moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowa ustawa dla Wojska Polskiego

O swoje bezpieczeństwo i o swoją wolność musimy przede wszystkim zadbać my sami. Potrzebujemy do tego odpowiednich rozwiązań, a jednym z nich jest sprawnie działająca i nowoczesna polska armia – powiedział prezydent Andrzej Duda. Dziś w Pałacu Prezydenckim zwierzchnik Sił Zbrojnych RP podpisał ustawę o obronie ojczyzny.

Ustawa o obronie ojczyzny nie tylko kompleksowo porządkuje prawo dotyczące polskich sił zbrojnych i obronności, lecz także wprowadza nowe mechanizmy i rozwiązania, które mają unowocześnić polską armię, odtworzyć system rezerw i zwiększyć atrakcyjność służby. Zastąpi ona 14 innych ustaw, w tym: o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej, służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, dyscyplinie wojskowej, przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP.

Dziś w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz kadry kierowniczej Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod dokumentem.

W swoim przemówieniu zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 roku podkreślał: „Na armii nie wolno oszczędzać, armia kosztuje całe społeczeństwo, kosztuje podatników, ale jest to konieczne. […] Musimy mieć siły godne 40-milionowego kraju w środku Europy, o trudnym położeniu geograficznym. Mamy świetnych sojuszników, ale obronić musimy się także sami”. – To przesłanie jest kluczowe dla naszej działalności. Niesieni więc słowami prezydenta Kaczyńskiego od początku mieliśmy świadomość, że o swoje bezpieczeństwo, wolność musimy przede wszystkim zadbać sami, aby Rzeczpospolita trwała na mapie świata i Europy, by trwała dla przyszłych pokoleń, musimy mieć sprawnie działającą polską armię – mówił prezydent. Andrzej Duda podkreślał, że „testament Lecha Kaczyńskiego” jest od kilku lat realizowany. Przypomniał o zwiększaniu gotowości i sprawności bojowej wojska, sukcesywnym zwiększaniu liczebności sił zbrojnych, odtwarzaniu jednostek na wschodzie kraju, zakupach broni i sprzętu, powołaniu wojsk obrony terytorialnej i o coraz większej ilości sił sojuszniczych w Polsce.

– Te wszystkie działania są jednak realizowane z głębokim poczuciem, że Wojsko Polskie potrzebuje więcej. Zastanawialiśmy się więc, co zrobić, by zamierzenia rozbudowy i wzmacniania polskich sił zbrojnych realizować sprawniej. Wniosek był jeden: nie możemy funkcjonować według zasad skrojonych pod inny ustrój i w innych czasach. Potrzebujemy rozwiązania na miarę samodzielnej armii i suwerennej Polski. Dlatego została podjęta decyzja o przygotowaniu tej ustawy – mówił prezydent. Jednocześnie zaznaczył, że nie jest to akt prawny, który powstał w konsekwencji ataku Rosji na Ukrainę. – Ta ustawa powstała znacznie wcześniej, dlatego że przewidywaliśmy, iż może to nastąpić. W przyszłości my sami możemy stać się kolejnym celem imperialnej Rosji. Wierzę, że ustawa będzie realizowana z powodzeniem – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Jarosław Kaczyński, wicepremier ds. bezpieczeństwa, przyznał, że ustawa o obronie ojczyzny stwarza podstawy do rozbudowy polskiej armii, „która będzie w stanie odeprzeć nawet najgroźniejsze ataki”. – Znajdujemy się w szczególnej sytuacji. Wojna, podczas której Ukraina broni niepodległości terytorialnej swojego państwa, ma znaczenie także dla Europy i całego świata. Wyznacza początek niestabilnych czasów, w których kwestie bezpieczeństwa – zawsze ważne w polityce odpowiedzialnych państw – stają się sprawą absolutnie dominującą. Aby Polska żyła, mogła się rozwijać, miała piękną przyszłość, musimy być bezpieczni wobec wydarzeń, jakie widzimy na Ukrainie – mówił Kaczyński.

Podpis prezydenta kończy prace nad ustawą, co oznacza, że niebawem wojsko czekają spore zmiany. Liczący ponad 820 artykułów akt prawny zmieni nie tylko warunki służby żołnierzy, lecz także kwestie rekrutacji, modernizacji i finansowania armii. Wprowadzone rozwiązania mają unowocześnić siły zbrojne, odtworzyć system rezerw i zwiększyć atrakcyjność służby. Ustawa zwiększa nakłady na obronność (wydatki na poziomie 3% PKB już od 2023 roku), wprowadza nowe rodzaje służby, stopień starszego szeregowego specjalisty, a także zasadę awansów liniowych. Znalazły się w niej również korzystne dla żołnierzy zapisy dotyczące zakwaterowania oraz służby podchorążych.

Ustawa wejdzie w życie 30 dni od dnia ogłoszenia. Szybciej mają zacząć obowiązywać przepisy dotyczące np. reformy wojskowej administracji. W Ministerstwie Obrony Narodowej pracują już zespoły odpowiedzialne za przygotowanie projektów rozporządzeń, w których zostaną określone szczegóły przyjętych zmian.

Założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny poznaliśmy w październiku 2021 roku. Pod koniec lutego tego roku rządowy projekt został skierowany do prac w parlamencie. 12 marca ustawę uchwalił Sejm (za jej przyjęciem opowiedziało się 450 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się pięć osób), a wczoraj, 17 marca ustawę poparli wszyscy senatorowie, którzy wzięli udział w głosowaniu.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Adrian Staszewski, Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1647618360
Nowoczesna armia to taka która nie broni swojego nieba na bliskich dystansach archaicznymi działkami 2x23mm i nie wybiera RPG przez 15lat.
55-A7-E3-9B

Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Torami po horyzont
Arktyka pod lupą NATO
Gorąco wśród lodu
Polska poza konwencją ottawską
Spluwaczki w nowej odsłonie
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
PGZ szykuje Baobaba na eksport
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Walka o pierwszą dziesiątkę
Sprintem do bobsleja
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
Laboratorium obrony państwa
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Kierunek Rumunia
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Rubio: należymy do siebie
Koniec olimpijskich zmagań
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Chciałem być na pierwszej linii
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Oko na Bałtyk
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Together on the Front Line and Beyond
Cztery lata wojny w Ukrainie
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Desant w Putlos
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Outside the Box
Selonia, czyli łotewski poligon
Debiut skialpinizmu
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Życie pod ostrzałem
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Skromny początek wielkiej wojny
Engineer Kościuszko Saves America
Fenomen podziemnej armii
Arktyczne polowanie NATO
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Finlandia dla Sojuszu
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Partnerstwo dla artylerii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO