moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wizyta Andrzeja Dudy we Lwowie

We Lwowie odbył się szczyt Trójkąta Lubelskiego, podczas którego prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy rozmawiali o możliwościach dalszego wspierania kraju objętego wojną. Podczas spotkania z przedstawicielami mediów Andrzej Duda poinformował, że Polska przekaże ukraińskiej armii kompanię czołgów Leopard, ma do tego dojść w ramach międzynarodowej koalicji.

Spotkanie prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy odbyło się we wtorek we Lwowie i dotyczyło przede wszystkim wsparcia kraju, który już prawie rok broni się przed atakami Rosji. Jak podczas konferencji prasowej zaznaczył Andrzej Duda, rozmowy o pomocy „są bardzo konkretne, ale nie o wszystkim można informować opinię publiczną”. Podczas spotkania w formacie Trójkąta Lubelskiego (został on powołany w 2020 roku, a jego celem jest pogłębianie współpracy wszystkich trzech państw) przywódcy podpisali także deklarację potwierdzającą niezbywalne prawo Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej, podkreślili również wolę współpracy w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu.

– Polska od samego początku odgrywała tutaj bardzo aktywną rolę. To my byliśmy tym pierwszym państwem, które rzeczywiście udzieliło Ukrainie, jak na tamten moment, wręcz spektakularnej pomocy – powiedział Andrzej Duda. Przypomniał, że od początku wojny Polska przekazała ukraińskiej armii łącznie m.in. 240 czołgów (radzieckiej produkcji), miliony sztuk amunicji, karabinki Grot, armatohaubice Krab i wyrzutnie przeciwlotnicze Piorun. – Wspieramy Ukrainę i będziemy nadal przekazywali jej broń, także w ramach postępów modernizacji polskiej armii, która ogromnie przyspieszyła w ostatnim czasie – zaznaczył.

Zwierzchnik sił zbrojnych zapewnił, że Polska będzie wspierała Ukrainę w jej dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej. Zaapelował do innych państw, aby także wspierały ten kraj w walce z okupantem. — Wszystko wskazuje na to, że ta wojna się nie kończy, a Rosja będzie dalej maltretować Ukrainę – powiedział. – Powstrzymanie wojny to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Apelujemy do państw świata o pomoc dla Ukrainy — podkreślił Andrzej Duda.

Podczas konferencji dziennikarze dopytywali prezydentów o kwestie wysłania Ukrainie czołgów Leopard. Andrzej Duda poinformował, że Polska przekaże ukraińskiej armii kompanię czołgów Leopard w ramach koalicji międzynarodowej, ale aby było to możliwe, musi zostać spełniony „szereg wymogów formalnych”. – Podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która – mam nadzieję – w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard i innymi, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie różnymi drogami do Ukrainy i będzie mogła wzmocnić jej obronę – powiedział. – Taka decyzja w Polsce już jest – zaznaczył.

Siły Zbrojne RP dysponują ponad 245 czołgami Leopard 2 niemieckiej produkcji w dwóch wersjach (część z nich jest modernizowana do standardu Leopard 2PL).

Z deklaracji pancernego wsparcia zadowolony był prezydent Wołodymyr Zełenski. Jednocześnie apelował: – Oczekujemy wspólnej decyzji. Jeden kraj nie może zapewnić nam wystarczającej liczby Leopardów, ponieważ musimy zmagać się z tysiącami czołgów ze strony Federacji Rosyjskiej.

Dodał, że ukraińscy żołnierze udowodnili już ogromną siłę, ale taki sprzęt jest bardzo potrzebny. – Dziękuję za decyzję podjętą przez naszych polskich kolegów. Oczekujemy pozytywnych decyzji także od innych krajów – przypomniał raz jeszcze.

Zełenski podkreślał również, że jest wdzięczny Polsce i Litwie za dotychczasowe wsparcie militarne, za przyjęcie uchodźców oraz wspieranie dążeń politycznych Ukrainy. O poparciu dla planów Kijowa dotyczących akcesji do UE mówił prezydent Litwy Gitanas Nausėda. Zadeklarował, że jego kraj przekaże broniącemu się sąsiadowi m.in. amunicję i podkreślił, że kwestia dołączenia Ukrainy do Unii powinna znaleźć się w agendzie Rady UE.

Temat wsparcia walczącej Ukrainy w rozmowie telefonicznej poruszyli dziś także wicepremier Mariusz Błaszczak i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii. Jak za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował polski resort obrony, przedstawiciele obu państw omówili również kwestie związane z „dwustronną współpracą wojskową oraz modernizacją techniczną Wojska Polskiego”.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/KPRP, plut. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
 
International Test
Prezydent Zełenski w Warszawie
Posłowie o efektach szczytu NATO
Londyn o „Tarczy Wschód”
Tridon Mk2, czyli sposób na drona?
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Kaczmarek z nowym rekordem Polski!
Oczy na Kijów
Paryż – odliczanie do rozpoczęcia igrzysk!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Armia mistrzów” – sporty walki
Formoza. Za kulisami
Jak usprawnić działania służb na granicy
„Operacja borelioza”
Sejm podziękował za służbę na granicy
„Armia mistrzów” – lekkoatletyka
Olimp gotowy na igrzyska!
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Hala do budowy Mieczników na finiszu
RBN przed szczytem NATO
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Awaria systemów. Bezpieczeństwo Polski nie jest zagrożone
„Armia mistrzów” – kolarstwo, łucznictwo, pięciobój nowoczesny, strzelectwo, triatlon i wspinaczka sportowa
Operacja „Wschodnia zorza”
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Posłowie wybrali patronów 2025 roku
Szpital u „Troski”
Partyzanci z republiki
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Spadochroniarze na warcie w UE
Włoski Centauro na paryskim salonie
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Polsko-litewskie konsultacje
Na ratunek… komandos
Z parlamentu do wojska
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Ciężko? I słusznie! Tak przebiega selekcja do Formozy
Nie wierzę panu, mister Karski!
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Prezydent Warszawy: oddajmy hołd bohaterom!
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Jaki będzie czołg przyszłości?
Za zdrowie utracone na służbie
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
„Armia mistrzów” – sporty wodne
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Most III, czyli lot z V2
W Sejmie o zniszczeniu Tupolewa
Lotnicy pamiętają o powstaniu
The Suwałki Gap in the Game
Feniks – następca Mangusty?
Letnia Bryza na Morzu Czarnym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO