moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Milion Grotów dla sił zbrojnych

O zaletach MSBS Grot i jego szansach na to, by został eksportowym hitem, mówił prezydent Andrzej Duda, który w piątek złożył wizytę w Fabryce Broni „Łucznik”. Zdaniem zwierzchnika sił zbrojnych Polska powinna zwiększyć produkcję Grotów. – To ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa kraju – zaznaczył.

W Fabryce Broni „Łucznik” w Radomiu produkowane są m.in. karabinki MSBS Grot. – To broń zamawiana dziś na potrzeby Wojska Polskiego, Straży Granicznej czy Straży Leśnej. Mamy nadzieję, że w przyszłości wszystkie polskie służby będą otrzymywały broń, która jest tu produkowana – powiedział podczas wizyty w radomskich zakładach prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że w lutym wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał aneks do umowy na pozyskanie Grotów dla polskiej armii, dzięki czemu wojsko otrzyma w sumie prawie 200 tys. egzemplarzy tej broni. – Chcemy, aby była to broń dominująca w polskiej armii, i powinniśmy być pod tym względem samowystarczalni – mówił prezydent Duda. – Chcemy, aby broń była u nas produkowana, serwisowana, tak abyśmy w tym zakresie sami odpowiadali za nasze uzbrojenie. To ma ogromne znaczenie ze względów bezpieczeństwa kraju i rozwoju naszego potencjału obronnego – przekonywał.

Andrzej Duda odniósł się także do historii. Przypomniał, że w 1920 roku do obrony Polski stanęło milion żołnierzy, którzy w czasie Bitwy Warszawskiej pokonali sowieckie wojska. – W milionowej armii każdy żołnierz musi mieć karabin. Na potrzeby bezpieczeństwa państwa powinniśmy mieć w Polsce milion karabinów – ocenił. Dodał, że powinny one znajdować się w rezerwowych magazynach broni. – Liczę na to, że w ciągu najbliższych lat kolejne kontrakty będą zawierane i produkcja tej broni dla polskiego wojska oraz polskiej obronności będzie sukcesywnie zwiększana – zaznaczył.

Prezydent stwierdził również, że broń z Łucznika staje się eksportowym hitem. Przypomniał jednocześnie, że Polska jeszcze w zeszłym roku przekazała Groty broniącym się przed rosyjską agresją ukraińskim żołnierzom. – Doświadczenia zbierane przez nich w warunkach frontowych są ogromnie cenne, bo dzięki temu trwają prace nad udoskonalaniem rozwiązań zastosowanych w tej broni – mówił Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że MSBS Grot wyróżnia przede wszystkim jego modułowość. – To powoduje, że praktycznie w warunkach domowych można z broni kolbowej złożyć broń bezkolbową. To rzeczywiście innowacja, którą na świecie nie może poszczycić się w zasadzie żadna firma produkująca broń – ocenił. Zdaniem Dudy świadczy to o tym, że posiadamy w Polsce „świetne zakłady, fenomenalnych inżynierów i konstruktorów oraz niezwykle innowacyjną myśl techniczną”. – Wierzę w to głęboko, że na przestrzeni kolejnych lat, także dzięki naszym zakupom, takich zakładów produkujących broń będzie więcej. Gratuluję świetnych wyników – zwrócił się do zarządu i pracowników Łucznika.

MSBS Grot to broń, która znajduje się w wyposażeniu Wojska Polskiego od 2017 roku. Wówczas jako pierwsi otrzymali ją żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Dwa lata później rozpoczęły się dostawy uzbrojenia do jednostek wojsk operacyjnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2026 roku broń stanie się podstawowym elementem wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Wyścig snajperów
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
MON i MSZ o szczycie NATO
Innowacje z PERUNA
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Marzenia częściowo spełnione
Poskromić kolosa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
PKW Irak zostaje w Jordanii
Gen wojownika
Wojsko stawia na „armię talentów”
Spadochronowy triumf
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Pierwszy krok do Invictusa
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Tour przez garnizony
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Ostatnia niedziela…
Śmierć w sercu Azji
Dawka wiedzy na trudne czasy
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Pieta Michniowska
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Wsparcie ma znaczenie
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Inwestycje w bezpieczeństwo
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Baobaby docierają do wojska
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pancerne starcie
MON szuka dronów do zwalczania dronów
W drodze po oficerskie gwiazdki
Polski Gnom
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Morska bryza w dwóch odsłonach
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Wielki sukces podchorążych z AMW
Pierwszy krok do specjalsów
Test w stratosferze
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Prezydent RP o szczycie NATO
Paliwowy krwiobieg NATO
Azjatycka szansa
Borsuki i roje dronów
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Atak i przejęcie dokumentów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO