moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki

Czy polscy piloci F-16 zajmą się szkoleniem Ukraińców? Wicepremier Mariusz Błaszczak zapewnił, że taka możliwość istnieje. Zastrzegł jednak, że obecnie takie przedsięwzięcie nie jest realizowane. Polski polityk brał dziś udział w rozmowach ministrów obrony narodowej państw Unii Europejskiej. Spotkanie odbyło się w Brukseli.

Obradom unijnych ministrów obrony przewodniczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Szefowie resortów obrony rozmawiali o wsparciu militarnym Ukrainy broniącej się przed agresją rosyjską, kwestiach dotyczących bezpieczeństwa w regionie, a także o współpracy państw członkowskich w dziedzinie uzupełniania własnych zdolności obronnych. Jednym z tematów spotkania było szkolenie ukraińskich pilotów F-16. Zgodę na przekazanie tych maszyn wyraziły Stany Zjednoczone podczas szczytu G7 w Hiroszimie, który odbył się 19 maja. Projekt poparły wówczas m.in. Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Dania i Portugalia.

Wicepremier Mariusz Błaszczak ogłosił we wtorek, że również polscy piloci włączą się w szkolenie Ukraińców. – Polska jest gotowa do szkolenia pilotów ukraińskich na samolotach F-16 – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak w Brukseli. – Takie szkolenia jeszcze się nie rozpoczęły – zastrzegł wicepremier. Mariusz Błaszczak nie podał żadnych szczegółów dotyczących naszego zaangażowania, nie wiadomo więc, kiedy i ilu pilotów z Ukrainy mogłoby trenować pod okiem instruktorów z WP. – Jesteśmy otwarci, ale to zależy od naszych możliwości – wyjaśniał Błaszczak. Zwracał uwagę na zobowiązania, jakie ciążą na polskich siłach powietrznych. – Polska jest zlokalizowana na wschodniej flance NATO, więc mamy obowiązki także wobec krajów bałtyckich – mówił Błaszczak. Wicepremier poinformowal, że podczas spotkania ministrów obrony zaproponował, by szkolenie odbywało się w ramach misji Unii Europejskiej.

Do szkolenia pilotów F-16 przez instruktorów z armii NATO odniósł się również Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. Podkreślił, że wsparcie Ukrainy w tym zakresie nie jest równe włączeniu się w konflikt. – Ukraina ma prawo do obrony. Pomagamy Ukrainie w przestrzeganiu tego prawa – powiedział Stoltenberg podczas konferencji prasowej. – To nie czyni NATO i sojuszników stroną konfliktu – mówił.

Wicepremier Błaszczak spotkał się we wtorek także z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. – Rozmawialiśmy m.in. o uruchomieniu w Polsce hubu, w którym mają być serwisowane czołgi używane na Ukrainie. Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o ten projekt – ocenił Błaszczak. Politycy poruszyli również temat przedłużenia obecności w Polsce niemieckich baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. – Sądzę, że w niedługim czasie minister Pistorius odwiedzi Polskę. Będziemy mieli sposobność do omówienia szczegółów w tej sprawie – dodał wiceszef polskiego rządu.

Natomiast z komisarzem do spraw przemysłu Unii Europejskiej, Thierrym Bretonem, Mariusz Błaszczak rozmawiał o produkcji amunicji w polskich zakładach obronnych należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W marcu unijny komisarz odwiedził polskie zakłady Dezamet. – Cieszę się z wysokiej oceny komisarza Bretona możliwości produkcyjnych Dezametu – powiedział Błaszczak.

Ewa Korsak

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali swoją siłę
 
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Spadochroniarze w operacji TALO
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Docenić „misjonarzy”
„Pierwsza Drużyna” na start
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Equipment Tailored to the Needs
Sztandar dla cyberwojsk
„Umieram jak Polak”
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Latający radar
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Plan na szczyt
Zaprojektuj mural o powstaniu
Trzy miecze pokoju
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Podróż w ciemność
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
„Czarownice” nad Londynem
Gortat Team vs drużyna NATO
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Dzień, który zmienił bieg wojny
Przesmyk w grze
Kajakarze i wioślarze na podium
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
„Osiodłać krowę”
AW149 wkrótce „made in Poland”
Policjanci szkolą wojsko
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycja potrzebna jak tlen
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
AWACS-y dostarczone
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
Ameryka daje wsparcie
Wkrótce certyfikacja WOT-u
Mistrzowie Spike`ów
Eurosatory 2024 idą na rekord
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
O bezpieczeństwie w Białymstoku
Koszykarskie święto w Łodzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO