moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyborowe Groty

Wojsko dostanie samopowtarzalne karabiny wyborowe Grot o kalibrze 7,62 mm, których zasięg rażenia wynosi ponad 800 m. Kontrakt na nową broń skonstruowaną w radomskim Łuczniku zatwierdził dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. To jednak nie wszystko. Szef MON-u podpisał też kolejny aneks do umowy na dostawy Grotów o kalibrze 5,56 mm. Armia otrzyma dodatkowe 88 tys. modułowych karabinków.

To już drugi w ciągu dwóch miesięcy aneks do kontraktu, który w 2020 roku wojsko podpisało z Fabryką Broni „Łucznik” na dostawę karabinków MSBS Grot o kalibrze 5,56 mm. W styczniu wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził aneks o wartości zamówienia 800 mln zł. Zakłada on wyprodukowanie 70 tys. sztuk tej broni w latach 2023–2026. Dzisiejsza umowa opiewa na jeszcze wyższą kwotę –1 mld zł. Na jej mocy Łucznik ma dostarczyć armii do końca 2026 roku dodatkowe 88 tys. Grotów.

 

Sprawdzony w Ukrainie

– Wzmacniamy Wojsko Polskie poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń. Przykładem są karabinki Grot. To dobra broń, która sprawdziła się w rękach polskich żołnierzy, sprawdziła się też na wojnie, w rękach Ukraińców – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Radomiu. Bardzo dobre oceny Grotów płynące z wojny w Ukrainie podkreślał również Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – W mediach społecznościowych można znaleźć wiele relacji żołnierzy z zagranicznych oddziałów ochotniczych, którzy zamieniają swoją rodzimą broń właśnie na nasze Groty – mówił prezes PGZ. Dodał, że podpisanie drugiego w ciągu dwóch miesięcy aneksu na produkcję tej broni dowodzi jej jakości i gwarantuje dalszy rozwój Łucznika. – Ten rok dla Fabryki Broni jest szczególny. To rok rozwoju, który potwierdza, że radomscy inżynierowie, konstruktorzy i pracownicy świetnie wykonują swoje zadanie – podkreślał Sebastian Chwałek. Zadeklarował też, że Łucznik w najbliższym czasie znacząco zwiększy swoje moce produkcyjne.

Wicepremier Błaszczak zaznaczył, że Polska dla własnego bezpieczeństwa musi rozbudowywać zdolności swojego przemysłu obronnego. Szef resortu obrony przypomniał, że dzień wcześniej podpisano również dwie kluczowe umowy. Pierwsza powołuje do życia konsorcjum utworzone przez PGZ i Hyundai Rotem, które zajmie się produkcją w Polsce czołgów K2 Black Panther. Druga to porozumienie pomiędzy PGZ a Hanwha Aerospace w sprawie produkcji w naszym kraju armatohaubic K9 Thunder.

Wyborowy i podstawowy

Nowe moce w zbrojeniówce przydadzą się nie tylko do produkcji Grotów o kalibrze 5,56 mm. Dziś oprócz zamówienia większej liczby karabinków tego modelu podpisana została umowa na produkcję kolejnej wersji MSBS-a.

Film: MON

Do końca 2024 roku Fabryka Broni „Łucznik” ma dostarczyć wojsku 250 karabinów wyborowych MSBS Grot zasilanych amunicją 7,62 x 51 mm NATO.

Choć to umowa o wartości „jedynie” 11 mln zł, jej znaczenie dla polskiej armii jest bardzo duże. – Ta broń zastąpi postsowieckie karabiny wyborowe – podkreślał wicepremier Błaszczak. Wyjaśnił, że nowe wyborowe Groty to następcy wysłużonych karabinów SWD i SWD-M (Snajperskaja Wintowka Dragunowa) zasilane radzieckim typem amunicji 7,62x 51R.

Grot SKBW (samopowtarzalny karabin wyborowy) umożliwia rażenie celów na odległościach przekraczających 800 m. Producent podkreśla również ich trwałość, zostały bowiem tak skonstruowane, by można było z nich oddać co najmniej 30 tys. strzałów.

Zawarte dziś umowy oznaczają, że latach 2017–2023 polska armia zamówiła w Fabryce Broni „Łucznik” około 184 tys. karabinków modułowych Grot w wersjach A0, A1 i A2 o łącznej wartości 2,1 mld zł. Dzięki temu do końca 2026 roku to Groty staną się podstawowym uzbrojeniem strzeleckim polskich żołnierzy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Mocny sygnał od NATO
 
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zamiana po włosku
Nowy szef CWCR
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Air Show ’25 – do zobaczenia
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Leopardy jadą na poligon
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nowoczesna łączność dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Wojna o porządek świata
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Tajna misja polskiej agentki
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zimowy sprawdzian podchorążych
Palmiry – miejsce kaźni
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Eurofightery znowu w Polsce
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lista trupich główek
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Abramsy pod dobrą opieką
Bruksela przed szczytem
Którą drogą do armii?
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Będzie za co kupić koreańską broń
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Kleszcze dla wojska
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Priorytety dla armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Podwójny Półmaraton Komandosa
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Dobrowolsi – czas start!
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO