moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa odsłona Leoparda 2PL

Zwiększenie niezawodności systemów elektronicznych czołgu oraz poprawa funkcjonalności systemu kierowania ogniem – takie ulepszenia zaprezentowały Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Według tego pakietu będą modernizowane wszystkie Leopardy 2A4 do standardu Leopard 2PL. Modyfikację oznaczono symbolem M1.

W 2015 roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało z Polską Grupą Zbrojeniową oraz Zakładami Mechanicznymi „Bumar-Łabędy” S.A. wart 2,4 mld zł kontrakt na modernizację 128 czołgów Leopard 2A4. Zmiany obejmowały m.in.: przystosowanie armaty Rh-120 L44 do strzelania najnowszymi typami amunicji programowalnej, wprowadzenie dodatkowego opancerzenia, wymianę systemów stabilizacji armaty i napędu wieży na hydrauliczne oraz zastosowanie nowoczesnych urządzeń optoelektronicznych z przeznaczeniem dla dowódcy i działonowego. W 2018 roku kontrakt uzupełniono aneksami zakładającymi modernizację wszystkich będących w uzbrojeniu SZ RP czołgów tego typu, czyli łącznie 142 sztuk.

W ubiegłym roku zakończył się etap wojskowych badań i testów Leopardów 2PL. Pozwoliło to na przekazanie pierwszych ulepszonych czołgów do jednostek. Około 20 z nich trafiło do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej oraz do Ośrodka Szkolenia Leopard w Świętoszowie.

Na tym jednak nie koniec zmian. Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach PGZ oraz Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. zaprezentowały pakiet modyfikacji, które mają dodatkowo zwiększyć właściwości użytkowe i bojowe Leopardów 2PL. Usprawnienia oznaczone symbolem M1 zaakceptowało już polskie wojsko. Mają zostać zastosowane we wszystkich modernizowanych czołgach Leopard 2A4.

Ulepszenia uwzględnione w pakiecie M1 można podzielić na dwie grupy. Pierwsza ma na celu zwiększenie niezawodności systemów elektronicznych czołgu. Obejmuje nie tylko zainstalowanie systemu aktywnego chłodzenia przedziału elektroniki układu naprowadzania i stabilizacji uzbrojenia EWNA, lecz także zamontowanie układu Cold start, który umożliwia błyskawiczne uruchomienie pojazdu bez jednoczesnego restartu jego urządzeń elektronicznych.

Druga grupa zmian dotyczy poprawek w systemie kierowania ogniem czołgów Leopard 2PL. W jej ramach została dodana funkcja PIX, która umożliwia dowódcy automatyczny obrót głowicy przyrządu obserwacyjno-celowniczego PERI R17 w celu jej ustawienia na pozycji godziny 6 lub 12 (względem kadłuba). Dodatkowo wprowadzono też funkcję wyboru pierwszego (ostatniego) echa dalmierza laserowego.

Pakiet M1 obejmuje również zainstalowanie na tylnej płycie pancernej kadłuba zewnętrznego gniazda do ładowania akumulatorów, jak również przygotowanie instalacji do zamontowania systemu identyfikacji „swój–obcy” (Identification Friend or Foe – IFF).

Pierwszy Leopard 2PL M1 ma zostać przekazany wojsku w przyszłym roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1633376700
Trzeba by jeszcze pomyśleć o zamontowaniu na wieży ZSMU z ZM Tarnów bądź ZSU z grupy WB oraz o naszych radiostacjach. O ile wiem to są tam jeszcze stare oryginalne radiostacje montowane w Niemczech.
B0-A3-3B-41
~ja
1633346520
"jak również przygotowanie instalacji do zamontowania systemu identyfikacji „swój–obcy” " To jeszcze tego systemu nie ma w pojazdach? A co z BMSem?
80-AB-16-01

Air Policing piątej generacji
 
Na ratunek „Rudemu”
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Śmierć niegodna oficera
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Piekielny ogień w zasięgu ręki
VIS na misję
Młot na dyktatora
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
NATO podsumowało 2022 rok
Nowatorskie manewry Marszałka
Perun. Polska rakieta z szansą na lot w kosmos
Biały Dom o polskich MiG-ach
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Karą mogła być tylko śmierć
Cegiełka na morzu
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Wojna w świecie popkultury
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
O pomocy dla Ukrainy
Wspólne zakupy amunicji
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Po wojnie będę szczęśliwy
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Milion Grotów dla sił zbrojnych
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Celne oko strzelców CWZS-u
Śladem profesjonalistów
Garnizon US Army na stałe
Ministrowie obrony w Sztokholmie
Pod okiem rangersów
To dobra ustawa dla wojska
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Kolejne czołgi K2 i haubice K9 dla Wojska Polskiego
NATO patrzy na wschód
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Na trasie legendarnego biegu
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Rajd przez fabrykę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Snowboardowy duet na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO