moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki

Czy polscy piloci F-16 zajmą się szkoleniem Ukraińców? Wicepremier Mariusz Błaszczak zapewnił, że taka możliwość istnieje. Zastrzegł jednak, że obecnie takie przedsięwzięcie nie jest realizowane. Polski polityk brał dziś udział w rozmowach ministrów obrony narodowej państw Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w Brukseli.

Obradom unijnych ministrów obrony przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Szefowie resortów obrony rozmawiali o wsparciu militarnym Ukrainy broniącej się przed agresją rosyjską, kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w regionie, a także o współpracy państw członkowskich w dziedzinie uzupełniania własnych zdolności obronnych. Jednym z tematów spotkania było szkolenie ukraińskich pilotów F-16. Zgodę na przekazanie tych maszyn wyraziły Stany Zjednoczone podczas szczytu G7 w Hiroszimie, który odbył się 19 maja. Projekt poparły wówczas m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.

Wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił we wtorek, że również polscy piloci włączą się w szkolenie Ukraińców. – Polska jest gotowa do szkolenia pilotów ukraińskich na samolotach F-16 – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Brukseli. – Takie szkolenia jeszcze się nie rozpoczęły – zastrzegł wicepremier. Mariusz Błaszczak nie podał żadnych szczegółów dotyczących naszego zaangażowania, nie wiadomo więc, kiedy i ilu pilotów z Ukrainy mogłoby trenować pod okiem instruktorów z WP. – Jesteśmy otwarci, ale to zależy od naszych możliwości – wyjaśniał Błaszczak. Zwracał uwagę na zobowiązania, jakie ciążą na polskich siłach powietrznych. – Polska jest zlokalizowana na wschodniej flance NATO, więc mamy obowiązki także wobec krajów bałtyckich – mówił Błaszczak. Wicepremier poinformowal, że podczas spotkania ministrów obrony zaproponował, by szkolenie odbywało się w ramach misji Unii Europejskiej.

REKLAMA

Do szkolenia pilotów F-16 przez instruktorów z armii NATO odniósł się również Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Podkreślił, że wsparcie Ukrainy w tym zakresie nie jest równe włączeniu się w konflikt. – Ukraina ma prawo do obrony. Pomagamy Ukrainie w przestrzeganiu tego prawa – powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej. – To nie czyni NATO i sojuszników stroną konfliktu – mówił.

Wicepremier Błaszczak spotkał się we wtorek także z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. – Rozmawialiśmy m.in. o uruchomieniu w Polsce hubu, w którym mają być serwisowane czołgi używane na Ukrainie. Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o ten projekt – ocenił Błaszczak. Politycy poruszyli również temat przedłużenia obecności w Polsce niemieckich baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. – Sądzę, że w niedługim czasie minister Pistorius odwiedzi Polskę. Będziemy mieli sposobność do omówienia szczegółów w tej sprawie – dodał wiceszef polskiego rządu.

Natomiast z komisarzem do spraw przemysłu Unii Europejskiej, Thierrym Bretonem, Mariusz Błaszczak rozmawiał o produkcji amunicji w polskich zakładach obronnych należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W marcu unijny komisarz odwiedził polskie zakłady Dezamet. – Cieszę się z wysokiej oceny komisarza Bretona możliwości produkcyjnych Dezametu – powiedział Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


FA-50 dla Polski
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga dobrowolsów
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Słowa jak pociski
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Wojny wygrywają logistycy
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
„Anakonda” inna niż wszystkie
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Gotowi na dyżur w SON
D-Day, czyli aliancki sukces
Razem gotowi na wszystko
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Do końca walczył z tyranią
Nowy wymiar wojska
Piekielny ogień dla polskiej armii
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Śladem profesjonalistów
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Sukces eksportowy Meska
Finlandia w NATO
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Amunicja dla artylerzystów
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Więcej miejsc na studiach w LAW
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Litwini kupią zestawy Grom
Polska potrzebna od zaraz
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Przeciwko czerwonemu imperium zła
B9 stawia na solidarność
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Wojsko poza schematem
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Polska wśród światowych liderów
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
WOT i „Anakonda”
Nowy regulamin dla żołnierzy
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO