moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyborowe Groty

Wojsko dostanie samopowtarzalne karabiny wyborowe Grot o kalibrze 7,62 mm, których zasięg rażenia wynosi ponad 800 m. Kontrakt na nową broń skonstruowaną w radomskim Łuczniku zatwierdził dziś wicepremier Mariusz Błaszczak. To jednak nie wszystko. Szef MON-u podpisał też kolejny aneks do umowy na dostawy Grotów o kalibrze 5,56 mm. Armia otrzyma dodatkowe 88 tys. modułowych karabinków.

To już drugi w ciągu dwóch miesięcy aneks do kontraktu, który w 2020 roku wojsko podpisało z Fabryką Broni „Łucznik” na dostawę karabinków MSBS Grot o kalibrze 5,56 mm. W styczniu wicepremier Mariusz Błaszczak zatwierdził aneks o wartości zamówienia 800 mln zł. Zakłada on wyprodukowanie 70 tys. sztuk tej broni w latach 2023–2026. Dzisiejsza umowa opiewa na jeszcze wyższą kwotę –1 mld zł. Na jej mocy Łucznik ma dostarczyć armii do końca 2026 roku dodatkowe 88 tys. Grotów.

 

Sprawdzony w Ukrainie

– Wzmacniamy Wojsko Polskie poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń. Przykładem są karabinki Grot. To dobra broń, która sprawdziła się w rękach polskich żołnierzy, sprawdziła się też na wojnie, w rękach Ukraińców – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Radomiu. Bardzo dobre oceny Grotów płynące z wojny w Ukrainie podkreślał również Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – W mediach społecznościowych można znaleźć wiele relacji żołnierzy z zagranicznych oddziałów ochotniczych, którzy zamieniają swoją rodzimą broń właśnie na nasze Groty – mówił prezes PGZ. Dodał, że podpisanie drugiego w ciągu dwóch miesięcy aneksu na produkcję tej broni dowodzi jej jakości i gwarantuje dalszy rozwój Łucznika. – Ten rok dla Fabryki Broni jest szczególny. To rok rozwoju, który potwierdza, że radomscy inżynierowie, konstruktorzy i pracownicy świetnie wykonują swoje zadanie – podkreślał Sebastian Chwałek. Zadeklarował też, że Łucznik w najbliższym czasie znacząco zwiększy swoje moce produkcyjne.

Wicepremier Błaszczak zaznaczył, że Polska dla własnego bezpieczeństwa musi rozbudowywać zdolności swojego przemysłu obronnego. Szef resortu obrony przypomniał, że dzień wcześniej podpisano również dwie kluczowe umowy. Pierwsza powołuje do życia konsorcjum utworzone przez PGZ i Hyundai Rotem, które zajmie się produkcją w Polsce czołgów K2 Black Panther. Druga to porozumienie pomiędzy PGZ a Hanwha Aerospace w sprawie produkcji w naszym kraju armatohaubic K9 Thunder.

Wyborowy i podstawowy

Nowe moce w zbrojeniówce przydadzą się nie tylko do produkcji Grotów o kalibrze 5,56 mm. Dziś oprócz zamówienia większej liczby karabinków tego modelu podpisana została umowa na produkcję kolejnej wersji MSBS-a.

Film: MON

Do końca 2024 roku Fabryka Broni „Łucznik” ma dostarczyć wojsku 250 karabinów wyborowych MSBS Grot zasilanych amunicją 7,62 x 51 mm NATO.

Choć to umowa o wartości „jedynie” 11 mln zł, jej znaczenie dla polskiej armii jest bardzo duże. – Ta broń zastąpi postsowieckie karabiny wyborowe – podkreślał wicepremier Błaszczak. Wyjaśnił, że nowe wyborowe Groty to następcy wysłużonych karabinów SWD i SWD-M (Snajperskaja Wintowka Dragunowa) zasilane radzieckim typem amunicji 7,62x 51R.

Grot SKBW (samopowtarzalny karabin wyborowy) umożliwia rażenie celów na odległościach przekraczających 800 m. Producent podkreśla również ich trwałość, zostały bowiem tak skonstruowane, by można było z nich oddać co najmniej 30 tys. strzałów.

Zawarte dziś umowy oznaczają, że latach 2017–2023 polska armia zamówiła w Fabryce Broni „Łucznik” około 184 tys. karabinków modułowych Grot w wersjach A0, A1 i A2 o łącznej wartości 2,1 mld zł. Dzięki temu do końca 2026 roku to Groty staną się podstawowym uzbrojeniem strzeleckim polskich żołnierzy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Feniks – następca Mangusty?
 
„Operacja borelioza”
Oczy na Kijów
Partyzanci z republiki
Most III, czyli lot z V2
Z parlamentu do wojska
Sejm podziękował za służbę na granicy
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Szpital u „Troski”
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Jaki będzie czołg przyszłości?
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Polsko-litewskie konsultacje
RBN przed szczytem NATO
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Za zdrowie utracone na służbie
Posłowie o efektach szczytu NATO
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Spadochroniarze na warcie w UE
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Hala do budowy Mieczników na finiszu
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Na ratunek… komandos
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Formoza. Za kulisami
Roczny dyżur spadochroniarzy
„Armia mistrzów” – sporty walki
Operacja „Wschodnia zorza”
Prezydent Zełenski w Warszawie
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Lotnicy pamiętają o powstaniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak usprawnić działania służb na granicy
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Olimp gotowy na igrzyska!
Londyn o „Tarczy Wschód”
Nie wierzę panu, mister Karski!
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
International Test
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
The Suwałki Gap in the Game
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
Silniejsza obecność sojuszników z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO