moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Murem za polskim mundurem

Najważniejsze jest to, że naród stoi murem za polskim mundurem. Będziemy bronić granicy i nie pozwolimy na to, by Polska została zdestabilizowana – powiedział Mariusz Błaszczak podczas wizyty na Podlasiu. Minister obrony razem z szefami: MSWiA Mariuszem Kamińskim i MSZ Zbigniewem Rauem odwiedził żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących polsko-białoruskiej granicy.

Usnarz Górny to miejsce symboliczne, jeśli chodzi o atak hybrydowy, który rozpoczął się dwa lata temu. Jego celem była destabilizacja Polski. Nie ulega wątpliwości, że działania te były skoordynowane i uzgodnione na Kremlu – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony razem z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem odwiedzili stacjonujących na Podlasiu żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji. Szefowie resortów rozmawiali z dowódcami mundurowych o sytuacji na wschodniej granicy Polski.

– Naszym zadaniem jest ochrona polskiej granicy. Będzie ona chroniona dzięki polskiemu rządowi, który doprowadził do wybudowania tego ogrodzenia – mówił Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej. – Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych już dwa lata temu zdecydował o budowie ogrodzenia. Najpierw była to zapora tymczasowa, zbudowana przez żołnierzy Wojska Polskiego. Dziś jest już to ogrodzenie stałe, wyposażone w urządzenia elektroniczne – wyjaśniał szef MON-u. Podkreślił, że Straż Graniczną w działaniach wspiera 10 tysięcy żołnierzy, którzy są zaangażowani bezpośrednio, albo utrzymywani w gotowości jako tzw. odwody.

REKLAMA

– Trzeba mieć świadomość, że ataki hybrydowe wciąż mają miejsce. Niestety są ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji tych działań i atakują żołnierzy WP i polskich funkcjonariuszy. Najważniejsze jest to, że rząd i naród stoją murem za polskim mundurem – zaznaczył Mariusz Błaszczak. I zapowiedział: – Będziemy bronić polskiej granicy i nie pozwolimy na to, by Polska została zdestabilizowana i doszło do powtórki wydarzeń z 2021 roku.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, zwrócił uwagę na to, że zagrożenia ze strony Mińska i Moskwy cały czas są realne. – W piątek rozpoczynają się manewry armii białoruskiej i wiemy, że będą w nich uczestniczyły wojska Federacji Rosyjskiej. Manewry te są elementem wojny psychologicznej, również wobec Polski i naszych obywateli – stwierdził szef MSWiA. Kamiński podkreślał dobrą współpracę wszystkich służb mundurowych. – Sytuacja jest pełna zagrożeń, ale uporamy się z nimi, tak jak uporaliśmy się z falą nielegalnej migracji – zapewnił. Dodał również, że żołnierze i funkcjonariusze są „przedmurzem Europy i bronią Europy przed chaosem, który chcą im zgotować dyktatorzy z Mińska i Moskwy”.

– Ta zapora za nami stanowi odpowiedź Rzeczypospolitej na agresję rosyjskiego imperializmu – mówił Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że atak hybrydowy na Polskę był jedną z operacji specjalnych zaplanowanych w Moskwie. – Postawiona przez nas zapora jest dziś wschodnią tarczą NATO – stwierdził minister Rau.

Żołnierze od 2021 wspierają Straż Graniczną w odpieraniu ataków hybrydowych prowadzonych przez służby białoruskiego reżimu na wschodnią granicę Polski. Nienaruszalności granicy strzegą pododdziały 16 i 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz powstającej 1 Dywizji Piechoty Legionów. Szef MON-u kilka tygodni temu zdecydował także o powołaniu dodatkowego zgrupowania zadaniowo-szkoleniowego, w którego skład wchodzą żołnierze z wymienionych już jednostek oraz z 17 Brygady Zmechanizowanej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 21 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, WOT, Żandarmerii Wojskowej i wojsk specjalnych.

Wojska pełniące służbę na granicy są wyposażone m.in. w wozy KTO Rosomak, moździerze Rak, czołgi Leopard, zestawy rakietowe Piorun, sprzęt inżynieryjny, rozpoznawczy i bezzałogowce.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Monika Woroniecka, szer. Michał Czornij

dodaj komentarz

komentarze


Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
 
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Odliczanie do przysięgi
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Polska rozdarta przez okupantów
Wirtualna walka na morzu
The Power of Buzdygany Awards
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Trening na awaryjnym lotnisku
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Z pułku w brygadę
RBN o rezultatach szczytu NATO
Przyszłość pod znakiem dronów
16 Dywizja świętuje
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Szef MON-u o planach obrony kraju
Moc Buzdygana
Wojskowe kontrakty w USA
Przysięga w Kolnie
Stawia na dobrą komunikację
Długi marsz na wschód
Plan misji „Air Defender”
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Szwedzi na „Czernickim”
Śladem profesjonalistów
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Wyższe diety za służbę na granicy
Abramsy jadą na ukraiński front
Tak rodziła się konspiracja
Brązowa czwórka podwójna
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Spełnia marzenia
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Lecimy F-35
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Wychodzi poza schematy
Nie uznaje półśrodków
Wojsko pomoże Słoweńcom
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Konsekwentnie dąży do celu
Nie płynie z nurtem
Dwa medale w Budapeszcie
Raki dla podhalańczyków
Polsko-koreańskie rozmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO