strategiczne relacje

Doświadczenia z wojny w Ukrainie pokazały, że aby zbudować kompletny i efektywny system obronny, należy harmonijnie rozwijać wszystkie jego obszary – od wojsk lądowych, przez siły powietrzne, marynarkę wojenną, siły specjalne, po domenę cybernetyczną. Dlatego tak bardzo cieszy fakt, że tegoroczny MSPO wychodzi naprzeciw wszystkim tym oczekiwaniom. Jest to szczególnie ważne z perspektywy krajów takich jak Polska, którym zależy na szerokiej gamie nowoczesnego sprzętu – ma on spełniać najwyższe standardy, ale też trafić do naszej armii szybko i w odpowiedniej liczbie.

MSPO stanowi również doskonałą okazję do kompleksowego zaprezentowania przedstawicielom zagranicznego przemysłu obronnego oraz sił zbrojnych planów i dokonań polskiego przemysłu obronnego, którego produkty są tak bardzo doceniane w Ukrainie. To jest również duża szansa na nawiązanie kontaktów gospodarczych i budowanie strategicznych relacji przemysłowych.

Jednocześnie wydarzenia takie jak MSPO popularyzują tematykę obronności i bezpieczeństwa, a rosnąca społeczna świadomość i poczucie współodpowiedzialności za globalne bezpieczeństwo są teraz tym, czego – zwłaszcza w NATO – bardzo potrzebujemy.

Mariusz Błaszczak , minister obrony narodowej

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
„Albatros” dozbrojony
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Azjatycka szansa
Z prądem i pod prąd
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Coraz więcej Alpha Scramble
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Trudne początki polskich bombowców
W hołdzie powstańcom warszawskim
Wieńce dla pomordowanych na warszawskiej Woli
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Jak obronić się przed dronami?
Abordaż z polskim wsparciem
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Morska parada 15 sierpnia
Nowe wyrzutnie dla polskiego wojska
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
MON i MSZ o szczycie NATO
PGZ o koalicji antybalistycznej
Wsparcie ma znaczenie
Co zobaczymy na defiladzie w Święto Wojska Polskiego?
Legion Medyczny na poligonie
Szachownica na Wisłostradzie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PKW Irak zostaje w Jordanii
Produkcja Husarzy nie zwalnia tempa
Kolejny rosyjski samolot przechwycony nad Bałtykiem
Odnaleziono „Roja”
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Paliwowy krwiobieg NATO
Lubawa wyposaży saperów
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Kolejna prowokacja nad Bałtykiem
Od arkusza blachy do gotowego Miecznika
Młodzi medycy na poligonie
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Walka, entuzjazm i nadzieja
MON informuje o formowaniu 8 DPAK
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Gorący lipiec PKW Łotwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO