moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trudna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią. Ponad 900 żołnierzy jest zaangażowanych w tę operację – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Zwiększenie sił zabezpieczających tereny przygraniczne to konsekwencja dużej liczby migrantów, którzy w ciągu kilku ostatnich tygodni próbowali nielegalnie przedostać się na teren naszego kraju.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że tylko w sierpniu z Białorusi do Polski nielegalnie usiłowało się przedostać ponad dwa tysiące osób. Najgorsza sytuacja jest na Podlasiu. W rejonie miejscowości Usnarz Górny w pasie ziemi niczyjej utknęła grupa kilkudziesięciu Afgańczyków. Wcześniej 100-kilometrowy odcinek granicy został zabezpieczony drutem kolczastym, a do wsparcia funkcjonariuszy Straży Granicznej zostali skierowani kolejni pogranicznicy, a także żołnierze Wojska Polskiego.

– Wojsko Polskie wspiera Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią. Ponad 900 żołnierzy jest zaangażowanych w tę operację – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Są to żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej. Jak wyjaśnia mjr Marek Nabzdyjak, rzecznik prasowy związku taktycznego, o pomoc wojskowych zawnioskował Komendant Główny Straży Granicznej. – Nasze wsparcie polega na wzmocnieniu sił Straży Granicznej, wykonującej zadania w ochronie granicy państwowej. Żołnierze prowadzą patrole piesze i zmotoryzowane – poinformował w komunikacie.

REKLAMA

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej mówił, iż za zaistniałą na granicy sytuację odpowiada Białoruś, która w ten sposób mści się za nałożenie na nią sankcji przez Unię Europejską (ostatnie dotyczyły nasilenia się naruszeń praw człowieka, a także wymuszenie lądowania samolotu, na pokładzie którego znajdował się opozycjonista). – Dostarczenie na granicę migrantów to realizacja ustalonych w Mińsku działań. To nic innego jak próba wywarcia presji na Polskę i inne kraje UE, aby nie działały tak aktywnie i nie wspierały białoruskiej opozycji – powiedział. Dziś na ten temat wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki. – Szczerze współczuję uchodźcom, którzy znaleźli się w niezwykle trudnej sytuacji, ale należy wyraźnie zaznaczyć, że są oni politycznym instrumentem i narzędziem w ręku białoruskiego reżimu Łukaszenki. Polska nie ulegnie temu szantażowi i będzie reagować w sposób stanowczy – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dodał jednak, że „Polska jest gotowa na wpuszczenie kolejnych osób (poza ewakuowanymi z Kabulu Afgańczykami – przyp. red.), jednak bardzo ważną kwestią jest ich właściwa identyfikacja”.

Z podobnymi problemami na granicy mierzą się także służby litewskie oraz łotewskie, które również zdecydowały się nie wpuszczać na teren swoich państw migrantów z terenu Białorusi. Jakub Kumoch, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej poinformował, że jutro na Litwie odbędzie się spotkanie, podczas którego przedstawiciele Polski i Litwy omówią sytuację związaną z kryzysem migracyjnym.

MM

autor zdjęć: Michał Kość/ Forum

dodaj komentarz

komentarze


Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
 
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Border Protection Is a Priority
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Zima, skały i kawalerzyści
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Kolejna prowokacja na granicy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Zielony, żółty czy czerwony?
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Saperzy rozminowują Kłaj
Misja nie tylko wojskowa
Z pomocą dla Libanu
Jak Perun z Piratem
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Jakie zmiany dla podchorążych?
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Polak w szkole boardingu
Przesiadka do klasy premium
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Legionowski szpital niemal gotowy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Rodzeństwo na medal
Hiszpańskie dylematy
Bombardowanie Monte Cassino
Dywizjon 303 w Napoleonie
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Na wolność przez dwa mury
W Brukseli o przyszłości NATO
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Pierwszy krok do zawodowców
Bez AK, ale nadal w walce
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Oczy na wschodnią flankę
W BBN o sytuacji na granicy
Nowe radary dla MW
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
MON: nie wyciekły tajne informacje
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Drony na fali
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Nowa Rada przy prezydencie
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Nowe garaże dla Leopardów
Zbuduj formę na wiosnę!
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Wiedza, która ratuje życie
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Rosomaki będą groźniejsze
Survival w Kosowie
Nauka kruszenia lodu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Zostań wojskowym muzykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO