moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Armata nowej generacji dla Kormoranów

Na razie na lądowych strzelnicach i w laboratoriach, niebawem na morzu – rozpoczęły się testy okrętowego systemu uzbrojenia OSU-35K, w który mają być wyposażone budowane właśnie niszczyciele min Kormoran II. Specjaliści sprawdzają, w jaki sposób zachowuje się konstrukcja po przeprowadzonych ostatnio modyfikacjach.

Sercem OSU-35K jest 35-milimetrowa armata, która może prowadzić ogień w trybie automatycznym, półautomatycznym i ręcznym. W ciągu minuty potrafi wystrzelić nawet 550 pocisków i razić cele znajdujące się w odległości 5 km. W ich namierzeniu pomaga zintegrowana głowica obserwacyjno-śledząca ZGS-35K, wyposażona w kamerę termowizyjną, kamerę światła dziennego oraz dalmierz.

Prace nad systemem OSU-35 trwają od prawie dekady. W tym czasie zdążył on już przejść testy na morzu. W 2016 roku prototypowy egzemplarz trafił na korwetę ORP „Kaszub”. Trzy lata później marynarze zaliczyli sprawdzian z obsługi systemu, strzelając pod okiem ekspertów na jednym z morskich poligonów. Potem powstał prototyp numer dwa. Konstruktorzy sięgnęli po inne materiały opracowane na bazie włókien węglowych, co pozwoliło zredukować jego masę o niemal tonę – z 4,3 tys. kg do 3,3 tys. System został w ten sposób dostosowany do potrzeb niszczycieli min Kormoran II – jednostek mniejszych od „Kaszuba”, do tego zbudowanych z amagnetycznej stali. W nazwie drugiego prototypu pojawiła się litera „K”.

Testy OSU-35K rozpoczęły się w czerwcu tego roku. Zostały rozpisane na dwa etapy. – Pierwszy to badania zakładowe, prowadzone na specjalnie przygotowanych stanowiskach w firmie PIT-Radwar [producent broni – przyp. red.], a także w laboratoriach środowiskowych. Tam właśnie sprawdzane są parametry systemu oraz jego funkcje podstawowe – tłumaczy Jacek Zagożdżon z działu komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Testy obejmują również strzelania zarówno w stacji prób należącej do przedsiębiorstwa Mesko w Skarżysku Kamiennej, jak i na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.

– Drugi etap to badania kwalifikacyjne, które rozpoczną się po zamontowaniu systemu na okręcie projektu 258 [oznaczenie Kormoranów II – przyp. red.] – wyjaśnia Zagożdżon. Wówczas armata będzie już testowana na morzu, w różnych sytuacjach taktycznych. Kiedy to nastąpi? W tej chwili w stoczni Remontowa Shipbuilding trwają ostatnie prace przy budowie okrętu ORP „Albatros”. Jednostka powinna zostać przekazana marynarce w najbliższych tygodniach. Jak wynika ze słów przedstawiciela PGZ, zestaw OSU-35K zostanie zainstalowany na okręcie jesienią. Niewykluczone jednak, że trafi tam nieco wcześniej. Same badania zgodnie z planem mają zostać sfinalizowane do końca roku. Potem w system zostanie wyposażony również ORP „Mewa”, który do linii wejdzie jesienią. Następny w kolejce jest ORP „Kormoran” – prototypowa jednostka projektu 258, pozostająca w służbie od 2017 roku. Załoga okrętu na razie korzysta z 23-milimetrowej armaty Wróbel. Z OSU-35K będą też korzystały trzy Kormorany II, które w tym roku zamówił resort obrony narodowej.

– Dostajemy nowoczesny system artyleryjski, który umożliwi zwalczanie różnorodnych zagrożeń w czasie potencjalnego kryzysu i wojny – podkreśla kmdr Piotr Sikora z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Mowa m.in. o kierowanych pociskach rakietowych, nisko lecących samolotach i śmigłowcach, bezzałogowych statkach powietrznych czy szybkich łodziach motorowych. – Kluczowa jest tutaj zdolność do użycia zarówno amunicji programowalnej, jak i podkalibrowej – podkreśla kmdr Sikora. Pociski nowego typu w odróżnieniu od tradycyjnych rozpadają się w pewnej odległości od celu i rażą go ponad setką elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zadać przeciwnikowi nieporównanie większe straty.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW, PIT Radwar

dodaj komentarz

komentarze

~Esteban
1660067760
Na Kormoranach powinny zostać zamontowane dwa stanowiska morskiej wersji wielolufowych karabinów maszynowy WLKM z napędem systemu Gatlinga oraz zorganizować dwa stanowiska po 6 rakiet Piorun, zamienione kiedyś na opracowywane rakiety o zasięgu 10 km, a wszystko zintegrowane z okrętowym systemem walki.
E8-BB-C3-30
~ja
1659611340
OSU 35K dostosować do pojazdów KTO, BWP i już mamy doskonały jeden z elementów p/lot SONA.
80-AB-16-01

Holendrzy kończą dyżur w Polsce
 
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Do końca walczył z tyranią
Pięć razy więcej amunicji z polskich zakładów
Polska osią wschodniej flanki NATO
Powalcz o nagrodę w konkursie im. Rejewskiego
New Face of the Military
Drugie miejsce triatlonistek na wojskowym czempionacie
Pół wieku w zespole
Wielobój żołnierski domeną reprezentacji Czarnej Dywizji
O bezpieczeństwie na PGE Narodowym
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Uczniowska rywalizacja na drawskim poligonie
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Bez szklanego sufitu
B9 stawia na solidarność
Gurkhowie. Najdzielniejsi z dzielnych
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włosi na straży polskiego nieba
Koreańskie czołgi dotarły do Gdyni
„Nasze granice w Monte Cassino”
Sojuszniczy ogień na poligonie w Nowej Dębie
Narada przed szczytem NATO
Finlandia w NATO
WAT zacieśnia współpracę z IBM-em
Śladem profesjonalistów
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Wojsko poza schematem
Mieczniki do aneksu
Nowy wymiar wojska
Nowy regulamin dla żołnierzy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Razem gotowi na wszystko
Gortat Team vs Wojsko Polskie – mecz ponownie w Łodzi
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Cegiełka na morzu
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Pucharowe regaty udane dla kajakarzy CWZS-u
Polska wśród światowych liderów
Żegnali ich kamieniami w bukietach
Kto wygra ze st. szer. Aleksandrą Mirosław?
Maszerowali, lecz nie ginęli
Nowelizacja i odznaczenia na święto weterana
Topaz dla Bułgarii
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
Orka startuje!
Ukryją się w Berberysach
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Słowa jak pociski
Anakonda na Bałtyku
WOT i „Anakonda”
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Jelcz szuka działki pod rozbudowę
Kolejne VISy i Groty
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Najsprawniejsi wieloboiści
Trekking w hołdzie zdobywcom Monte Cassino
Morawiecki w poznańskiej bazie US Army
Pamiętajmy o weteranach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO