moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WOT i „Anakonda”

Prowadzenie obserwacji z powietrza, zabezpieczanie przepraw wodnych i współpraca z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo – to zadania, które wykonywali terytorialsi podczas manewrów „Anakonda ‘23”. Wzięli w nich udział żołnierze ze wszystkich brygad położonych na wschodniej ścianie Polski.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej w ćwiczeniach „Anakonda” uczestniczyli po raz trzeci. WOT ćwiczyły z wojskami operacyjnymi od 2018 roku, choć wówczas w bardzo ograniczonym zakresie – formacja dopiero powstawała. W tym roku zaangażowanie terytorialsów było nieporównywalnie większe, do udziału w „Anakondzie” zostały włączone wszystkie brygady rozmieszczone w rejonie wschodniej i północnej granicy Polski: 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, 2 Lubelska Brygada OT, 1 Podlaska Brygada OT, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT, a oprócz nich także 5 Mazowiecka Brygada OT. – Zadaniem żołnierzy było wsparcie wojsk operacyjnych w działaniach taktycznych prowadzonych w rejonie odpowiedzialności naszych brygad – wyjaśnia mjr Witold Sura, rzecznik prasowy WOT-u. – Wśród działań, które wykonywali terytorialsi były m.in. prowadzenie obserwacji z powietrza, czym zajmowała się grupa rozpoznania obrazowego, oraz ścisła współpraca z funkcjonariuszami innych służb podległych pod MSWiA i instytucjami układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej i wschodniej Polski – dodaje mjr Sura.

REKLAMA

I tak żołnierze WOT-u zostali włączeni m.in. w działania związane z pokonywaniem przeszkody wodnej w okolicach Trzebiatowa (Zachodnie Pomorze). Zadaniem terytorialsów z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej było rozpoznanie miejsca, w którym odbywała się przeprawa oraz jej zabezpieczenie. – Żołnierze patrolowali okolicę, poruszając się lekkimi pojazdami typu quad, ale też pieszo. Zorganizowane zostały również patrole na wodzie – opowiada mjr Sura. – Postawili także posterunki obserwacyjne, dzięki którym mogli zapewnić bezpieczeństwo przemieszczającym się bojowym wozom piechoty – dodaje rzecznik prasowy WOT-u. Podobny epizod został przećwiczony na wschodzie Polski – u styku województw podlaskiego i mazowieckiego. Zadanie przemieszczenia m.in. czołgów Leopard i wojskowych pojazdów kołowych z jednego na drugi brzeg rzeki Bug otrzymała 1 Warszawska Brygada Pancerna. Czołgi przeprawiano po dnie koryta Bugu, z kolei do transportu sprzętu kołowego wykorzystano most pontonowy. Terytorialsi wspierali pancerniaków, prowadząc rozpoznanie i rozstawiając posterunki obserwacyjne. – Podobne przeprawy zabezpieczali również dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – dodaje mjr Sura.

Żołnierze z 1 Podlaskiej BOT brali też udział w ćwiczeniach samorządowych „Mierzeja ‘23”, które były częścią „Anakondy”. – Zadaniem terytorialsów była współpraca z instytucjami samorządowymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo lokalnych mieszkańców – wyjaśnia oficer prasowy. WOT współpracował wówczas również z Państwową Strażą Pożarną. – Żołnierze pomagali zarówno w zabezpieczaniu miejsc szpitalnych w obiektach publicznych, np. szkołach, jak i przy segregowaniu poszkodowanych – wyjaśnia kpr. Sabina Mazurek z 4 Warmińsko Mazurskiej BOT.

Mjr Witold Sura podkreśla, że zadania terytorialsów były dla nich sprawdzianem tego, czego uczą się na szkoleniach. – Działania w swoich rejonach odpowiedzialności nie były dla nich dużym zaskoczeniem, ponieważ ćwiczyli w terenie, który znają jak własną kieszeń – przyznaje mjr Sura.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


B9 stawia na solidarność
 
FA-50 dla Polski
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Litwini kupią zestawy Grom
Słowa jak pociski
WOT i „Anakonda”
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Sukces eksportowy Meska
Nowy wymiar wojska
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Finlandia w NATO
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Więcej miejsc na studiach w LAW
Nowy regulamin dla żołnierzy
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Śladem profesjonalistów
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Wojny wygrywają logistycy
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Wojsko poza schematem
Polska potrzebna od zaraz
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Amunicja dla artylerzystów
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Polska wśród światowych liderów
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Razem gotowi na wszystko
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Gotowi na dyżur w SON
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Do końca walczył z tyranią
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Przysięga dobrowolsów
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
„Anakonda” inna niż wszystkie
Piekielny ogień dla polskiej armii
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
D-Day, czyli aliancki sukces

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO